Meie uurimistoetused teadusrahastuse turbulentsides

Ka 2021. aastal mõjutas – juba teist aastat järjest –grandiprojektide elluviimist ja uute grantide väljaandmist koroonaviiruse pandeemia. Ehkki enamasti õnnestus teadlastel oma uurimistöö uutele, piirangutega tingimustele kohandada, jäi grandiprojektides siiski mitmeid algselt plaanitud tegevusi ellu viimata. Eriti keerulises olukorras olid jätkuvalt järeldoktorid, kes ei saanud reisipiirangute tõttu plaanitud ajal välisriiki suunduda.

Igale grandihoidjale püüdis ETAg võimalike takistuste ilmnemisel leida just temale sobivad lahendused. 2021. aastal oli käimas kokku 293 järeldoktori1-, stardi- ja rühma- ning arendusgrandiprojekti kogumahus 45,6 miljonit eurot.

Vaatamata uurimistoetuste kogueelarve iga-aastasele kasvule, mõjutab taotlusvoore jätkuvalt nende aastati väga erinev maht – tsüklilisus. Kui 2019. ja 2020. aastal õnnestus üheaastaste grantide väljaandmisega seda vähendada, siis 2021. aastal toimunud taotlusvooru eelarve oli algselt eelmisest kahest aastast taas oluliselt väiksem. Selle leevendamiseks eraldas aga HTM uurimistoetusteks täiendavalt rahastust, tänu millele õnnestus järeldoktori-, stardi- ja rühmagrantide taotlusvooru 335 menetlusse võetud taotlusest rahuldada 79 taotlust kogumahus 10,6 miljonit eurot – seega ulatub 2022. aasta uurimistoetuste kogumaht 52,3 miljoni euroni.

Märkus: 1 – Eestist välisriiki suunduvad järeldoktorid.