Eesti Teadusagentuur kuulutab järgnevatel kuudel välja konkursid RITA+ programmi raames teostatavate rakendusuuringute läbiviijate leidmiseks. Rakendusuuringute teemad pakkusid välja EV ministeeriumid, Riigikantselei ja Arenguseire Keskus. Rakendusuuringute kogumaht on ligikaudu 3,5 miljonit eurot.
Rakendusuuringu teostajaks saab olla vähemalt kahe asutuse teadus- ja arendustöötajatest moodustatud konsortsium. Konsortsiumi juhtpartner peab olema positiivselt evalveeritud teadus- ja arendusasutus.
Konkursid toimuvad ETISes ja on avatud vähemalt kuu aega.
18. novembril kell 9:00-12:00 toimus infotund, kus Eesti Teadusagentuur, Arenguseire Keskus, Riigikantselei ja ministeeriumid esitlesid oma ootusi rakendusuuringutele ja oli võimalik küsida lisainfot. Infotunni salvestus on järelvaadatav ETAGi Youtube´i kanalil.
- I-III teema: https://youtu.be/uC1TzD744BY
- IV-V teema: https://youtu.be/nFnm4QU7TB8
Infotunnil viidatud V teema küsitluse link (avatud kuni 13. dets): Rahvastikuandmete mikrosimulatsioonimudeli arendamine
Infotunni ajakava, sh teemade järjestuse leiab siit.
Konkursid avatakse teemadel:
Teise kooliastme õpilaste kehalist aktiivsust ja vaimset heaolu toetavate oskuste, harjumuste ja hoiakute kujundamine
Rakendusuuringu eesmärk on välja töötada ja valideerida sekkumised tervisekäitumise edendamiseks teises kooliastmes (4.-6. klass). Analüüsitakse parimate sekkumiste mõju kognitiivsetele ja vaimse tervise näitajatele. Sekkumisprogrammis arendatakse välja digitaalne lahendus, mis võimaldab eelpool kirjeldatud tervisekäitumist mõjutada, ning on laiendatav süsteemselt kõikidesse üldhariduskoolidesse.
Rakendusuuringut kaasrahastavad Haridus- ja Teadusministeerium ning Kultuuriministeerium.
Rahvastiku tasakaalustatud toitumise edendamine
Eesmärk on leida vähemalt 2-3 sekkumist, mis on kohandatud ja katsetatud Eestis, ning töötada välja kiirem ja mugavam metoodika elanikkonna toitumise tasakaalustatuse, toidust tuleneda võivate terviseriskide ja poliitikameetmete tulemuslikkuse hindamiseks. Lisaks tuleb viia läbi elanikkonna toitumise uuring, rakendades uuendatud metoodikat.
Rakendusuuringut kaasrahastavad Sotsiaalministeerium ning Regionaal- ja Põllumajandusministeerium.
Eesti liikuvusmudel – andmeanalüütika tööriist strateegilisteks liikuvusotsusteks
Eesmärk on sotsiaalmajanduslike ja keskkonnategureid arvestava mudeli väljatöötamine ja rakendamine, et tagada üle Eesti lõimitud liikuvus (sh kergelikus, abivahendiga liikumine, isejuhtivad sõidukid, maa-, vee-, lennu-, raudteetransport). Liikuvust mõjutavate andmete koondamine ja ühtsetel alustel analüüsimine on riigina andmete targa kasutamise seisukohalt ülioluline ka aastate pärast.
Rakendusuuringut kaasrahastavad Kliimaministeerium ning Regionaal- ja Põllumajandusministeerium.
Vaata ka: Rakendusuuringu lähteülesande tööversioon.
Liikuvusmudeli lähteülesandega seotud küsimuste korral võtke palun ühendust indrek.heinla@etag.ee või siim.viin@transpordiamet.ee.
Eesti mereala ökoloogia ja mereökosüsteemi hüvede digikaksik
Eesmärk on luua mereökoloogia digitaalse kaksiku prototüüp, mis pakub terviklikku lahendust Eesti mereökosüsteemide seisundi ja nende pakutavate hüvede hindamiseks, kvantifitseerimiseks ning survetegurite kumulatiivsete mõjude prognoosimiseks. Digitaalne kaksik võimaldab koondada eri allikatest pärit andmed ja kasutada innovaatilisi meetodeid, et analüüsida ja prognoosida ökoloogiliste näitajate muutusi nii ruumiliselt kui ajaliselt. Sõltuvalt valitavatest sisendandmetest, võimaldaks digikaksik ka reaalajas olukorra jälgimist ja kiiret reageerimist võimalike ohtude ilmnemisel.
Rakendusuuringut kaasrahastavad Kliimaministeerium ning Regionaal- ja Põllumajandusministeerium.
Rahvastikuandmete simulatsioonimudeli arendamine (Riikliku pensioni prognoosimudeli edasiarendamine ning kasutusvaldkonna laiendamine)
Eesmärk on arendada registriandmetele tuginev mikrosimulatsioonimudel, mis simuleerib Eesti rahvastikku indiviiditasemel aastani 2100 ning võtta see kasutusele erinevate valdkondade andmepõhise poliitikakujundamise abivahendina. Samuti on eesmärgiks tagada simulatsioonimudeli rakendamine poliitikakujundamise protsessis koostöös teadlaskonnaga ning töötada välja lahendused, mis võimaldaks jooksvalt kaasata mudeli valideerimisse ja täiendamisse teadlaskonda.
Küsitlus (avatud kuni 13. dets): Rahvastikuandmete mikrosimulatsioonimudeli arendamine
Rakendusuuringut kaasrahastavad Sotsiaalministeerium, Rahandusministeerium ning Riigikantselei.
***
Uuringuid kaasrahastatakse ESF kaasrahastatava programmi „Teadus-, arendus- ja innovatsioonitegevuste tulemuste rakendamise võimekuse tõstmine ühiskonnas ning selleks soodsa poliitikakeskkonna loomine“ (RITA+) 2023–2029 alategevus 1 raames, millega toetatakse ministeeriumide valitsemisalade ülestel teemadel interdistsiplinaarsete rakendusuuringute tellimist ja läbiviimist, mis on seotud nutika spetsialiseerumise valdkondadega.
Lisainfo:
Indrek Heinla
RITA+ vanemkonsultant
Eesti Teadusagentuur
indrek.heinla@etag.ee
+372 5524134