Uurisime sihtrühmade rahulolu meie tegevustega

Sihtrühmade tagasiside ETAg-i tegevustele on meile tähtis, kuna just see võimaldab paremini mõista sihtrühmade vajadusi ja ootusi. Ka saame tagasiside põhjal täiustada ja arendada oma tegevusi veel tõhusamaks ning eri sihtrühmade vajadustele vastavaks.

2021. aastal küsisime sihtrühmadelt tagasisidet neljale tegevusele. Küsitluse tulemused on esitatud järgnevas tabelis.

Läbiviidud tagasiside uuringud 2021 Saadetud küsimustikke Täidetud küsimustikke Vastanute osakaal
2021. aasta arendusgrandi eeltaotlusvoorus mittekvalifitseeritud osalejad 24 7 29%
2021. aasta arendusgrandi taotlusvoorus osalejad 52 34 65%
2021. aasta järeldoktori-, stardi- ja rühmagrandi taotlusvoorus osalejad 340 144 42%
2021. aasta korralisel evalveerimisel osalejad suuline tagasiside osalejatelt ja välishindajatelt

ETAg-i korraldatud taotlusvoorudele küsisime tagasisidet kolmes küsitluses, millele vastasid:

  1. 2021. aasta arendusgrandi eeltaotlusvoorus mittekvalifitseeritud osalejad;
  2. 2021. aasta arendusgrandi taotlusvoorus osalejad;
  3. 2021. aasta personaalse uurimistoetuse (PUT 2022) taotlusvoorus osalejad.

Keskmine hinne ETAg-ilt saadud nõule ja abile taotlusvoorude korraldamisel

Joonis 1. Hinnang ETAg-ilt saadud nõule ja abile 1-6 skaalal (1 – ei ole üldse nõus, 6 – nõustun täielikult, ei oska hinnata)

Keskmine hinne taotlusvoorude korraldusele

Joonis 2. Üldine rahulolu taotlusvooruga 1–6 skaalal (1 – ei ole üldse nõus, 6 – nõustun täielikult, ei oska hinnata)

Taotlusvoorude korralduslike aspektidega rahulolu

Joonis 3. Taotlusvooru korralduslikud aspektid 1–6 skaalal (1 – ei ole üldse nõus, 6 – nõustun täielikult, ei oska hinnata)

2021. aasta arendusgrandi taotlusvoor oli kaheetapiline: esimeses etapis otsustati eeltaotluse alusel, milline projektiidee kvalifitseerub selle projekti elluviimiseks arendusgrandi taotlemiseks; teises etapis otsustati taotluse rahuldamine.

Selleks, et saada tagasisidet ka eelvoorus mittekvalifitseeritud taotlejatelt, otsustati tagasiside küsitlus teha samuti kahes etapis. Uuringu eesmärk oli muuta arendusgrandi taotlemise protsess sujuvamaks ja ETIS-e taotluskeskkond kasutajasõbralikumaks.

Kõige rohkem olid vastajad üksmeelel ja ka rahul sellega, et ETAg-ist saadi vajadusel head nõu ning kodulehel oli teave hästi leitav. Küsimustele ja väidetele vastused ning hinnangud olid üldjuhul pigem skaala positiivses osas, kuid kõige rohkem olid vastajad üksmeelel ja ka rahul asjakohase kaheetapilise taotlusvooruga.

Uurimistoetuse taotlejatelt on tagasisidet küsitud kaks aastat (PUT 2019 ja 2020). Üldist rahulolu PUT2022 taotlusvooruga hinnati kuue palli skaalal hindega neli.  Taotlusvooru läbiviimist mõjutas  pandeemia ja teadmine, et vooru maht on märkimisväärselt väiksem eelmisest (HTM suurendas hiljem eelarvet).

Kui varasemal aastal on vastajad enim kommenteerinud hindamise läbipaistvuse olulisust, siis nüüd on põhiliseks teemaks raha vähesus ning taotluse esitamiseks kuluva aja ebakooskõla. Analüüsist ilmnes, et taotlejate ootused ja soovid on paljudes aspektides vastukäivad või ei ole neid võimalik arvestada – kas on ettepanekud liiga üldised (näiteks soovitus “vähendada bürokraatiat”) või ei ole ootus ETAg-i pädevuses (näiteks “suurendada rahastust”).

Korduvatest taotlejatest leiavad osad, et aasta-aastalt on kergem taotlust esitada, teised aga, et reegleid muudetakse liiga palju. Enim kordus tagasisides ettepanek rakendada nn paneelhindamist ehk taotluste rahvusvahelistes eksperdikomisjonides hindamist. See on hindamisnõukogus olnud arutelul ka varasematel aastatel, ent jäänud eri põhjustel rakendamata. Jaanuaris 2022 otsustas hindamisnõukogu, et minnakse üle paneelhindamisele.

Korralise evalveerimise protsessi kohta küsiti tagasisidet AS Metroserdilt, Eesti Kunstiakadeemialt ja välishindajatelt suuliselt. Tagasisidest saadi üksteist parendusettepanekut, mis võetakse arvesse järgmise, 2024. aasta korralise evalveerimise vooru planeerimisel ja korraldamisel. Positiivse tagasisidena toodi välja hindamiskomisjoni koosseisu valik, protsessi sujuv korraldus ja tulemuste kasulikkus asutuse töö kavandamisel.

Sihtrühmad on meie tegevusega kokkuvõttes rahul

Tagasisidestada ja ettepanekuid esitada on kõigil võimalik igal ajal ETAg-i koduleheküljel.

Oleme tänulikud kõigile, kes on leidnud aega meile tagasisidet anda!