Telesaated teadushuvilistele alustavad kolmandat hooaega!

10. jaanuarist käivitub teadussarja “Püramiidi tipus” uus hooaeg uuel eetriajal, neljapäeviti kell 20.30. Neeme Raua kõrval on seekord teiseks saatejuhiks  ERR uudisteankurAstrid Kannel. Kolmas hooaeg keskendub varasemast enam kohalikele teadlastele, uuritakse, millega  tegelevad teadlased – Ülo Niinemetsa, Martin Zobeli, Ivo Fridolini, Malle Krunksi jt töörühmad Eestis. Kokku jõuab eetrisse 16 saadet, kus lisaks teadlaste tegemistele tutvustatakse ka uusimaid metoodikaid ja tehnoloogiaid, näiteks innovaatilisi kaardirakendusi, metoodikaid kohtuekspertiisis ning Eesti firmade edukaid IT-rakendusi maailmas. Huvitavat lisa saab lugeda nagu varemgi saate koduleheküljelt veebiakadeemia.ee.  Teisiti on korraldatud aga vaatajamäng noortele – küsimuse ja valikvastused iga saate kohta leiate Facebookist. Esimeses saates räägitakse geoloogiast ja mõistatuslikust laamtektoonikast. Miks hakkavad vulkaanid mõnikord purskama seal, kus neid üldse olema ei peaks? Kas see võib juhtuda ka Eestis? Alvar Soesoo uurimistööd on teda muuhulgas viinud Islandi ürgsetesse vulkanikraatritesse ja Austraaliasse Lacklandi kurrutusalale, ning nagu näitab Soesoo karjäär, võib avastus mõnikord sündida köögilaua ääreski.

Juba kolmandat korda kogunevad kümned teadusnoored, et osaleda Euroopa parimaks haridussaateks tunnistatud sarjas “Rakett 69”. Ka seekord on Eesti Teadusagentuuri poolt põneva võistlusmängu peaauhinnaks 10 tuhande euro suurune stipendium. 16-osalise sarja jooksul tuleb viieteistkümnel taibukal noorel lahendada erinevaid ülesandeid, mis nõuavad lisaks teadmistele loodus- ja täppisteaduste vallas ka loovust, loogikat ja meeskonnatööd. Näiteks pidid noored eelmisel hooajal seadistama robotmannekeeni, ehitama kaugjuhitava laualambi ja tegema isevalmistatud objektiiviga kaaslastest foto.  Tartu Ahhaa-keskuses on veemöllu ja tulevärki, õnnestumisi ja läbivajumisi, rõõmu ja pisaraid. Kohtunike ees seisab raske ülesanne – valida kaheminutilise esinemise põhjal välja need  õnnelikud, kes saavad võimaluse siseneda suurde võistlusse. Kohtunikud on PhD Heli Lukner ja PhD Mart Noorma, kohtunikekogu juhib MSc Aigar Vaigu. Raketi teadustoimetajaks on esimese hooaja võitja Juhan Koppel. Sarja näeb laupäeviti kell 19.35 alates 12. jaanuarist.

Saatesarjade eesmärk on ergutada ja suunata noorte uudishimu, tõsta teadlikkust teaduse ja tehnoloogia rollist meie igapäevaelus ja Eesti teadlaste ja inseneride panusest teaduse ja tehnoloogia arengusse üldiselt.

Telesaated valmivad Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise TeaMe programmi raames, mida rahastab Euroopa Sotsiaalfond.

Lisainformatsioon:

Margit Meiesaar, SA Eesti Teadusagentuur margit.meiesaar@etag.ee  7300 339

Ylle Rajasaar, OÜ Vesilind 55577787 (Rakett69)

Ene- Maris Tali, AS Testfilm/ ERR 5106888 (Püramiidi Tipus)