Kuninglik Norra saatkond
PRESSITEADE
12. november 2013
Eesti Teadusagentuur, Haridus- ja Teadusministeerium ning Kuninglik Norra Saatkond tutvustavad täna Eesti-Norra teaduskoostöö programmi. Taotlusvoorus kokku esitatud 170 taotlusest rahastati 13 projekti, kogumahus 2,9 mln eurot.
Eesti-Norra teaduskoostöö programmi eesmärk on teadus- ja arendustegevuste toetamine teaduskoostöö kaudu. Rahastust said kaheksa Tartu Ülikooli, kolm Tallinna Tehnikaülikooli ja üks Tallinna Ülikooli ning Eesti Maaülikooli teadusprojekt. Kõik projektid viiakse läbi koos partneritega Norra ülikoolidest.
„Teadusuuringud ja innovatsioon ei ole olulised ainult eraldiseisvalt, vaid aitavad kaasa ka ettevõtete teadmistepõhisemaks, tulemuslikumaks ja keskkonnasõbralikumaks muutmisel. Sotsiaalteadustest saadavad teadmised on samavõrd vajalikud,“ rääkis Norra suursaadik Lise Kleven Grevstad. Tema sõnul on järjest olulisem mõista, kuidas ühiskonnad arenevad ja töötavad, et tulla toime globaalsete väljakutsetega. „Olen kindel, et Norra toetuste abil elluviidav Eesti-Norra teadlastevaheline koostöö aitab neid eesmärke täita,“ lisas suursaadik.
Nii Norra kui ka Eesti teadlastel on ette näidata märkimisväärseid teadustulemusi ning neid ühendades võib loota uusi läbimurdeid. Näiteks näevad nii Tartu Ülikooli kui ka Bergeni Ülikooli teadlased vaeva vähi tüvirakkudele suunatud tarkade vähiravimite väljatöötamisega. „Eesti-Norra teaduskoostöö programmi toetuse abil saame kombineerida meie vähkitungivate peptiidide tehnoloogiat Bergeni Ülikooli professorite tipptasemel loommudelite ja kuvamistehnoloogiatega,“ rääkis projekti Eesti poole vastutav täitja Tambet Teesalu. Koostöö tulemusena leitud peptiidide abil võiks tema sõnul glinoomidest saada ravile alluvad kasvajad.
Eesti Maaülikooli ning Norra Metsa- ja Loodusinstituudi teadlased otsivad rahastuse saanud projektiga lahendusi kliimamuutuste ja majandusliku globaliseerumise tulemusel Balti- ja Põhjamaade metsi ähvardavate uute patogeenide mõju vähendamiseks. „Sissetungivate haiguste uuringu ja analüüsi üks peamisi väljakutseid on vähendada riske majandusele ja looduslikule mitmekesisusele ning leida juba saabunud invasiivsete haiguste tõrje võimalusi“, selgitas Eesti Maaülikooli teadlane Rein Drenkhan. Tema sõnul ulatub invasiivsetest liikidest põhjustatud hinnanguline aastane majanduslik kahju ainuüksi Euroopas 12 miljardi euroni. Balti- ja Põhjamaades on viimase kümne aasta jooksul avastatud ligi tosin uut invasiivset metsahaiguse tekitajat.
Täna Tallink City Hotellis toimuval seminaril teevad kõik rahastuse saanud teaduskoostöö projektide Eesti-poolsed vastutavad täitjad kompaktse ülevaate oma projektide taustast ja võimalikest tulemustest.
Teaduskoostöö programmi rahastatakse Norra ja Euroopa Majanduspiirkonna toetustest, mille raames saab Eesti toetusena kokku 44,9 mln eurot. Teaduskoostöö programmi haldavad Eestis Haridus- ja Teadusministeerium ning Eesti Teadusagentuur. Programmi rakendatakse koos Norra ja Euroopa Majanduspiirkonna stipendiumifondiga.
Norra ja EMP toetuste üldeesmärgiks on vähendada majanduslikku ja sotsiaalset ebavõrdsust Euroopa Majanduspiirkonnas ja tugevdada kahepoolseid suhteid doonor- ja abisaajariikide vahel. Norra ja EMP toetustest lähemalt: www.eeagrants.ee
Rahastust saanud teaduskoostöö projektide kohta vaata lähemalt: https://www.etag.ee/rahastamine/emp-ja-norra-finantsmehhanismid/
Seminari ajakavaga saab tutvuda: siin.
Lisainformatsioon:
Iige Maalmann
Eesti Teadusagentuur
iige.maalmann@etag.ee
Tel. 731 7363
Piret Marvet
Kuninglik Norra Saatkond
Tel. 627 1008, 55 67 24 76
piret.marvet@mfa.no