Tallinnas toimub Globaalse Teadusagentuuri Euroopa piirkonna kohtumine – fookuses on AI, koosloome ja üleilmsed katsumused

Globaalse Teadusagentuuri (GRC) 2024. aasta Euroopa piirkonna kohtumine toimub 28.–30. oktoobrini Tallinnas. Kohtumise fookuses on AI, koosloome ja üleilmsed katsumused. Üritust korraldavad Eesti Teadusagentuur (ETAG) ja Science Europe.

Kohtumine on osa üleilmsest GRC ürituste sarjast, mille põhjal luuakse järgmise GRC kohtumise kava (toimub Saudi Araabias Riyadhis aastal 2025). Ürituse eesmärk on luua AI eetilise kasutamise raamistik ning teadusrahastuse ja teadusorganisatsioonide üleilmse koostöö strateegia.

Euroopa piirkonna kohtumine on esimene viiest piirkondlikust kohtumisest ja selle teemad on:

  • teaduse juhtimine AI-ajastul
  • koosloome üleilmsete probleemide käsitlemisel

Need on teemad, mis on hetkel teaduspoliitika debattide eesliinil ning mis puudutavad nii tehisintellekti tohutul kiirusel toimuvat arengut, kui ka vajadust koostööl põhineva interdistsiplinaarse tegevuse järele, et lahendada üleilmseid probleeme nagu kliimamuutused ja bioloogilise mitmekesisuse kadu.

Arutelud puudutavad AI võimekust muuta võtmeprotsesse nagu eelretsenseerimine, rahaliste nõuete täitmine ja toetuste haldamine, seejuures kahjustamata teaduse ökosüsteemi eetikat, väärikust ja kultuuri.

Arutelude teine põhiteema toob esile teaduse võtmerolli ühiskondlike probleemide käsitlemisel ja kestliku arengu tagamisel. Osalejad uurivad, kuidas GRC-sse kuuluvad organisatsioonid saavad luua koostööl põhinevaid lahendusi, mis on distsipliinide ja piirkondade ülesed ning tõhusad.

„Meie jaoks on suur au, et Globaalse Teadusagentuuri Euroopa piirkonna 2024. aasta kohtumine toimub just Tallinnas. Oleme uhked, et Eesti on osa suurest teadusvõrgustikust ja omab häält oluliste ja päevakajaliste teaduse juhtimist puudutavate teemade arutamisel. Kuigi Eesti on pindalalt väike, on tegemist suurepärase kohaga teaduse tegemiseks. Seega on teemad nagu koosloome üleilmsete katsumuste lahendamisel ja AI potentsiaal tööprotsesside lihtsustamisel meie jaoks vägagi asjakohased. Usume kindlalt, et kuigi üksi saab sageli kiiremini, jõuab koos tegutsedes siiski kaugemale. Olen kindel, et selle aastase üritusega luuakse mitmeid uusi sildu ja võimalusi, mis hakkavad kohtumisel osalevaid organisatsioone edaspidi ühendama,“ – Anu Noorma, Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees.

„Lüües kaasa Globaalse Teadusagentuuri Euroopa piirkonna 2024. aasta kohtumise korraldamisel, toome kokku teadusmaailma liidrid, et arutada kaht kriitilise tähtsusega küsimust teaduskogukonnas: AI vastutustundlik lõimimine teaduse haldustegevustega ja vajadus üleilmse, interdistsiplinaarse koostöö järele ühiste ühiskondlike katsumustega tegelemisel. Nendele teemadele keskendumisega soovime mitte ainult kujundada teaduse tulevikku, vaid ka tagada, et AI-ga kaasnev võimekus on eetiliselt rakendatud ning et meie ühised pingutused veavad lahendusi üleilmsetele kriisidele, mis meid ees ootavad.“ – Mari Sundli Tveit, Science Europe’i president.

 

Globaalne Teadusagentuur (GRC) on virtuaalne organisatsioon, kuhu kuuluvad teaduse ja arenduse rahastajad kõikjalt maailmast. Anname platvormi üleilmseks koostööks ja teaduse ökosüsteemi parimate praktikate jagamiseks.

Eesti Teadusagentuur (ETAG) on arendust ja innovatsiooni toetav organisatsioon Eestis. Hoiame ja arendame tasakaalustatud, kõrgetasemelist ja rahvusvaheliselt edukat Eesti teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni süsteemi ja teadmiste põhist ning kestlikku Eesti ühiskonda.

Science Europe esindab suuri avalikke organisatsioone, mis viivad läbi või toetavad tipptasemel murrangulist teaduslikku arendustegevust Euroopas. Toome kokku maailma suurimate ja tuntuimate teadusasutuste ekspertteadmised, et üheskoos laiendada teadusliku arendustegevuse ja sellest saadava ühiskondliku kasu piire. Propageerime teadust ja teaduskogukonda, et aidata rajada Euroopa teaduspiirkonda ja vormida üleilmset teaduse kujunemist.