Meie teaduspõhised andmed ja analüüsid toetavad poliitika kujundamist

Analüütikute töö on alati olla toeks teistele osakondadele ning välispartneritele. Ka 2021. aastal andsime endast parima, et uusim teave Eesti teaduse käekäigu kohta oleks kättesaadav asutuses ja välistele huvigruppidele ning ETAg-i otsused tugineksid teaduspõhistele andmetele.

Tavapäraste tegevustena toetasime uurimistoetuste väljaandmist nii uurimistoetuste mahtude planeerimisel, rahastusotsuste tegemisel kui ka hilisemate kokkuvõtete koostamisel. Samuti andsime 2021. aastal välja kaheksa kõige uuemaid teadus- ja arendustegevuse näitajaid koondavat teemalehte, hoidsime värskena kodulehel avaldatud teadusstatistika põhinäitajad, koostasime või andsime oma panuse nelja analüüsi, vastasime 44 majasisesele ja -välisele mahukale andmepäringule ning viisime läbi viis tagasiside küsitlust. Suuremat kajastust on leidnud RITA 4 teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni poliitika seire uuringud: koordineerisime aasta jooksul 12 uuringu läbiviimist, millest viis on lõppenud ja seitse jätkuvad 2022. aastal. Osalemine rahvusvaheliste töörühmade “Task Force on Monitoring Cross-Border Collaboration” ja “eCORDA User Group” töös ning “Horisont 2020” projekti “GEARING-Roles” Eesti-poolne koordineerimine on võimaldanud nii püsida kursis rahvusvaheliste arengutega kui ka panustada oma teadmistega üle-euroopalistesse võrgustikesse.

Väga mahukaks tööks oli kolme aasta tagant ilmuva kogumiku “Eesti teadus 2022” koostamine. Kogumikust leiab põhjalikud artiklid koos viimaste arvandmetega teaduse rahastamise, teaduse järelkasvu ja Eesti teaduse taseme hetkeseisu, Eesti teaduse ja ettevõtluse koostoime ning erinevate aktuaalsete teemade kohta. Lisaks ETAg-i töötajatele lisasid kogumiku analüüsidesse oma vaate kümmekond välist autorit, kelle hulgas on nii tuntud Eesti teadlasi kui ka ettevõtjaid ja teisi teaduskorraldusega tihedalt seotud inimesi.

Jätkuvalt on ETAg-i tegevuste fookuses soolise võrdõiguslikkuse edendamise teema. Uuendasime oma soolise võrdõiguslikkuse kava, vaatasime sooperspektiivist üle oma regulatsioonid ning oleme tegelenud sooteadlikkuse tõstmisega nii asutuses kui ka partnerite seas. Korraldasime teadvustamata eelarvamuste koolituse, soolise võrdõiguslikkuse hetkeolukorrast ülevaate andva siseseminari, avaldasime erinevaid materjale ja statistilisi ülevaateid valdkonnast ning toetasime ka teisi asutusi soolise võrdõiguslikkuse kavade koostamisel. Lisaks alustasime rahvusvahelise soolise võrdõiguslikkuse konverentsi planeerimisega, mis toimub 2022. aasta märtsis Tartus.

Aasta jooksul sai tehnika ja tehnoloogia valdkonnas positiivselt evalveeritud Eesti metroloogia keskasutus Metrosert ning Eesti Kunstiakadeemia. Aasta lõpus alustasime Tallinna Tehnikaülikooli kaheksa loodusteaduste ning tehnika ja tehnoloogia valdkondade professuuri evalveerimise protsessi.