24. septembril tähistas Eesti Teadusagentuur oma Brüsseli esinduse 12. sünnipäeva kõrgetasemelise seminari ja näituse “Estonian Research Excellence Showcase: ERC Grants Across the Years” avamisega Brüsselis, Eesti alalises esinduses Euroopa Liidu juures.
Näituse eesmärgiks on tutvustada Eestis tehtavat kõrgetasemelist teadust ning Eestist pärit või Eestis tegutsevaid teadlasi, kes on saanud oma tipptasemel teadustöö läbiviimiseks Euroopa Teadusnõukogu (ERC) grandi. Tegemist on teadlastega, kes on teerajajad oma uurimisvaldkondades ning grandi saamine on olnud nende teadlaste karjääriteel võtmetähtsusega.
Näituse avamise puhul toimunud kõrgetasemelisel seminaril arutleti, milline on grantide olulisus ja mõju teadlaste karjääriteel, millised on peamised kitsaskohad Euroopa teadusmaastikul ning milliseid parimaid praktikaid võiks rakendada, et tagada teaduse piisav rahastus ning teadlaste järelkasv.
Seminari avasõnad ütles Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees Anu Noorma, kes rõhutas oma kõnes, et meie teadlased on maailmas tipptasemel ning on andud ja annavad ka tulevikus olulise panuse globaalsesse teaduse ökosüsteemi. „Eesti teadlaste panus ei ole tähtis mitte ainult kohalikul tasandil, vaid on oluline kogu Euroopas ja rahvusvahelisel teadusmaastikul,“ kinnitas Noorma. Samuti lisas Noorma, et avatud näitus ei ole pelgalt staatiline väljapanek, vaid sellest saab Eesti teadlasi ja nende teadustöid tutvustav, ajas täienev ning erinevaid riike ja linnu külastav näitus.
Eesti Vabariigi erakorraline ja täievoliline suursaadik Belgia Kuningriigis ja Luksemburgi Suurhertsogiriigis, H.E. Helen Kaljuläte tõi aga välja, et Eesti on rahvusvahelisel teadusmaastikul tuntud kui riik, kus usutakse teadusesse ja Eestile on olulised teaduspõhised otsused riigi juhtimisel. Samuti ütles suursaadik, et rahvusvaheline koostöö on meile äärmiselt tähtis. „Tänaste keeruliste globaalsete probleemide lahendamisel on teadmiste ja teadustulemuste piiriülene jagamine ning koostöö hädavajalikud. Eesti hindab kõrgelt tugevaid partnerlussuhteid, mille oleme loonud oma rahvusvaheliste kolleegidega, eriti selliste organisatsioonide kaudu nagu ERC, mis on mänginud olulist rolli meie teadlaste innovatsiooni ja edusammude toetamisel rahvusvahelisel areenil.“
Euroopa Teadusnõukogu (ERC) president Maria Leptin tunnustas Eestit ja kinnitas oma kõnes, et Eestis on mitte ainult enim ükssarvikuid elaniku kohta, vaid ka maailmatasemel teadus, mis näitab, et nii innovatsioon kui teadus asuvad riigis tugevatel alustel.
Seminari raames toimus paneeldiskussioon, kus osales Maria Leptin ja silmapaistvad Eesti ERC grandi saajad Ester Oras (Tartu Ülikool), Evelyn Uuemaa (Tartu Ülikool), Tambet Teesalu (Tartu Ülikool), Jaan-Olle Andressoo (Helsingi Ülikool) ja Tiina Roose (Southamptoni Ülikool). Arutelu juhtis Marlon Dumas (Tartu Ülikool), kes ka ise on ERC grandi saaja. Paneelis jagasid grandisaajad oma isiklikke ja ainulaadseid kogemusi, tuues esile ERC rahastamise olulist mõju nende akadeemilisele karjäärile ja teadusprojektidele.
Vestluses käi kõlama mõte, et ERC grandid on Eesti teadlaste jaoks äärmiselt olulised – eriti arvestades toetuse olemust, mis võimaldab teadlastel vabalt valida mida, kuidas ja kus nad oma teadustööd teevad. Siiani on 29 Eesti teadlast saanud prestiižika ERC grandi ja see on kahtlemata tähelepanuväärne saavutus Eesti teadlaskonna jaoks.
Marlon Dumas märkis, et kuigi Eestist esitatakse igal aastal märkimisväärne hulk ERC toetuse taotlusi, saavad positiivse vastuse vaid vähesed ja seetõttu pole kogu Eesti teadlaste potentsiaal veel kindlasti teostunud. Maria Leptin rõhutas, et ei ole olemas ‘ERC-tüüpi’ teadlasi, vaid pigem on tegemist järjekindlate teadlastega, kes negatiivse otsuse korral ei heida meelt ja jätkuvalt pühenduvad oma eesmärkide saavutamisele.
Paneeldiskussioonis osalejad olid ühel meelel, et eestlastele omane kangekaelsus on siinjuures väga kasulik iseloomujoon. Ester Oras tõi näitena iseenda – ka temal ei õnnestunud granti saada esimesel katsel, kuid ta oli seisukohal, et teadlane, kes ise mõistab oma töö olulisust, peab olema järjekindel. Samuti pidas ta väga oluliseks ülikoolide abi teadlastele nende taotluse ettevalmistamisel. Evelyn Uuemaa tõdes, et ta kaalus ühel hetkel lausa teadusest ettevõtlusesse liikumist, kuna ei pidanud ennast „grandi taotleja tüüpi“ teadlaseks, kuid toetuse saamine oli tema jaoks teadlasena jätkamisel märgilise tähendusega.
Tiina Roose märkis, et ERC toetused on nagu kvaliteedimärk – selle saavad vaid parimad ja läbi väga tiheda konkurentsi. Grandi saamine võib olla ka aluseks karjääripöördele – nii näiteks tõi grandi saamine Tambet Teesalu USAst tagasi Eestisse. Lisaks aitab see avada uksi uutele koostööpakkumistele teadusmaastikul. Jaan-Olle Andressoo aga rõhutas, et kindlasti tuleks tulevikus veelgi enam tegeleda teadmussiirde teemadega, et teadus ja innovatsioon käiks veelgi enam käsikäes.
Arutelus toodi välja, et sageli tulevad kõige uuenduslikumad ideed noortelt teadlastelt, kellel ei pruugi veel olla grantide taotlemisel kogemust. Seetõttu on eriti oluline, et ülikoolid aitaks oma teadlastel arendada oskusi, mida on vaja rahastuse taotlemisel. Veelgi olulisem on teadlaste järelkasvust rääkides, et noortele teadlastele pakutaks selget karjäärimudelit, et senisest enam noori otsustaks teaduskarjääri kasuks.
Seminari lõppsõnad tegi Euroopa Komisjoni Teadusuuringute ja Innovatsiooni Peadirektoraadi (RTD) asepeadirektor Signe Ratso, kes tõi välja, et viimase 15 aasta jooksul on 14 Nobeli preemia laureaati olnud ERC grandisaajad. Euroopa Teadusnõukogu eesmärk on alates oma asutamisest pakkuda teadlastele nii vabadust kui ka ressursse tipptasemel teaduse tegemiseks. „Kahtlemata jätkab Euroopa Teadusnõukogu ka edaspidi parimatest parimate teadlaste toetamist,“ kinnitas Ratso.
Soovime eriliselt tänada Eesti Teadusagentuuri Brüsseli esindajaid Carmen Kivistik ja Kristel Oitmaa, tänu kellele näitus, mis annab võimaluse tutvustada maailmatasemel Eesti andekaid teadlasti, teoks sai.
Näitus “Estonian Research Excellence Showcase: ERC Grants Across the Years” on rändnäitus, mis liigub tulevikus uutesse asukohtadesse. Näitus areneb pidevalt edasi ja sinna lisandub uusi ERC Eesti grandisaajaid. Omal moel peegeldab see ühtlasi teaduse dünaamilist olemust. Näitusega saab hetkel tutvuda Eesti alalises esinduses ELi juures (Rue Guimard 11/13, 1040 Brüssel). Näituse külastamiseks on vajalik eelregistreerumine. Selleks võtke ühendust Eesti Teadusagentuuri esindajate Carmen Kivistiku (carmen.kivistik@etag.ee) või Kristel Oitmaaga (kristel.oitmaa@etag.ee).
ERC on Euroopa Liidu teaduse rahastusasutus, mis toetab oma rahastusinstrumentidega eesliiniteadust ning uudse ja innovaatilise lähenemisega värskeid teaduslikke mõtteid uutes teadusvaldkondades. ERC missiooniks on toetada tipptasemel teadust Euroopas ja selle eesmärgi täitmiseks annab ERC grante, mis on avatud kõigi teadusvaldkondade teadlastele ning mille ainukeseks hindamiskriteeriumiks on teaduslik tipptase.
Näitust rahastati Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest tegevuse „T&A rahvusvahelistumise toetamine: ühendumine rahvusvahelise teadmiste turuga” ehk programmi Mobilitas 3.0 kaudu.
Ürituse galeriid saab näha siin (fotograaf: Lucas Boitquin).