Meie 2021. aasta

Eesti Teadusagentuuri (ETAg-i) kümnes tegevusaasta oli minu jaoks selles asutuses esimene. Suurt muutust ei toonud aasta siiski ainult minu tööellu, vaid uusi algatusi mahtus ka ETAg-isse. Sihi nendeks andsid nii strateegia “Eesti 2035”, teadus-ja arendustegevuse, innovatsiooni ning ettevõtluse arengukava “TAIE 2021–2035” kui ka ETAg-i arengukava aastani 2027. Stardi sai ka Euroopa Liidu teadusprogramm “Euroopa horisont”. Seatud sihid tuleb nüüd samm-sammult tegudega täita ja kuigi iga algus on ikka raske, on ETAg-i meeskond tugev ja tõhus.

Tõhususe kasvatamiseks pakub 2021. aastast ETAg-ile keskseid tugiteenuseid Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK), mis täidab muuhulgas nii Euroopa Liidu struktuurivahendite ning piiriüleste programmide korraldus- ja makseasutuse rolli kui ka EMP ja Norra finantsmehhanismide programmide kontaktasutuse ning toetuste rakendusüksuse ülesandeid. 2021. aasta oli murranguline aasta samuti teaduse rahastamises – valitsus täitis ammuse lubaduse 1% SKP-st! Tänu sellele kasvas märkimisväärselt uurimistoetuste maht ja vähenes oluliselt uute grantide eraldamise tsüklilisus.

Vaatamata jätkuvale koroonapandeemiale õnnestus ETAg-il korraldada mitu olulist üritust: oktoobrikuus Riigikogu konverentsisaalis teaduspoliitika konverents “Teadus kui Eesti arengumootor (VIII). Kuidas targalt roheliseks pöörata”, aga ka teadlaskonnale iga-aastaseks arutelufoorumiks kujunenud “TeadusEST”. Viimasel kõneldi teaduse rollist riigi juhtimisel, riigist kui targast tellijast ning riigi, ettevõtjate ja teadlaste koostööst. Kuna suurenev teadusrahastus on eelkõige suunatud ministeeriumide teadus- ja arendusvajaduste lahendamiseks, on koostöö ning vastastikuse usalduse loomine väga vajalik. Koostöö eesmärki toetas tugevalt ka teaduskommunikatsiooni konverents, mille keskpunktis olid seekord teaduskommunikatsiooni tavapärasest erinevad toimimisviisid.

Ka Dubais toimunud EXPO 2020 ei läinud ETAg-ist mööda – sealsel haridusnädalal oli Eesti teadus ja kõrgharidus esindatud kõrgetasemelise delegatsiooniga. Loodetavasti annavad meie välisturundusüksuse Research in Estonia eesvedamisel toimunud visiidid ja kohtumised ning nende jätkutegevused ka pikaajalisi tulemusi. Hea võimaluse nii rahvusvahelisteks kohtumisteks ja koostöö arendamiseks kui ka Eesti kõrgtasemel teaduse esitlemiseks andis Eesti esinduses toimunud ETAg-i Brüsseli esinduse avaüritus.

ETAg-i kui vastusrikka teaduskorraldaja rolli näitlikustamiseks on 2021. aasta olulisemad tegemised koondatud aastaraamatusse. Olen kindel, et ETAg-i meeskonna vahetu koostöö teadlaste, teadus- ja arendusasutuste, ministeeriumide ning rahvusvaheliste ekspertidega tagab Eesti elu edenemise.

Anu Noorma, ETAg-i juhatuse esimees