
7. veebruaril toimus Tallinna Teletornis programmi Mobilitas Pluss grandihoidjate seminar.
Foto: Liisi-Reet Reinet

Eesti Teadusagentuuri ruumides avati 21. veebruaril Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud Aavo Kaine fotonäitus „Eesti – loodus ja inimesed“.
Foto: Leelo Muru

Aasta jooksul korraldasime üle 30 oma tegevussuundadega seotud infopäeva, koolituse ja seminari. Fotol on 14. märtsil Tallinnas toimunud uurimistoetuste taotlusvooru infopäev.
Foto: Lairi Bakhoff

25.–26. aprillini korraldasime Tallinnas esimese miks.ee inseneeria-teemalise karjäärispetsialistide kevadkooli. Kahe päeva jooksul peeti ettekandeid, osaleti aruteludel ja töötubades ning külastati lähiümbruse ettevõtteid.
Foto: Katrin Saart

Eesti Teadusagentuuri rahastatud teadustelesaate „Rakett 69“ 9. hooajal jälgis ühte saadet keskmiselt 112 000 vaatajat. See arv räägib iseenda eest – saatesari on endiselt populaarne.
Foto: Kairit Leibold

29. mail kohtusid Tartus Eesti, Läti ja Leedu NCP-d. NCP (national contact point) tähistab asutust või isikut, kes on Euroopa Liidu teaduse ja innovatsiooni raamprogrammi konsultant kohapeal.
Foto: Kristi Auli

4. juunil külastas teadusagentuuri peaminister Jüri Ratas. Sündmuse tegi eriliseks see, et tegu oli meie asutamise ajaloos esmakordse valitsusjuhi külaskäiguga. Tutvustasime lähemalt oma tegevust ja rääkisime tulevikuplaanidest ning jutuks tuli ka teadusrahastus.
Foto: Aavo Kaine

Katrin Saart ja Margit Lehis teaduse populariseerimise osakonnast pälvisid keskkonnasõbraliku haridustegevuse konkursil Keskkonnakäpp 2019 Kogukonna Kaasaja auhinna. Nad hoolitsesid selle eest, et õpilaste teadusfestivali korraldamisel järgitaks keskkonnasõbralikku mõtteviisi. Näiteks kasutasid külastajad prügisorteerimisjaamu, ühekordseid ja väikepakendeid kasutati võimalikult vähe ning jagatud trükised olid Rohelise Trükise märgisega.
Foto: Krista Tamm

9. ja 10. augustil Paides toimunud arvamusfestivalil olid aruteludeks avatud teadusala ja värske teaduse ala. Räägiti nii teaduspoliitikast, ettevõtete ja teadlaste koostööst, teadlaste ühiskondlikust rollist kui ka sellest, kus teadlaste tööd üldse vajatakse.
Foto: Helen Biin

Augustis andis MTÜ Eesti Talendikeskus teaduse populariseerimise osakonnale Talenditäht 2019 tiitli.
Tunnustus tuli tänu suurepärasele tiimitööle, mille tulemusel on viidud ellu projekte ja korraldatud konkursse, mis on aidanud märgata ja toetada laste andeid. Näiteks korraldavad osakonna töötajad igal aastal noorte leiutajate konkursi, õpilaste teadusfestivali ja üliõpilaste teadustööde konkursi ning on andnud tuule tiibadesse ülipopulaarsele telesaatesarjale „Rakett 69“.
Foto: Sulev Kuuse

13. ja 14. septembril korraldasime koos Tallinna Reaalkooliga kolmanda rahvusvahelise reaal- ja loodusteadusliku hariduse konverentsi, mis oli mõeldud õpetajatele, ülikooli õppejõududele, haridustöötajatele, tulevastele õpetajatele ning haridusasutuste partneritele.
Foto: Hannes Vau

14. ja 15. septembril korraldasime EURAXESSi võrgustiku raames Eestis elavatele välisteadlastele retke Setumaale, et tutvustada neile lähemalt sealset kultuuri, tekitada kokkupuutepunkte Eesti ühiskonnaga ja ergutada neid omavahel suhtlema.
Foto: Oleksandr Korkh

16. septembril külastas teadusagentuuri USA saatkonna uus ajutine asjur Brian Roraff. Andsime külalisele ülevaate oma tegevusaladest, Eesti teadusmaastikust ning senisest Eesti ja USA teaduskoostööst. Samuti oli jutuks, kuidas omavahelist koostööd veelgi tõhustada, et saada rohkem teavet Eesti teadlastele avatud USA toetusmeetmetest.
Foto: Krista Tamm

26. septembril korraldasime koostöös Jaapani Teaduse Edendamise Ühingu (Japanese Society for Promotion of Science, JSPS) Stockholmi esindusega seminari, mille eesmärk oli edendada Eesti ja Jaapani akadeemilist teaduskoostööd.
Foto: Kristi Auli

23. oktoobril Riigikogus toimunud kuuendal teaduspoliitika konverentsil „Teadus kui Eesti arengumootor (VI). Targalt piiratud planeedil“ keskendus arutelu teaduse rollile Eesti elu edendamisel ja ÜRO säästva arengu eesmärkide saavutamisele.
Foto: Hendrik Osula

19. novembril Tallinnas toimunud teadlastele ja teaduskorraldajatele mõeldud kaasamisüritusel sai arutleda 2021. aastal algava teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi Euroopa Horisont elluviimisega seotud teemadel.
Foto: Aavo Kaine

Teaduse populariseerimise osakonna vanemkoordinaator Katrin Saart sai Eesti Teadushuvihariduse Liidu loodus- ja täppisteaduste ning tehnoloogia huvihariduse sõbra tunnustuse. Katrin jäi silma sellega, et on oma tööd teinud südamega, sihikindlalt ja süsteemselt. Auhind anti üle teaduskommunikatsiooni konverentsil.
Foto: Sven Tupits

20. novembril Tallinnas Lauluväljaku Klaassaalis toimunud teaduskommunikatsiooni konverentsil „Eesti teab? Eesti teab!“ keskenduti teaduskommunikatsiooni rollile Eesti ühiskonna arengus.
Foto: Sven Tupits

19. novembril toimus Tallinnas Põhja- ja Baltimaade teaduskommunikatsioonivõrgustiku koostööseminar. Kohtumisel osalesid peale teadusagentuuri, Eesti ülikoolide ja Eesti Rahvusringhäälingu esindajate teaduskommunikatsiooniga tegelevad inimesed Balti- ja Põhjamaadest – Soomest, Rootsist, Norrast, Taanist, Lätist ja Leedust. Üritusel jagasid kõigi osalevate riikide esindajad oma praktilisi kogemusi ja tutvustasid oma riigi teaduskommunikatsiooni arengusuundi. Arutati ka tegevuste planeerimist võrgustiku edaspidiseks koostööks.
Foto: Krista Tamm

5. ja 6. detsembril peeti teadusnõunike aastalõpuseminari. Selleks et tõhustada ministeeriumide teadus- ja arendustegevuse võimekust, toetab teadusagentuur RITA programmi raames ministeeriumides töötavate teadusnõunike ametikohti.

Järjekorras juba neljas teadusfoorum „TeadusEST 2019“ leidis aset 10. detsembril Tartus Dorpati konverentsikeskuses teemal „Teadus. Eetika. Raha“. TeadusEST on teadlaste iga-aastane info- ja arvamusvahetusüritus, kus saab ülevaate olulisematest Eesti teadus (korraldus)maastiku arengusuundadest ning arutleda päevakajaliste küsimuste üle.
Foto: Lairi Bakhoff