Mobiilsustoetused võimaldavad nii Eesti kui välisteadlastele teadustöö tegemist uues keskkonnas, mis laiendaks nende kogemusi ja koostöövõrgustikku ning pakuks võimalust töötada parimates teadusrühmades olenemata riigist.
Personaalse uurimistoetuse järeldoktori grant
Toetatakse Eestis doktorikraadi omandanud isikute teadlaskarjääri alustamist välisriigi tugevate teadusasutuste ja uurimisrühmade juures.
Sissetulev järeldoktoritoetus
Toetatakse välisriigis doktorikraadi kaitsnud teadlaste Eestisse järeldoktorantuuri tulemiseks.
Tagasipöörduva teadlase toetus
Toetatakse väljaspool Eestit töötanud Eesti kodanikest või endistest/praegustest Eesti residentidest teadlaste tagasipöördumist Eestisse. Eeltingimusteks on välisriigis läbitud järeldoktorantuur või vähemalt samal tasemel tehtud teadustöö.
Raamprogrammi “Euroopa horisont” mobiilsuse toetusmeetmed
Marie Skłodowska-Curie (MSCA) meetmete eesmärk on toetada teadlaste oskuste ja karjääri arengut andes teadlastele võimaluse saada kogemusi eri riikides ja sektorites.
Riikidevahelised koostööprogrammid
Riikidevahelised koostööprogrammid pakuvad erinevaid võimalusi teadlaste mobiilsuse rahastamiseks:
- Jaapani Teaduse Edendamise Ühingu (JSPS) ja ETAGi koostöös toimub igal aastal järeldoktorite stipendiumide konkurss teadustööks Jaapanis;
- Eesti-Prantsuse ühisprogramm PARROT pakub reisigrante teadus- ja tehnoloogiaalaseks koostööks Eesti ja Prantsusmaa uurimisgruppide vahel;
- Eesti-Taiwani koostööprogramm pakub reisigrante Taiwani teadusasutustesse.
SekMo – sektoritevahelise mobiilsuse toetusmeede
- Sektoritevahelise mobiilsuse toetus – toetus doktorikraadiga teadlase töölevõtmiseks eraettevõttesse või avaliku sektori asutusse, eesmärgiga seal läbi viia rakendusuuringut või tootearendust.
Mobilitas Pluss mobiilsustoetused
** Mobilitas Pluss programmist rohkem taotlusvoore ei korraldata.
- Mobilitas Pluss järeldoktoritoetus – välisriigist Eestisse tuleva teadlase uurimisprojekti (järeldoktoriprojekti) täitmiseks (**).
- Mobilitas Pluss tagasipöörduva teadlase toetus – välisriigis järeldoktorantuuri läbinud (või võrreldaval tasemel teadustööd teinud) ja Eestisse tuleva teadlase uurimisprojekti täitmiseks (**).
- Tippteadlase toetus – välisriigist Eestisse tuleva rahvusvahelisel tasemel nimeka teadlase uurimisprojekti täitmiseks (**).
- Koolitused ja õppevisiidid teadlastele – toetus Eestis teadus- ja arendusasutuses töötava teadlase välisriikides toimuvates erialastes koolitustes ja täiendõppes osalemiseks.
Varasemad lõppenud mobiilsustoetused:
Programmi ERMOS (Estonian Research Mobility Scheme, 2010-2014) eesmärgiks oli arendada ja mitmekesistada Eesti teadlaspotentsiaali rahvusvahelise teadlasmobiilsuse ja kogemuste vahetamise kaudu ning toetada noorte teadlaste (45) teadlaskarjääri kujunemist. ERMOS-t kaasrahastas Euroopa Liit 7RP Marie Curie COFUND skeemi raames.
Teadlasmobiilsuse programmist “Mobilitas” 2008-2015 (mida Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest rahastati kuni 85% ulatuses) said järeldoktorid (127) ja tippteadlased (18) taotleda grante teadustööks Eestis ja vähesel määral välisriikides.
University College London (UCL SSEES). School of Slavonic and East European Studies, University College London (SSEES UCL) külalisteadlase programmi eesmärk oli toetada kõigi humanitaar- ja sotsiaalteaduste valdkonna noorte doktorikraadiga teadlaste rahvusvahelist suhtlust ja mobiilsust koostöö kaudu juhtivates kõrgetasemelistes teadusgruppides.
Kontakt
Allan Padar
Teadlasmobiilsuse valdkonna juht, Mobilitas Pluss programmi juht
Tel 5686 6722
allan.padar@etag.ee