Mitmekesisuse nädal

Iga aasta maikuus tähistatakse Eestis ja üle Euroopa mitmekesisuse kuud, mille eesmärk on juhtida tähelepanu mitmekesisuse ja kaasatuse olulisusele.  

Eesti avaõiguslikud ülikoolid ehk Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Ülikool, Eesti Maaülikool, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Eesti Kunstiakadeemia korraldavad üheskoos teist aastat maikuu teisel nädalal mitmekesisuse nädalat. 2025. aastal toimub mitmekesisuse nädal 5.-11. mail ja sellest aastast osaleb nädala korraldamisel ka Eesti Teadusagentuur. 

Selle aasta mitmekesisuse nädala keskmes on sekkumiskultuuri kujundamine. Miks on oluline sekkuda ja kuidas seda teha? Nädala raames pakutakse nii mõtteainet kui konkreetseid näpunäiteid, kuidas ülikooli keskkonnas töökiusule, väärkohtlemisele ja/või ebavõrdsele kohtlemisele reageerida ning arutatakse, milline on ülikoolide ja teadust rahastavate organisatsioonide roll turvalise õpi- ja töökeskkonna tagamisel. 

Nädal algab esmaspäeval, 5. mail üliõpilaste ühise videopöördumisega, milles tuuakse esile, miks on sekkumiskultuuri arendamine tähtis ning kuidas saavad ülikoolipere liikmed olla osa turvalise ja hoolivama õpi- ja töökeskkonna loomisest. 

Samal päeval tutvustatakse ka uut praktilist juhendit, mis aitab mõista ja harjutada sekkumiskäitumist. Juhendi on välja töötanud ülikoolide võrdse kohtlemise ja personalivaldkonna eksperdid. Selle eesmärk on anda selged ja kasutajasõbralikud juhised, kuidas reageerida väärkohtlemise või ebavõrdse kohtlemise märkamise korral. 

Teisipäeval, 6. mail kell 11.00–12.30  toimub Microsoft Teamsis  ingliskeelne veebiseminar “Ending Gender-based Violence in Higher Education and Research” , kus esineb Uppsala Ülikooli sotsioloogia kaasprofessor ja Göteborgi Ülikooli Rootsi soouuringute sekretariaadi direktor Fredrik Bondestam. Oma ettekandes keskendub Bondestam soopõhise vägivalla lõpetamisele ülikoolides jt teadusasutustes, rääkides nii ülikoolide kui ka teadust rahastavate organisatsioonide rollist ning teiste riikide kogemustest. Üritust salvestatakse ja seda saab hiljem järelvaadata Eesti Teadusagentuuri Youtube’ist. 

Kolmapäeval, 7. mail kell 10.00–12.00  toimub Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis avalik arutelu „Julge sekkuda: miks ja kuidas?“, kus räägitakse sekkumiskultuuri praktilisest poolest. Eksperdid selgitavad, miks ei julge inimesed sekkuda, ning jagavad näpunäiteid, mil viisil seda mõjusalt ja turvaliselt teha. Eesmärk on anda kuulajatele julgust, teadmisi ja konkreetseid juhiseid, kuidas kiusu, ahistamist või ebaõiglust märgates tegutseda. Arutelu juhib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia psühholoog ning võrdse kohtlemise usaldusisik Elina Kivinukk. Osalevad Sihtasutuse Kiusamisvaba Kool endine juht Triin Toomesaar, Tööinspektsiooni vaimse tervise konsultant Johan Pastarus ning Tallinna Ülikooli külalisõppejõud ja President Kaljulaidi Fondi õpidisainer Helina Loor. Vestlusringi saab jälgida otseülekandena veebis ning seda on võimalik ka hiljem järelvaadatav Eesti Teadusagentuuri Youtube’ist. 

____________________
2024. aasta mitmekesisuse nädal „Mitmekesised Eesti ülikoolid“ 

2024. aastal toimus mitmekesisuse nädal 6.-12. mail. Nädal algas avaõiguslike ülikoolide rektorite videopöördumisega. Rektorid tõid mh välja, et ülikool peab kõigile olema hea õpi- ja töökeskkond ning et ülikoolipere peab olema ühtehoidev, toetav ning väärtustama kultuurilist mitmekesisust ja kaasatust.

Videopöördumisele järgnes paneeldiskussioon mitmekesisusest ülikoolides, mida modereeris ajakirjanik Johannes Tralla. Vestluses osalesid soouuringute dotsent Kadri Aavik (Tallinna Ülikool), kultuurikorralduse vanemlektor Marko Lõhmus (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia), anglistika professor Raili Marling (Tartu Ülikool), kunstnik ja digitaalse printimise keskuse juhataja Tanja Muravskaja (Eesti Kunstiakadeemia) ja organisatsiooni ja juhtimise valdkonna dotsent Merle Ojasoo (TalTech).

Võrdõigusvoliniku sotsiaalmeediakanalites ja ETV2-s avaldati mitmekesisuse nädala igal päeval üks teemakohane lühiloeng. Ettekannetega esinesid võrdõigusvolinik Christian Veske, õppeprorektor Aune Valk (Tartu Ülikool), muusikateadlane Brigitta Davidjants (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia), fotograafia professor Marge Monko (Eesti Kunstiakadeemia), organisatsiooni ja juhtimise valdkonna dotsent Merle Ojasoo (TalTech) ja sotsioloogia dotsent Triin Roosalu (Tallinna Ülikool). Videod on järelvaadatavad võrdõigusvoliniku YouTube-i kanalil. Mitmekesisuse nädalat 2024 kaasrahastas Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku kantselei.

Vaata ka:

Mitmekesisuse nädal 2025 üritus Facebookis
Mitmekesisuse kuu
Euroopa mitmekesisuse kuu (inglise keeles)
Euroopa mitmekesisuse kuu 2025 (inglise keeles)

Võrdne kohtlemine Eesti avaõiguslikes ülikoolides:

Tartu Ülikool: https://ut.ee/et/vordne-kohtlemine 
Eesti Maaülikool: https://www.emu.ee/vordne-kohtlemine 
Tallinna Ülikool: https://www.tlu.ee/vordne-kohtlemine 
Tallinna Tehnikaülikool: https://oigusaktid.taltech.ee/vordse-kohtlemise-juhend/ 
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia: https://eamt.ee/oppimine/nou-ja-abi/vordne-kohtlemine/ 
Eesti Kunstiakadeemia: https://www.artun.ee/et/akadeemia/too/vaimne-heaolu/ 

Kontakt Eesti Teadusagentuuris:

Loone Vilumaa
Teaduskultuuri vanemkonsultant
Tel 730 0372
Loone.Vilumaa@etag.ee