NordForsk koostöös Eesti Teadusagentuuriga avas taotlusvooru „Responsible use of Artificial Intelligence“.
Taotlusvooru eesmärk on rahastada projekte, mis tegelevad Põhja- ja Baltimaade ühiste ühiskondlike väljakutsetega tehisaru laialdase kasutamise ja rakendamise kontekstis. Ennekõike hõlmavad need väljakutsed rahvastiku vananemist, tööturu käimasolevaid struktuurseid arenguid, ühiskondlikku ja poliitilist polariseerumist, tervishoiusüsteeme, haridust, pädevuste arendamist ja elukestvat õpet ning majanduse rohelist üleminekut.
Oodatud on taotlused, mis on suunatud tehisaru kasutamisele, arendamisele ja rakendamisele nii üksikisiku, organisatsiooni kui ka ühiskonna tasandil, luues eeldused tehisaru vastutustundlikuks ja kriitilisel lähenemisel põhinevaks kasutamiseks tulevikus.
Taotlusvoorus ei ole oodatud taotlused, mis keskenduvad puhtalt tehisaru tehnoloogia edendamisele või arendamisele. Samas on oodatud lähenemisviisid, mille eesmärk on optimeerida olemasolevaid tehisaru meetodeid või algoritme vastutustundliku kasutamise ja funktsionaalsuse suunas.
Taotluste esitamise tähtaeg on 13. mai 2025 kell 14.00 (13.00 CEST).
Taotlused esitatakse läbi NordForski taotlussüsteemi.
Taotluses peab olema välja toodud, kuidas luuakse Põhjamaade või Põhja-ja Baltimaade lisandväärtust. See on üks kriteerium taotluse hindamisel.
Konsortsium peab koosnema TA asutustest vähemalt neljast erinevast riigist, millest vähemalt kolm peavad olema Põhjamaad (Soome, Norra, Rootsi, Taani, Island, Ahvenamaa, Fääri saared, Gröönimaa).
Juhtpartner (project owner) peab asuma ühes taotlusvooru kaasrahastavas riigis (Island, Soome, Norra, Rootsi, Taani, Eesti, Läti või Leedu). Kui juhtpartner on Balti riikidest, peab projekt määrama kaasvastuvõtva asutuse Norras, Rootsis, Taanis, Islandil või Soomes, kellega NordForsk sõlmib lepingu Põhjamaade rahastuse osas. Kaasvastuvõtvast asutusest tuleb määrata kontaktisik, kes on NordForski halduskontakt.
Edukas projektis osalevaid Eesti teadlasi rahastab Eesti Teadusagentuur. Maksimaalne toetus Eesti partneritele, kes osalevad projektis tavapartneri rollis, on 150 000 eurot projekti kohta – ka juhul, kui ühes projektis on mitu Eesti partnerit.
Kui Eesti partner osaleb projektis juhttaotlejana (koordinaatorina), saab Eesti osaprojektile küsida toetust kuni 300 000 eurot. Juhul kui Eesti koordineeritavas taotluses osaleb mitu Eesti partnerit, peab 300 000 eurosse mahtuma kõigi selles projektis osalevate Eesti partnerite eelarve.
Nõuded Eesti taotlejatele: https://etag.ee/wp-content/uploads/2022/09/Vastavusnouded-Eesti-taotlejatele-partnerluste-rahvusvahelistel-uhiskonkurssidel-osalemiseks.pdf
NordForsk korraldab taotlusvooru tutvustava infotunni, kuid täpne aeg on veel selgumas.
ETAG korraldab 21. märtsil 2025 kell 14.00-15.30 infotunni NordForski kevadiste taotlusvoorude tutvustamiseks. Täpsem teave sündmuse lähenedes.
Rohkem infot taotlusvooru kohta leiab NordForski kodulehelt: https://www.nordforsk.org/calls/call-proposals-responsible-use-artificial-intelligence
Kontaktid NordForskis: Bodil Aurstad bodil.aurstad@nordforsk.org, Thomas Jacobsson thomas.jacobsson@nordforsk.org ja Bjørnar Solhaug Komissar bjornar.komissar@nordforsk.org
Kontakt ETAGis: Margit Suuroja, margit.suuroja@etag.ee