Tõukefondide teadusprogrammidega toetame Eesti arengut

Eesti Teadusagentuur (ETAg) osaleb sel tõukefondide perioodil kuue programmi elluviimises. Kui “ResTA” ja “SekMo” alles algasid, siis programmid “Mobilitas Pluss”, “RITA”, “NUTIKAS” ja “TeaMe+” hakkavad lõppema ning uut taotlusvooru enam ei tule. Käimasolevad projektid võivad kesta 2023. aastani.

Programmi “Mobilitas Pluss” eesmärk on tugevdada Eesti teadusasutuste rahvusvahelist konkurentsivõimet, avardada rahvusvahelise teaduskoostöö võimalusi ja pakkuda mobiilsustoetusi. Programmi eelarve on veidi üle 35 miljoni euro.

Ühe olulise tegevusena võimaldati teadus- ja arendusasutustel tööle võtta 13 tippteadlast, et nad looksid seal oma uurimisrühma. Lisaks rahastati viiel aastal Eestisse tulevate järeldoktorite ja siia tagasi pöörduvate teadlaste projekte. 2020. aastal sai toetust 28 järeldoktorit (111 taotlust) ja 14 tagasipöörduvat teadlast (28 taotlust). Nii on Eestisse naasnud atmosfäärifüüsik Heikki Junninen, ERC grandi hoidja Liisi Keedus, psühholoog Andero Uusberg jt silmapaistvad teadlased.

„Mobilitas Pluss“ on pakkunud meie teadlastele ja teadusasutustele veel hulga toetusi, mis on aidanud kaasa Euroopa teadusruumi (ERA) algatustes osalemisele, rahvusvahelisele koostööle ja ERC grantide taotlemisele. Näiteks on “Mobilitas Plussi” toel osalenud ERC grandi kirjutamise koolitustel, konsultatsioonidel ja õppevisiitidel üle 200 teadlase.

Toetatav tegevus
Toetatud projekte
Toetatud projektide eelarve miljonites eurodes
Järeldoktoritoetused
109
9,0
Tagasipöörduvate teadlaste toetused
68
5,1
Tippteadlaste toetused
13
10,8
ERC grandi taotlejate toetused
16
1,9
Euroopa Innovatsiooni ja Tehnoloogia Instituudi (EIT) projektide partnerite toetused
5
0,8
ERA-NET-i projektide toetused
26
3,2
ERA õppetoolide toetused
8
1,6

Programmi “RITA” eesmärk on suurendada ministeeriumite võimekust teadusteemade suunamisel ja panna teadlasi rohkem tegelema uurimisteemadega, mis on riigi jaoks tähtsad. Selleks on ette nähtud ligikaudu 32 miljonit eurot.

18 miljoni euroga rahastatakse ministeeriumitele vajalikke strateegilisi uuringuid. Valdkonnaülesed uurimisteemad valiti välja koostöös ministeeriumitega ning need on kiitnud heaks Teadus- ja Arendusnõukogu (TAN). Käimas on 20 uuringut, millest neli algas 2020. aastal ja mis tegelevad koroonakriisi põhjustatud probleemide lahendamisega.

Samuti on „RITA“ toel tellitud või kavas tellida rohkem kui 5 miljoni euro ulatuses rakendusuuringuid, mis on vajalikud ministeeriumite igapäevatööks.

Üldjuhul katab poole uuringu eelarvest ministeerium ja teise poole ETAg “RITA” eelarvest. Programmi on kaasatud kõik Eesti ministeeriumid ja kokku on nende teadusnõunikud kiitnud viie aasta jooksul heaks 126 uuringut (11 uuringut on erinevatel põhjustel ära jäänud).

Väga kaalukas eeltingimus “RITA” tegevuste õnnestumiseks on olnud teadusnõunike ametikohtade loomine ministeeriumitesse. Kokku on “RITA” toel võetud kümnesse ministeeriumisse tööle 12 teadusnõunikku, kes koordineerivad teadus- ja arendustegevusi oma ministeeriumi vastutusalas.

Ministeeriumite teadusnõunike võrgustik on olnud nii hea eeskuju, et 2019. aastal otsustati luua sarnane võrgustik ka erialaliitudele.

ETAg aitas viia ellu meedet “NUTIKAS”, mille käigus said ettevõtted korraldada nutika spetsialiseerumise valdkondades teadus- ja arendusasutuste toel rakendusuuringuid ja eksperimentaalarendusi. Meetme raha ammendus 2020. aasta sügisel, aga suurem osa projekte veel kestab.

Kokku toetati viie aasta jooksul 77 projekti ligikaudu 27 miljonit euroga, millele lisandus ligikaudu 15 miljonit eurot ettevõtete omafinantseeringut. Taotlusi hinnati üle 150. Projektide tulemusi on tutvustatud paljudel üritustel, iganädalases Vikerraadio rubriigis “Nutikas” ning Postimehe ja Äripäeva erilehtedes. Projektidest on valminud tutvustusvideod ja 2021. aastal jõuab ETV eetrisse saatesari “TeadusEST”, kus samuti räägitakse projektide tulemustest.