Kaskaadrahastuse konkurss veekogudealast teadlikkust toetavatele osaluskunstiprojektidele

“Euroopa horisondi” projekt PartArt4OW on avanud konkursi osaluskunsti projektidele, mis pakuksid välja uudseid viise inimeste veealase teadlikkuse tõstmiseks.
Konkursi tähtaeg on 3. aprill 2025 kell 18 Eesti aja järgi. Info ja materjalid: https://partart4ow.eu/the-calls

Konkursi eesmärk on osaluskunsti algatused, mis toetavad mere- ja siseveekogude lähedal elavate kogukondade teadlikkust veekeskkonnast, seal esinevatest probleemidest ning  mobiliseerivad veekogusid kaitsma ja tervendama. Oodatud on loovad algatused kõigist kunstivaldkondadest. Planeeritava projekti kestus peab olema pool aastat ning projekt peab olema eriala- ja sektoriülene. Edukad projektid viiakse ellu vahemikus 01.09.2025–27.02.2026. Ühe projekti eelarve võib olla kuni 50 000 eurot.

Konkurssi tutvustavad ingliskeelsed veebinarid on plaanis 18.02 kell 12 Eesti aja järgi ning 28.02 kell 15 Eesti aja järgi – täpsemalt vt “Webinars & Matchmaking sessions” taotluvooru lehel.

PartArt4OW määratleb osaluskunsti kui protsessi, mis rõhutab kodanike, kogukondade ja laiema ühiskonna proaktiivset rolli ja osalemist loomingulistes, uuenduslikes ja kunstilistes projektides. Mereteadlikkust (ocean literacy) määratleb PartArt4OW kui arusaamist inimeste ja veekogude vastastikmõjust. Mereteadlikud inimesed on teadlikud ökosüsteemiteenustest, mida meri pakub, suudavad tõhusalt ja sisukalt mere teemal suhelda ning teha mere ja ressursside osas teadlikke ja vastutustundlikke otsuseid. Mereteadlikkus hõlmab nii teadmisi kui emotsionaalset seotust, hoiakute ja käitumise muutmist ning valmisolekut rakendada uusi teadmisi tegevuste ja suhtlemise kaudu.

Projektides võib uurida mitmesuguseid vee bioloogilise mitmekesisusega seotud aspekte ja ohte (nt elurikkuse vähenemine, veeõitsengud, võõrliigid jms). Keskenduda võib kas merele või sisevetele või mõlemale. Eesmärk on kaasata kogukondi mere- ja mageveeökosüsteemide elurikkuse kaitsmiseks ja tervendamisse. PartArt4OW on eriti huvitatud nähtustest, mida ei ole silmaga näha, nt kliimamuutustega seotu või see, mida pole näha põhjusel, et need toimuvad kogukondade vahetust lähedusest liiga kaugel. Samuti pakub huvi projekti poolt lähema vaatluse alla võetud probleemi ühiskondlikud seosed ja mõjud.

Lisaks rahastusele pakub PartArt4OW edukatele projektidele juhendamist ja koolitusi, samuti nähtavust PartArt4OW veebikanalite, sündmuste jms kaudu.

PartArt4OW konkursil võivad osaleda nii indiviidid, juriidilised isikud kui konsortsiumid, kuid eelistatakse eriala- ja valdkonnaülest koostööd, sh loome- ja kultuurisektori, teaduse ja kodanikuühiskonna koostööd sisaldavaid projekte. Osalejad peavad tõendama oma pädevust kunsti ja loovuse, teaduse ning kaasamise ja kommunikatsiooni valdkonnas. Sama isik või asutus võib osaleda vaid ühes taotluses. Vt täpsemalt taotlusvooru juhistes ja KKK materjalis ning muudes taotlusvooru materjalides (“Important documents” taotlusvooru lehel).

Tegemist on esimesega kolmest PartArt4OW kaskaadkonkursist. Kaskaadrahastus on “Euroopa horisondi” projektidele teatud juhtudel antud võimalus kasutada Euroopa Liidu toetust kolmandate osapoolte kaasamiseks. Sarnaselt PartArt4OW-le plaanib aprillis 2025 avada kunsti ja teadust ühendavate kaasamisprojektide konkursi TIDAL ArtS. Info saamiseks on võimalik registreeruda siin (“Join the waitlist”).

 

Täpsem info PartArt4OW konkursi kohta: opencall@partart4OW.eu
Kontakt Eesti Teadusagentuuris: Katrin Saar katrin.saar@etag.ee