Viisime Eesti teaduse senisest suurema publikuni

Meie esindus Brüsselis tutvustas usinalt Eesti ja teadust

ETAg-i Brüsseli esindus on alati mänginud olulist rolli nii olulise teabe vahendamisel kui ka Eesti teaduse nähtavuse tõstmisel rahvusvaheliselt. Brüsseli esinduse korraldatud üritustel osalevad eelkõige Brüsselis asuvate IGLO (ja nendega seotud siseriiklikud teadus- ja arenduskogukonnad) ning Science Europe’i võrgustike esindajad, aga ka Euroopa Liidu organisatsioonide esindajad ning erinevates liidu institutsioonides ja Eesti alalises esinduses töötavad eestlased. Uue huvirühmana kaasati 2021. aastast ka Brüsselis tegutsevaid teadusajakirjanikke.

Oma tegevuse mitmekesistamiseks ja Eesti teaduse nähtavuse suurendamiseks on meie Brüsseli esindus püüdnud paljudele olulistele koostöö sihtrühmadele pakkuda just neile sobivaid ühistegevuse vorme. Näiteks koostöös teiste Balti riikidega korraldatud info- ja partnerlusüritustel rõhutatakse just Balti riikide valdkondlikke teadmisi1 ning pakutakse tugevatele teadusgruppidele ja teadusmahukatele ettevõtetele võimalust oma tegevusi rahvusvaheliselt tutvustada2

Koroonaviiruse pandeemiaga seotud veebiajastu on olnud nii takistuseks kui ka võimaluseks. Kindlasti on meie nähtavus veebiürituste abil, mida enne 2020. aastat ei korraldatud, olnud suurem kui kohapeal toimuvate ürituste kaudu – endise 30–40 osaleja asemel algab osalejate arv tavaliselt 80-st maailma eri piirkondades asuvast inimesest. Samas on õppevisiitide osakaal olnud äärmiselt madal – 2021. aastal toimus vaid üks õppevisiit, mille käigus lõime EAS-i eestvedamisel lisaks teadlastele ja teadusadministraatoritele kontakte ka ettevõtluse esindajate ning Brüsselis tegutsevate institutsioonide vahel.

2021. aastal algasid läbirääkimised Norra, Islandi, Läti ja Leedu partneritega ühise õppevisiidi korraldamiseks. Koostöö Põhjamaadega on ETAg-ile väga oluline, sest paljud raamprogrammi projektide edukad taotlused esitatakse just koos Põhjamaade partneritega. Üheks heaks võimaluseks nende sidemete tugevdamiseks on Brüsselis toimuv Põhjamaade Brüsseli esinduste kohtumine “Nordic Science Breakfast”, mille peakorraldajaks ETAg-i Brüsseli esindus oktoobrikuus oli.

Eesti teaduse tutvustamisel ja nähtavuse tagamisel on oluline roll ka Brüsselis elavatel eestlastel ja Eesti alalisel esindusel Euroopa Liidu juures. Seetõttu kolis ETAg-i esindus 2020. aastal alalise esinduse majja ning kaasas esinduses töötavaid erialanõunikke nii ekspertide kui ka osalejatena erinevatel üritustel. Ühes suurimaks Eesti teadust ja teaduskorraldust tutvustavaks ürituseks eelmisel aastal oli Eesti kogukonnale oktoobris korraldatud ETAg-i Brüsseli esinduse soolaleiva- ja sünnipäevapidu – vabas õhkkonnas toimunud peole kaasati erinevate Euroopa Liidu institutsioonide esindajaid, kes otseselt või kaudselt puutuvad kokku Eesti teadusega ning saavad selle tutvustamisele kaasa aidata. 

Kuna enamik ETAg-i Brüsseli esindusse jõudvast infost on ajakriitiline, on parim vahend kiireks infolevitamiseks sotsiaalmeedia: selle abil saab Eesti teadlasteni viia teavet nii erinevates Euroopa Komisjoni töögruppides ja kogudes osalemisest kui ka Brüsselis elavate eestlaste ja Euroopa Liidu teadus-arenduskogukondade kursis hoidmiseks Eesti teadusmaastikuga.

Märkused:

Aitasime Eesti teadusel maailmanäitusel tähelepanu pälvida

1. oktoobrist 2021 kuni 31. märtsini 2022 toimub maailmanäitus esimest korda Lähis-Ida regioonis, Dubais. 192 riigi hulgas on esindatud ka Eesti, kelle EXPO peaväljaku Al-Wasl Plaza lähedal asuv paviljon eristub teistest Eesti brändi silmapaistva sinise värvi poolest. EXPO on olulisemaid paiku, kus Eesti teadust tutvustada, ning meie algatus Research in Estonia (RiE) sai selleks võimaluse detsembri keskel toimunud teemanädalal “Knowledge & Learning Week”.

Haridus- ja teadusministri Liina Kersna juhtimisel külastasid haridusnädalat ülikoolide rektorid. RiE korraldas Eesti paviljonis ülikoolide päeva, mille eesmärk oli Eesti teaduse tutvustamise kõrval luua Eesti teadlastele ja ülikoolidele uusi kontakte rahvusvahelise koostöö võimalusi.

Ülikoolide päeval toimus Eesti paviljonis kaks üritust. Ennelõunal avasid targa linna ja personaalmeditsiini teemasid käsitleva teemaploki president Kersti Kaljulaid ja meie juhatuse esimees Anu Noorma ning tippteadlased Tartu Ülikoolist ja Tallinna Tehnikaülikoolist tutvustasid auditooriumile enda teadustegevust. Novaatori teadustoimetaja Maarja Merivoo-Parro juhtimisel arutles president teadlastega, kuidas muuta inimeste elu teaduse abil paremaks.

Pärastlõunase teise teemaploki avasid Anu Noorma ja Eesti hariduse erisaadik Birgit Lao. Sellest, kuidas oleks võimalik vähendada nii materiaalsete kui ka vaimsete ressursside raiskamist, rääkisid haridusteadlased Tartu Ülikoolist, Tallinna Ülikoolist ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast, aga ka ringmajandusega tegelevad teadlased Eesti Maaülikoolist ja Tallinna Ülikoolist. Mõlemale teemaplokile järgnesid vabas vormis külaliste ja esinejate arutelud ning juba varem kokku lepitud kohtumised kohalike organisatsioonide esindajate ja Eesti teadlastega. Ülikoolide päeva lõpetas kesklinna hotellis toimunud pidulik vastuvõtt.

Eesti paviljoni peakomissari Daniel Schaeri sõnul on neil, kes Dubai maailmanäitusel kohal ei ole, vähemasti lähitulevikus üsna võimatu alustada koostööd Lähis-Ida piirkonnas. Võimalus näidata Eestit tugeva teadusriigina avab meie teadusasutustele ja teadlastele mitmeid uusi koostöövõimalusi.

Osalesime Euroopa teaduspoliitika kujundamisel

Science Europe on Euroopa teadust rahastavate organisatsioonide ja suurte teadusasutuste ühendus, mille eesmärk on toetada 28 Euroopa riigi 38 organisatsiooni teadust ning teadusruumi.

ETAg on Science Europe’i asutajaliige ja panustanud pikaajaliselt ühenduse eesmärkidesse erinevates töörühmades osalemise kaudu. Science Europe’i seisukohavõtud ja soovitused mõjutavad Euroopa teaduspoliitikat ja on abiks liikmesorganisatsioonide tegevuse kavandamisel. 2021. aastal kinnitatud Science Europe’i aastate 2021–2026 strateegia fookuses on tegevused, millega tõhusamalt toetada Euroopa teaduspoliitika kujundamist kiiresti muutuvas teadusökosüsteemis. Strateegia elluviimiseks moodustatud kuues töörühmas osaleb ka ETAg. Töörühmad keskenduvad avatud teadusele, teaduskultuurile, raamprogrammile “Euroopa horisont”, rohe- ja digipöördele, tipptasemel teaduskoostööle ning teaduskommunikatsioonile. Eestit esindavad Anu Noorma (juhtkomitee), Priit Tamm ja Marika Meltsas (avatud teadus), Siret Rutiku (teaduskultuur), Ülle Napa (“Euroopa horisont”) ja Annely Allik (teaduskommunikatsioon). Annely Allik valiti 2021. aasta lõpus Science Europe’i teaduskommunikatsiooni töörühma juhiks.