Tänavuse teaduse populariseerimise riikliku projektikonkursi sõel oli vaatamata tavapärasest suuremale eelarvele väga tihe. Konkursi eelarve oli 220 000 eurot ning toetust küsiti kokku 1 558 713 euro eest. Taotlusi laekus 179, millest toetust jagus 38-le Toetati nii neid, kes oma headust on juba varasematel aastatel tõestanud kui ka mitmeid uusi algatusi.
Projektikonkursil toetatakse ideid, mis aitavad teadust tutvustada laiemale avalikkusele, aga ka tegevusi, millega äratada laste ja noorte huvi teaduse ja tehnoloogia vastu. Konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur ning seda rahastab Haridus- ja teadusministeerium.
Sel aastal osales projektikonkursil palju üldhariduskoole. Saaremaa Ühisgümnaasium ja Tartu Jaan Poska Gümnaasium korraldavad üleriigilisi õpilaste teaduskonverentse. Tallinna Mustamäe Humanitaargümnaasiumi projekt „Õppige teadust kunstis ja kunsti teaduses“ on hea näide humanitaar- ja reaalteaduste lõimingust, õpitakse üksteiselt ja kaasatakse ka teisi koole. Kadrina Keskkoolis jätkub inseneriteaduste õpetamine koostöös ettevõtetega ja Saue Gümnaasium sai toetust tehnoloogiaklassi täiustamiseks. Viimsis ja Järlepas saab käia teadushuviringides, koolid plaanivad külla kutsuda Eesti Maaülikooli „Elus teadus“ õpitubasid, Tartu Ülikooli „Rändava bioklassi“ või teleskoobi. Eesti Maaülikooli alustab Lasteülikooliga ja Eesti Loodusmuuseum teadusõhtutega.
Toetatakse ka mitmete teaduse ja tehnoloogia vastu huvi tekitavate õppematerjalide loomist. Näiteks hakkab Teadusmosaiik projekti „Elektroonika ABC“ raames tegema oma kätega kodutehnika ehitamist õpetavaid õppevideoid. Sarnaseid teadmisi saab aga rakendada Remondikohviku üritustel, kus õpetatakse huvilistele kodutehnika parandamist. Eesti Lugemisühingu ja Tartu Ülikooli teadlaste koostööl koostatakse eelkõige algklasside lastele mõeldud füüsikamõistete elementaarsele selgitusele rajatud lugemisvara FÜÜBITS, mida saab kasutada ka huvitegevuses ja vabalugemises.
Projektikonkursiga toetatakse ka teaduse tutvustamist meedias – Raadio 2-s jätkub saatesari „Puust ja punaseks“ ja Tallinna Ülikool jätkab populaarse „Ühe minuti loengute“ sarja tootmist.
Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise osakonnajuhataja Terje Tuisk kommenteeris tulemusi: „On väga tore, et mitmed koolid (näiteks TTÜ Virumaa Kolledž ja Võrumaa Kutsehariduskeskus) avavad oma laboratooriumid üldhariduskoolide klassidele regulaarsete praktiliste tööde läbiviimiseks, milleks üldhariduskoolides sageli puuduvad vajalik sisseseade ja vahendid. Samuti tahaks esile tõsta seda, et paljude konkursile saadetud projektidega soovitakse välja töötada ja avada uusi teadushuviringe nii koolides kui huvikoolides. Kõiki neist kahjuks seekord rahastada ei saanud, aga loodetavasti leiame edaspidi selle tegevuse soodustamiseks lisaressursse.“
Lisainfo:
Eesti Teadusagentuur, teaduse populariseerimise projektikonkursi koordinaator