Jätkasime hoogsalt ResTa programmiga

ResTA programm toetab ettevõtluse vajadusest lähtuvat teadus- ja arendustegevust puidu, toidu ja maapõueressursside väärindamisel. Programmi eesmärk on soodustada neis valdkondades teadusrühmade võimekuse tõusu, valdkondlike spetsialistide pealekasvu ning ettevõtete ja teadusasutuste vahelist arenduskoostööd. ResTa on otseselt seotud ka TAIE arengukavaga, kattes Eesti jaoks olulise ressursside väärindamise valdkonna, ning annab sisendi TAIE teekaartide koostamisesse, millega seatakse Eesti teadus- ja arendustegevuse, innovatsiooni ning ettevõtluse arengusuunad aastani 2035. ResTA programm, milles toetatakse kokku 20 uurimisprojekti 10,8 miljoni euroga, on edukalt käivitunud ja jõudnud 2021. aastaks keskpaika.

ResTA projektides uuritakse muuhulgas haruldaste muldmetallide jaotumist Eesti karbifosforiidis; otsitakse vastuseid küsimusele, kas ja kui palju on rohetehnoloogia jaoks olulisi metalle Eesti fosforiidikihis ning kuidas neid sealt kätte saada; vaadeldakse väheväärtusliku puidumassi väärindamise võimalusi (näiteks kuidas lignotselluloossest biomassist saada keemiatööstusele sobivaid sisendeid); püütakse leida parimaid võimalusi toidu kvaliteedi ja säilivusaja parendamiseks.

ResTA programmi tegevussuundi kajastas ETV teadussaade „TeadusEST“ koguni kolmes pooletunnises osas: “Teadus toidulaual”, “Imeline puit” ning “Mulla all”. Teame, et huvi saadete vastu oli väga kõrge ning saatesarja kõige vaadatuim osa oli just toiduteemaline saade – seda vaatas vähemalt 15 minutit ligikaudu 70 000 inimest; maapõueressursside teemalist saadet vaatas veerand tunni jooksul 45 000 ning puiduvaldkonna saadet 49 000 inimest.

ResTA puiduvaldkonnast rääkisime ka ettevõtlusfestivali “sTARTUp Day” ajal korraldatud kõrvalüritusel “Wood for Thought”. Üritusel, mille juhatas sisse “Cleantech Estonia” tegevjuht Erki Ani ja millel osales peaaegu kolmkümmend inimest, kutsuti puidu väärindamisest huvitatud pooled arutama valdkonna kitsaskohtade ja probleemide üle. Edukalt kulgenud ettevõtmist on plaanis korraldada ka 2022. aastal.

Aasta teises pooles olime ResTa raames kahte tarkvaraarendajate mõttetalgu “Garage 48” häkatoni “Garage 48 Food” ja “Garage 48 Future of Wood” üks korraldajatest, kuna just nendes suundades toetab teadus- ja arendustegevust ka ResTA. Otsevideod ETAg-i ja “Garage 48” Facebooki-lehel, kohapeal kogutud fotomaterjal ning ürituse eelteated ja järelkajad innustavad üritust kordama ka 2022. aastal.