12.-15. juunil oli Eesti Teadusagentuuri (ETAGi) esindus kohal Poolas toimunud Euroopa suurimal interdistsiplinaarsel teaduskohtumisel ESOF 2024 ehk EuroScience Open Forumil, mis oli täis põnevaid teadusettekandeid ja haaravaid arutelusid.
Paneelarutelus “Navigating the Science for Policy Landscape: Insights, Collaboration, and Societal Impact” jagas Eesti kogemust ETAGi strateegilise analüüsi osakonnajuhataja Marko Piirsoo. Arutelus rõhutati eri teadusvaldkondade meeskondade tähtsust tõenduspõhises poliitikas, et lahendada keerukaid ühiskondlikke ja globaalseid väljakutseid.
Muuhulgas tõi Marko Piirsoo näiteks COVID-19 pandeemia alguse, kui Eesti peaminister kutsus kokku teadusnõukoja. See algatus võimaldas lisaks teaduse kaasamisele suurendada ka nende sotsiaalset vastutust. “Loodan, et teadlased jätkavad ühiskonnale oluliste küsimuste esitamist,” märkis Piirsoo. Samas tõi ta esile meie väljakutse: Baltikumis nähakse teadus- ja arendustegevuse kulutusi endiselt pigem kuluna, samas kui teistes Euroopa riikides käsitletakse teaduse rahastust investeeringuna.
Piirsoo lisas: “On väga oluline levitada edulugusid, mis näitavad, et tõenduspõhine poliitikakujundamine on olnud ühiskonnale kasulikum kui teised lähenemisviisid. Sellised edulood on olemas nii maailmas laiemalt, ELi tasandil kui ka igas riigis. See aitab hoida ja suurendada ühiskonna usaldust teaduse ja poliitika ökosüsteemi vastu.”
Lisaks esindas Eestit arutelus “How to Achieve Impactful Science Engagement? Findings From the Nordic-Baltic Region” teaduskommunikatsiooni nooremteadur Ebe Pilt Tartu Ülikoolist.
Haridusteaduste doktor (Tallinna Ülikool) ja majandusteaduste magister (TalTech) Janika Leoste tegi haarava ettekande teemal “EdTech Talents – Academic Talents in the Service of Educational Technology”. Leoste tõi välja, et akadeemilise ja mitte-akadeemilise maailma sünergiline toimimine on keeruline: “Akadeemilise maailma ja tööstuse vahel on lõhe. Ülikoolid ei soovi jagada oma teadmisi ja tööstus ei taha neid teadmisi osta.”
Üritusel olid kohal ka Eesti teaduste akadeemia konkursi “Teadus 3 minutiga” parimad noorteadlased: Sten Heinoja (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia), Katriin Kristmann (Tallinna Tehnikaülikool), Hanna Britt Soots (Tartu Ülikool), Inge Varik (Tallinna Tehnikaülikool) ja konkursi korraldajad Piret Suurväli ja Terje Tuisk.