Teaduse ja teadusliku maailmavaate populariseerimine laste ja noorte seas on oluline, kuid sageli väga muutliku laadiga töö, sest trendid, mis lapsi haaravad, kipuvad väga tihti vahetuma. Üks kindel tee laste südametesse on aga jätkuvalt lugude jutustamine. Kahtlemata on see mõjusam, mida personaalsemalt ja väiksemas ringis seda teha, kuid suurte rahvahulkade tabamises on televisioon jätkuvalt see meedium, mis annab selleks hea võimaluse. Eeskujude näitamine, kellega lastel on võimalik ennast lihtsasti samastada, on suurepärane viis, et inspireerida ja ka julgustada.
Oleme seda näinud selgelt Eesti Teadusagentuuri toetatud teadusvõistluse „Rakett69“ pealt, millel äsja lõppes registreerumine juba 15. hooaja saatesse. Selle teadussaatega on üles kasvanud mitmeid põlvkondi noori, kelle jaoks saatest tuntuks saanud osalejad on muutunud justkui iidoliteks, kelle eeskujul samuti soovitakse tulla saatesse oma teadmisi proovile panema ning laiemalt – nähakse, et lai silmaring ja eriti teadmised reaalainetest on vägagi vajalikud ning seostatavad igapäevaelust tulenevate probleemidega, mitte lihtsalt raamatutarkus.
Peamine muutus, mida näeme, ongi toimunud selles, kuidas loodus- ja täppisteaduste ja tehnoloogia valdkonda (edaspidi LTT) nähakse – see võib olla äge! Meil on saatest esile kerkinud noori nagu näiteks Gregor Randla 6. hooajast, kes nüüd igapäevaselt tegutseb KVARKis erilahenduste insenerina või 7. hooaja võitja Karl Vilhelm Valter, kes valis materjaliteadused ning hingelt on insener, kuid samuti teeb muusikat, tegeleb teaduse populariseerimisega, meedia produktsiooniga, õhtujuhtimisega ning on kujunenud noorte seas suisa mõjuisikuks. Rääkimata sellest, et „Rakett69“ teadussaate kõrvale tekkisid üsna pea ka teadusstuudiod ning teadusetenduste formaat, mis annab veelgi noorte teadushuvi äratamisele hoogu juurde.
Kui seni on olnud võimalus teadussaates mõõtu võtta 15-21 aastastel, siis nüüd on aeg küps tuua teleekraanidele võistlema ka põhikoolinoored. Seetõttu ongi meil hea meel, et sel sügisel stardib teadusvõistlus „Rakett Juunior“, mis koostöös Ahhaa teaduskeskusega jõuab uue aasta alguses Kanal 2 eetrisse neljaosalise teadussaatena. Selles saates astuvad võistlustulle põhikoolide meeskonnad, mis tuleb kokku panna IV, V ja VI klasside lastest. Selles võistluses ei võistle igaüks enda eest, vaid kuueliikmelisel tiimil tuleb näidata oma teadmisi ja oskusi meeskonnatöös, et viia oma kool võidule. Nagu tippteaduseski, kus just meeskonnatööl on äärmiselt oluline roll. Neljaosalises saatesarjas selgitame välja Maarjamaa kõige nutikama põhikooli, pannes proovile nii koolijütside loogika, humanitaarteadmised kui ka reaalainete taibu.
Kuid nagu oleme näinud kõigi 14 hooaja „Rakett69“ saadete puhul, siis andekad lapsed üldjuhul ei ilmu välja tühja koha pealt, vaid see on enamasti pühendunud õpetajate aastatepikkuse töö vili. Just juhendajad on need, kes julgustavad, innustavad ja suunavad oma õpilasi. Aga mitte ainult – sageli näeme, et nad on ka vajadusel logistikud, psühholoogid ja mentorid. Nii loodame, et ka põhikoolidest kerkivad esile säravad juhendajad, kes oma koolide tiimid võistlustulle toovad, et aidata huvi teadusliku maailmavaate vastu äratada juba võimalikult varajases kooliastmes.
Kui on koole, kes veel kaaluvad oma meeskonnaga „Rakett Juuniori“ võistlusele tulemist, siis mina julgustan kõiki osa võtma. Kindlasti tuleb sellest lastele tore ja meeldejääv kogemus! Samuti olen kindel, et ka „Rakett Juuniori“ avahooaja osalejatest saavad eeskujud juba järgmistele lastele. Aega oma kooli registreerimiseks on kuni 16. oktoobrini. Ja juba peatselt alustamegi lendu kõige nutikama põhikooli tiitli suunas!
Kaidi Meus
TeaMe 3.0 programmijuht
Eesti Teadusagentuur
Vaata lähemalt: www.rakettjuunior.ee
Registreeru võistlusele siin: Rakett Juunior telesaatesse registreerumine
Pikemat selgitust võistluse kohta saad kuulata siit: ETAGi juhatuse esimees Anu Noorma ja Ahhaa teaduskeskuse projektijuht Maarja Leib 11.09.24 Raadio Elmari hommikuprogrammis
NB! Siit leiate koolidesse printimiseks “Rakett Juuniori” üleskutsega plakati.
Olulised kuupäevad:
- Registreerumine võistlusele kestab kuni 16. oktoobrini.
- Maakondlikesse võistlusvoorudesse edasipääsejad selguvad hiljemalt 19. oktoobril 2024.
- Maakondlikud võistlusvoorud toimuvad 25. oktoobril 2024.
- Veerandfinaalid toimuvad 4. ja 5. novembril 2024 Ahhaa Teaduskeskuses.
- Poolfinaalid toimuvad 6. jaanuaril 2025 Ahhaa Teaduskeskuses.
- Finaal toimub 7. jaanuaril 2025 Ahhaa Teaduskeskuses.
- Esimene veerandfinaal jõuab eetrisse 24. jaanuaril kell 20:00 Kanal 2 vahendusel. Võitja selgub 14. veebruaril.