Aasta-aastalt on Eesti Teadusinfosüsteemi (ETIS-e) vahendusel grantide, sihtuuringute ja taristu toetamiseks korraldatavate taotlusvoorude arv kasvanud: 2021. aastal toimus juba 38 taotlus- ja jätkutaotlusvooru, 29 aruannete esitamise ja 12 lepingute sõlmimise vooru. Menetlejate soovil uuendasime varasemalt kasutusel olnud taotluste, aruannete, lepingute ja retsensioonide vorme ning loodi viis uut taotlus- ja menetlusvormi.
Pärast pikka ettevalmistusperioodi ja erinevate lahenduste katsetamist õnnestus hästi automatiseeritud bibliomeetria mooduli lisamine uurimistoetuse taotluse vormile, mille tulemusena saavad taotlejad lisada andmed viidatavuse ja H-indeksi kohta otse Web of Science’i andmebaasist.
2021. aastal sai ETIS-es hoo sisse dünaamiliste vormide kasutamine. Dünaamiline vorm kujutab endast lihtsama funktsionaalsusega dokumenti (taotlust, aruannet), mida saab ETIS-e administraator ise oma töövahenditega programmeerimisvabalt luua. Hästi vormistatud lähteülesande puhul on taotlusvoor võimalik avada väga kiiresti. Taotluste edasisel menetlemisel saab määrata retsenseerijaid, sõlmida nendega lepingud ning vormistada eksperdikomisjonid koond- ja lõpphinnangute koostamiseks. Rahastaja teeb menetluskeskkonnas taotluse lõppotsuse ning positiivse rahastusotsuse puhul tekib taotluse andmete põhjal ETIS-e projektide registrisse projekti metainfot sisaldav ja avalikkusele nähtav kirje. Rahastatud projekti perioodi jooksul peab teadlane esitama aruande töö edenemise kohta – ka aruandlusvooru korraldamiseks on ETIS-el tehniline võimekus olemas.
Lisaks võimalusele kiirelt uusi taotlusvoore avada ning taotlusi menetleda, pakuvad uued ETIS-e arendused suurt rahalist kokkuhoidu, sest täiendavaid tarkvaraarendusi ei ole vaja tellida.
ETIS-e võimalusi taotlusvoorude läbiviimiseks, uuringute andmete koondamiseks ja hõlpsamalt kättesaadavaks tegemiseks tutvustati ministeeriumide teadusnõunike võrgustikule ja Riigikantseleile. Kõige aktiivsemalt kasutas 2021. aastal ETIS-e dünaamilist vormi uuringute taotlusvoorude läbiviimisel Sotsiaalministeerium.
Edaspidi plaanime kõikide riigi tellitud analüüside ja uuringute tulemuste avalikustamist just ETIS-es.