31. mail toimus Brüsselis Euroopa Horisondi tervise klastri partnerlusüritus. Tegemist oli viie riigi (Iirimaa, Soome, Hispaania, Läti ja Eesti) teadusagentuuride Brüsseli esinduste eestvedamisel toimunud üritusega, mille eesmärgiks oli EH tervise klastri taotlusvoorude partnerite ja/või koordinaatorite omavaheline kokku toomine.
Partnerlusüritus algas juba enne ametlikku algust, mil varasemad saabujad kohvitassi taga juba tulevaste projektide kontuure paika seadsid. Sujuvalt siirduti ürituse ametlikule osale, kus sõna said ürituse peaesinejad. Et kõik kokkutulnud oleksid ühel lainel, tutvustas raamprogrammi teise samba tervise klastrit, taotlemise põhimõtteid ja valdkonna konsultandi (NCP) rolli Eesti Teadusagentuuri raamprogrammi tervise valdkonna vanemkonsultant Argo Soon.
Euroopa terviseprogramm EU4Health Programme pakub samuti mitmeid rahastusvõimalusi tervise valdkonna teadlastele ja praktikutele, kõneles Christoph Castex HaDEA’st. Lisaks EL liikmesriikide valitsustele oma tervisestrateegiate realiseerimiseks suunatud vahenditele on osa programmist avatud ka konkurentsipõhisele rahastamisele. Koostöö on vajalik siingi ning „Euroopa horisondi“ projektide konsortsiumid võivad osutuda edukaks siingi.
Üritusele oli registreerunud üle 60 osavõtja eelnimetatud riikidest, kellest pooled said võimaluse tutvustada kolme-minutilise liftikõnega nii enda uurimisrühma kui projektiideed. See sessioon aitas osalejatel häälestuda pärastlõunaseks 1:1 kohtumisteks, kus räägiti juba täpsemalt oma koostööhuvist konkreetse partneriga. Tegelikkuses algasid need kohtumised juba lõunapausil, kus pisut vabam formaat lubas teemat käsitleda üheaegselt ka 3-4 osapoole vahel.
Tänu „Mobilitase“ reisigrantidele oli Eestigi tublilt esindatud: ettevõtete lippu hoidsid kõrgel Kaia Palm Protobios OÜ-st, Martin Leiger Migrvention OÜ-st ning Salome Virkus SpeakTX-st; akadeemilisi asutusi esindas Kätlin Joala Tallinna Tehnikaülikoolist. Rahastavaid organisatsioone esindas Mart Toots (EAS/KredEx ühendasutus/Rakendusuuringute Keskus). Eestit esindas ka Alexis Fourlis, kelle Emma Triage Ltd on küll Kreeka ettevõte, aga selle juht on Eesti e-resident.
SpeakTX äriarenduse juhi Salome Virkuse sõnu on sellised partnerlusüritused olulised mitmel põhjusel. Esiteks on ise partnereid otsides tihti keeruline õigete inimesteni jõuda. Tegijaid on nii palju, et just sobivate partneriteni jõudmiseks tuleb panustada väga palju aega ja tihti ei pruugigi tohutus inforägastikus nendeni jõuda. Teiseks annavad sellised kohtumised mõlemale poolele kindluse, et osalevad organisatsioonid on professionaalsed, motiveeritud ja usaldusväärsed. „Kindlasti loodame, et selliseid üritusi tuleb veel ning osaleksime hea meelega“, ütles Salome.
Kaia Palm, biotehnoloogia ettevõtte Protobios OÜ asutaja ja juhatuse esimees osaleks kindlasti ka edaspidi analoogsetel partnerlusüritustel. „Näen vajadust lähinaabritega tervise (sh vähile suunatult) teemadel veelgi tihedamalt võrgustuda, et see sujundaks harjumust koostööd teha. Samuti võimaldavad partnerlusüritused pakkuda erakordselt huvitavaid uudseid võimalusi tutvuda säravate isiksustega, saada aimu nende töödest ja asutustest, riiklikest tervisega-seotud teemadest ja, mis ehk kõige tähtsam selliste ürituste kontekstis, anda osalejaile võimalus täiesti uudsetes kooslustes täiesti uudsete väljakutsete teostamiseks.“, toob välja Kaia Palm.
Kätlin Joala, Tallina Tehnicaülikooli doktorant, hindas üritust samuti kõrgelt. „Mobilitaseta“ poleks tema osalus teoks saanud ja loodetavasti saab mõnest loodavast tutvusest alguse ka tegelik teaduskoostöö.
Tervise partnerlusürituse Eesti ettevõtjate leidmisel aitasid oluliselt kaasa Eve Päärendson ja Kadi-Liis Veiman EAS/KredEx ühendasutusest.
Autorid: Kristel Oitmaa, Argo Soon
Fotode autor: Cristina Agudo Diez