Uurisime eestlaste teadushuvi ja aitasime innustada tulevasi teadlasi

1. juunil 2020 moodustati Eesti Teadusagentuuris (ETAg) senise teaduse populariseerimise osakonna alusel teaduskommunikatsiooni osakond.

Täiendame seni edukalt toiminud ja peamiselt noortele suunatud teaduse populariseerimise tegevusi ühiskonnale laiemalt suunatud teaduskommunikatsiooni tegevustega. Nii soovime aidata kaasa sellele, et teadusel ja teadlaskonnal oleks innustunud järelkasvu, et teaduslik mõtteviis oleks Eestis valdav ning ühiskond oskaks teadlaste tööd hinnata ja väärtustada.

Keskendume üha rohkem teaduse kasule ja mõjule kogu ühiskonnas. Juba teist korda andsime välja lõppenud grandiprojektide (45) tulemuste e-kogumiku “Teadusrikas Eesti”, milles tutvustame ETAg-i uurimistoetuse abil tehtud teadustöid lühidalt ja arusaadavalt ning näitame, miks nende tulemused on olulised.

Korraldasime konverentsi “Koroona õppetunnid teaduskommunikatsioonile”, milles keskendusime teaduskommunikatsioonile kriisi ajal. Hübriidvormis üritusest võttis kohapeal osa 76 inimest ja veebiülekande jälgijaid oli ligikaudu 1000.

Eesti teadusbaromeeter ehk Milline on Eesti elaniku suhe teadusega?

Eesti teadusbaromeetriga saab mõõta inimeste hoiakuid teaduse suhtes ja kokkupuudet sellega. Baromeetri on töötanud välja Tartu Ülikooli sotsiaalteadlased ning uuring valmis osana valdkondliku teadus- ja arendustegevuse tugevdamise programmist “RITA”.

Eesti teadusbaromeetri esimesest küsitlusest saime teada järgmist.

  • Eestis elavad tugevalt teaduseusku inimesed. Me usaldame teadlasi ja teadus huvitab meid. Eesti inimeste huvi teaduse vastu on sarnane teiste riikide sama näitajaga.
  • Teadlased on Eesti elanike jaoks oma ala eksperdid. Ka nõustub suurem osa vastajatest väitega, et teadusuuringud on vajalikud isegi siis, kui neist pole kohe otsest kasu.
  • Teadus teeb elu paremaks. Ühiskonnale kõige kasulikum teadusvaldkond on enamiku meelest arstiteadus.
  • Riik peaks teadusuuringuid rohkem toetama ja poliitikud peaksid teadlasi rohkem kuulama.
  • Eesti teaduskommunikatsioonis on veel palju teha. Teadusinfo ei jõua võrdselt kõigini ja teaduse kohta võiks olla palju rohkem infot. Teadlased peaksid üldsust oma töö tulemustest paremini teavitama.

Eesti teadusbaromeetri uuringus töötati esmalt välja metoodika, mis tugineb osaliselt teiste riikide sarnastele baromeetritele. Uuringu osana küsitleti 2020. aasta juunis telefoni teel 1000-t vähemalt 16-aastast Eesti elanikku.

Uuringu kohta saab lähemalt lugeda aruandest.

Veebirakenduses “Inseneeria puu” saab tutvuda inseneriametite ja karjäärivalikutega

ETAg viib ellu “TeaMe+” programmi tegevusi, mille üks peamine eesmärk on populariseerida inseneeria valdkondi ja karjäärivalikuid. Selleks tellis ETAg 2020. aasta kevadel MTÜ-lt Inseneeria Kool süstematiseeritud ülevaate “Inseneeria puu” inseneeriavaldkonna erialadest koos täpsete ametikirjeldustega.

Ametialade juures on viited artiklitele, intervjuudele ja saadetele, et anda lugejale valdkonnast võimalikult mitmekülgne pilt. Ülevaates on ka info eriala õppimise võimaluste kohta Eestis.

2021. aasta kevadel valmiv veebirakendus teeb kogutud teabe kättesaadavaks kasutajasõbralikus vormis. Kasutajaliides võimaldab huvilisel materjalis mugavalt navigeerida, otsida infot, anda tagasisidet ja avada lingitud allikaid. Loodav veebirakendus seotakse portaaliga www.miks.ee.

Inseneeria puu ei saa lõplikult valmis: täiendame seda pidevalt koostöös erialaliitude, ettevõtete ja haridusasutustega. Julgustame kõiki materjali ja veebirakenduse kasutajaid andma aadressil tko@etag.ee tagasisidet, kui märkate täiendamis- või parandusvajadust.

Soovime tekitada “TeaMe+” programmi ja “Research in Estonia” tegevuste kaudu ühiskonnas – eeskätt noortes – huvi loodusteaduste, tehnoloogia, inseneeria ja matemaatika vastu ning ka hoida seda huvi. Selle sihiga