Meie pikaajaline koostöö Põhjamaadega kannab vilja

Koostöö Põhjamaadega on olnud pikka aega ETAg-i üks välisteaduskoostöö prioriteete. Määravaks sai Põhjamaade Teadusnõukogu NordForski 2019. aasta otsus, mille alusel saavad nõukokku mittekuuluvad riigid edaspidi osaleda nii programmide kujundamises kui ka elluviimises oma riigi huvide ja teadlaste edukuse alusel. Varem tuli osaleda programmi rahastamises ja kui Eesti teadlaste osalusega projektid edukaks ei osutunud, siis ei olnud võimalik raha tagasi saada.

NordForski poliitika põhimõtteline muutus suurendab märkimisväärselt Eesti teadusrühmade võimalusi teha koostööd Põhjala kolleegidega ning osas programmides ka Ühendkuningriigi ja Läti teadlastega. Eesti riik toetab ETAg-i kaudu taotlusvoorudes edukalt osalenud Eesti teadlasi.

2020. aastal olid Eesti teadlased edukad viies NordForski projektis. Neist kolm on seotud avaliku sektori digiteerimisega, üks COVID-19 terviseandmete teemalise ja üks jätkusuutliku vesiviljeluse valdkonna programmiga. ETAg toetab viit projekti kokku 400 000 euroga.

Projektis „E-tervis Põhjamaade patsientidele: võrdlev analüüs ja edasiarendus“ käsitletakse tervishoiuteenuste digiteerimise eri aspekte ning antakse soovitusi personaalsete e-tervishoiuteenuste edasiarendamiseks. Eesti töörühm jagab teadmisi Eesti e-tervise infosüsteemi kohta ning arendab ja katsetab uute rakenduste prototüüpe.

Teise Eesti osalusega projekti „Ennustava politseitöö kriitiline mõtestamine“ autorid uurivad kuues riigis kasutatava tehnoloogia, ennekõike andmeanalüüsi kasutust ennustavas politseitöös, samuti selle sotsiaalseid, juriidilisi ja eetilisi aspekte. Eesti töörühm uurib digitaalset rändekontrolli, automaatse piirikontrolli lahendusi ja näotuvastusalgoritmide kasutamist ning geeniandmetele toetuvat profileerimist. See on esimene projekt, kus kasutatakse Eestisse loodava kognitiivuuringute labori varustust ja hinnatakse andmetehnoloogiaga seotud masineelarvamusi.

Projektis „Põllumajandusloomade andmete digitaliseerimine veterinaarse rahvatervise edendamiseks“ uuritakse ja arendatakse loomakasvatusandmete kasutamist veterinaarse rahvatervise valdkonnas. Selleks keskendutakse toidu kaudu levivate haiguste, antimikroobsete ravimite ja nakkushaigustega seotud andmete digitaalsele haldamisele. Eesti teadlaste peaülesanne on võrrelda partnerriikide kogemusi ja andmevajadusi Aafrika seakatku näitel.

Kevadel töötasime koos Põhjamaadega kiiresti välja COVID-19 terviseinfo valdkonna programmi, millest sai toetuse ka üks Eesti osalusega projekt.

Aasta lõpus selgusid NordForski kolmanda ühisprogrammi hindamistulemused. Jätkusuutliku vesiviljeluse teadus- ja innovatsiooniprogrammi kogueelarve on ligikaudu 7 miljonit eurot, millest rahastatakse üheksat projekti. Eesti osaleb projektis „Uudsel biomassil põhinev jätkusuutlik vesiviljelussööt (SAFE)“, mille elluviimist toetab ETAg ligikaudu 150 000 euroga. Kolmeaastast projekti plaanitakse alustada mais 2021.

Veebruaris sõlmisid Eesti Teadusagentuur (ETAg) ja Põhjamaade teaduskoostööd koordineeriv NordForsk lepingu, millega Eesti liitus Põhjamaade e-taristute koostööalgatusega. See kannab nimetust Nordic e-Infrastructures Collaboration (NeIC) ja selle kaudu tehakse suurem osa Põhjamaade e-taristute strateegilisest koostööst.

NeIC-i üks põhieesmärk on arendada ja hallata e-taristute kvaliteetseid teenuseid Põhjamaade teadlaskonnale olulistes strateegilistes valdkondades (sh avatud teadus). Näiteks aitab koostöö turvaliselt hallata inimuuringute tundliku sisuga andmestikke.

Pärast seda, kui Eesti sai 2018. aastal NeIC-i vaatlejaliikmeks, on meie teadustaristud osalenud juba mitmes NeIC-i projektis. NeIC-i täisliikmena saab Eesti mõjutada Euroopa teadustaristute arengut ja osaleda suure mõjuga koostööprojektides.

Tänu NeIC-ile on Eesti kaasatud

  • Euroopa kõrgjõudlusega andmetöötluse ühisettevõtte EuroHPC LUMI konsortsiumisse ja
  • projekti „EOSC-Nordic“, millega koordineeritakse Põhjamaade teaduspilve loomist.

Koos Eesti teadlastega astusime 2020. aastal seega sammu edasi Põhja- ja Baltimaade ühise teadusruumi loomise poole. Loodame, et tegevus selle nimel jätkub ja ETAg aitab ka edaspidi laiendada Eesti osalust Põhjamaade partnerluses.