Näitus “Teadusrikas Tartu”
26. märts, 09:00 - 26. september, 17:00
Tartu on rikka teadusajalooga linn, olles läbi aegade olnud viljakaks pinnaseks avastustele, mis andnud olulise panuse üleilmsesse teaduse arengusse.
Feodor Klementi uuringud on aidanud luua energiasäästlikke LED-lampe, Wilhelm Struve täheuuringud koostada täpseid kaarte ja Nikolai Pirogov, Ernst von Bergmann ning Werner Zoege von Manteuffel on parandanud olulisel määral ravikvaliteeti ja arendanud hügieeni kirurgias.
Mitmed Tartus töötanud teadlased on murdnud oma avastustega müüte, nagu seda, et ilmaruum ei ole iidvana, vaid kõigest mõne miljardi aasta vanune või seda, et mammutid ei ole lõunamaa loomad, kes said hukka üleilmses veeuputuses.
Sellest ning paljust muust on võimalik teada saada näitusel „Teadusrikas Tartu“.
Näitus tutvustab 24 edulugu Tartu rikkalikust teaduslikust pärandist ning nende mõjust. Igaüks neist on seotud ühe Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi kuuluva üritusega, mida on aasta jooksul võimalus külastada.
Teadusajaloo tekstide autor: Erki Tammiksaar
Konsulteerisid: Marco Kirm, Karl Pajusalu, Kalevi Kull, Kristiina Tambets, Andres Metspalu, Urmas Kõljalg, Martin Zobel, Tõnu Viik, Ken Kalling, Toomas Asser, Marika Mikelsaar, Jaak Vilo, Jüri Allik, Jaanus Harro ja Mihhail Lotman.
Tartu 2024 programmi tekstide autor: Hele Priimets koostöös projektide eestvedajatega
Kujundus: Loovagentuur Pult
Näituse loomist on kaasrahastanud Euroopa Liit.