Alustasime raamprogrammiga “Euroopa horisont”

2021. aastal algas uus Euroopa Liidu teaduse ja innovatsiooni raamprogramm “Euroopa horisont” (Horizon Europe, HEU).

Euroopa partnerlused

HEU-s on märkimisväärne osa tegevustest plaanitud ellu viia riikidevahelise koostöö Euroopa partnerluste vormis. Euroopa Liidu liikmesriikide teaduse- ja innovatsioonialase koostöö all peetakse sealjuures silmas nii era- kui ka avaliku sektori partnerite ühist tegutsemist, kuid näiteks ka poliitikate väljatöötamist ja rakendamist kokkulepitud eesmärkide saavutamiseks.

Eesti ministeeriumid avaldasid Euroopa Komisjoni 2020. aasta septembris korraldatud esimesel konsultatsioonil soovi osaleda kolmeteistkümnes riigi osalusega partnerluses ning valmisolekut panustada HEU-sse 27 miljonit eurot. Teine konsultatsioon toimub 2022. aastal.

Suurem osa Euroopa horisondi partnerlustest jätkab eelmises raamprogrammis „Horisont 2020“ või varem alanud tegevusi ning põhineb olemasolevatel teadus- ja arendustööd rahastavatel ERA-NET-i võrgustikel. Eelmise raamprogrammi ERA-NET-i võrgustike teadlastele suunatud taotlusvoorud ning ettevalmistused uute partnerluste taotlusvoorudeks toimuvad paralleelselt. 2021. aastale tagasi vaadates oli suurem osa tegevusi seotud veel ERA-NET-i võrgustikega.

2021. aastal rahastasime riigieelarvest 22 ERA-NET-i võrgustiku projekti ligikaudu 770 000 euro mahus. Lisaks rahastati 11 ERA-NET-i projekti Mobilitas Plussi vahenditest ligikaudu 670 000 euro mahus. 2021. aasta jooksul sulgus 12 ning avanes seitse ERA-NET-i võrgustiku taotlusvooru. Kõikidesse taotlusvoorudesse esitati Eesti teadlasgruppidelt vähemalt kaks taotlust (keskmiselt esitati taotlusvooru üheksa taotlust), kusjuures kõige rohkem Eesti teadlaste osalusega taotlusi – 75 taotlust – esitati CHANSE-i taotlusvooru, mille teemaks oli kultuur ja ühiskond digiajastul. See on ETAg-i ERA-NET-i taotlusvoorude kohta kokku kõigi aastate suurim meie teadlaste osalusega taotluste hulk taotlusvooru kohta.

Rahastada otsustati 2021. aastal 17 Eesti teadlasgrupi projekti, mille hulgas pälvisid rahastuse lisaks suurtele ülikoolidele (Tartu Ülikoolile, Tallinna Tehnikaülikoolile, Maaülikoolile ja Tallinna Ülikoolile) ning Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudile ka mitu ettevõtet – Power Algae, Vetik, Protobios ja Icosagen Cell Factory.

Uutes partnerlustes on ministeeriumidel rahastajatena oluliselt suurem roll kui varem. Samuti on uute taotlusvoorude sujuva läbiviimise eelduseks väga hea koostöö ETAg-i ja ministeeriumide vahel, sarnased osalusreeglid ning rahastuspõhimõtted. Teadusnõunike kaudu on koostööga juba algust tehtud.

Peatükist “Aasta arvudes” leiab ülevaate 2021. aastal lõppenud või alanud ERA-NET-i taotlusvoorudest, milles ETAg rahastajana osales.