Kontakt Eesti Teadusagentuuris:
Helen Asuküla-Tõkke
Tel 731 7344
helen.asukula-tokke@etag.ee
Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) on rahvusvaheline organisatsioon, mille missioon on kujundada Euroopa kosmose võimekust ja tagada, et investeeringud kosmosesse toovad kasu nii Euroopa kodanikele kui ka kogu maailmale. ESA tegeleb kõigi kosmose rahumeelsete kasutamise valdkondadega: kosmose teadusmissioonid, Maa kaugseire, satelliitnavigatsioon, telekommunikatsioon, mehitatud kosmoselennud, kanderaketid, tehnoloogia arendus jne. Tihe koostöö käib ka Euroopa Liiduga, kellega koos ESA arendab globaalset positsioneerimissüsteemi Galileo ning Maa seire ja jälgimise programmi Copernicus.
Näiteid Eesti tegemistest:
- Tartu Ülikoolis arendatud optiline teleskoop OPIC valiti Komeedipüüduri missiooni osaks
- Tartu observatooriumi teadlased osalevad ARIEL, ATHENA ja Komeedipüüduri missioonide teaduskonsortsiumites
- Tallinna Tehnikaülikooli teadlased osalevad projektides Kuu pinnasest päikesepatareide ja kosmosetööstuses efektiivsete energiasalvestuste arendamiseks
- Tartus asub ESA haridusprojekti ESERO Eesti kontor
- Tartus ja Tallinnas asub ESA Eesti BIC
- Maa-ametil on riiklik satelliidiandmete keskus ESTHub, mis kogub kolme ESA satelliidi andmeid
ESAsse kuuluvad 22 liikmesriiki, Eesti sai ESA liikmesriigiks 2015. aastal. Eestit esindab ESAs Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Peamiseks kontaktpunktiks ESA teemadel on Eesti Kosmosebüroo, mis kuulub EASi ja KredExi ühendasutuse alla.
Tutvu kokkuvõttega ESA teadustöö- ja praktikaprogrammidest. Kõik käimasolevad konkursid ja tööpakkumised leiab ESA tööportaalis: https://jobs.esa.int/.