1 ja 2. juunil toimub Tallinnas rahvusvahelise humanitaar- ja sotsiaalteaduste võrgustiku CHANSE avakonverents, mille keskmes on digi- ja inimühiskonna suhted ning ühiskonnas toimuvad muudatused.
Huvilised saavad üle veebi jälgida nelja osa. Neljapäeval, 1. juunil räägib Marju Lauristin ühe peaesinejana kuidas automatiseeritud ühiskonnas inimeseks jääda ning väljakutsetest kultuurile, haridusele ja isiksusele. Teine peaesineja Taras Fedirko annab ülevaate digitaalsest avalikkusest ja sõja poliitökonoomiast Ukrainas. Victoria Murovana Ukraina rahvusringhäälingust räägib vastupidavusest ebakindluse maailmas.
Samuti saab mõlemal päeval jälgida paneelarutelusid teemadel: AI ja selle potentsiaalne sotsiaalne (mitte)jõustamine ning digihumanitaaria – koostöö erinevate tegijate, erialade ja huvigruppidega.
Kõik ülekanded on ka hiljem järelvaadatavad.
KAVA
Neljapäev, 1. juuni
Kell 09.15–10.15 Konverentsi peaesinejad (otseülekanne: https://youtube.com/live/d5YLoqGIHrY)
- Marju Lauristin (Tartu Ülikool, Eesti) – How to remain human in the automated society? Challenges for culture, education, and personality
- Taras Fedirko (Glasgow’ Ülikool, Suurbritannia) – Digital publics and the political economy of war in Ukraine
Kell 12.00–12.30 Victoria Murovana (Ukraina Rahvusringhääling) – Resilience in the world of uncertainty (otseülekanne: https://youtube.com/live/-ZlFyaX4S8U)
Kell 15.30–17.00 Paneelarutelu: AI and its potential social (dis)empowerment (otseülekanne: https://youtube.com/live/VlWWT6y7558)
- Marta Peirano, El Pais & Radio Nacional de España, Hispaania (moderaator)
- Radboud Winkels, University of Amsterdam, Holland
- Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, Kozminski University, Poola
- Mhairi Aitken, Alan Turing Institute, Suurbritannia
- Ewa Karczmarczuk, EFECTE, Soome
Reede, 2. juuni
Kell 9.00-10.15 Paneelarutelu: Digital humanities – collaboration with different actors, disciplines and stakeholders (otseülekanne: https://youtube.com/live/q-c45mKMG2s)
- Maciej Maryl, Institute of Literary Research of the Polish Academy of Sciences, Poola (moderaator)
- Agiatis Benardou, Athena RC, Kreeka (DARIAH-EU)
- Jamie Davies, Arts and Humanities Research Council, Suurbritannia
- Eveline Wandl-Vogt, Austrian Centre For Digital Humanities And Cultural Heritage, Austrian Academy of Sciences, Austria
CHANSE on rahvusvaheline võrgustik, mille eesmärk on arendada humanitaar- ja sotsiaalteaduste koostööd Euroopas. Konverentsi eesmärk on tuua kokku 26 teadusprojekti, mis algasid 2022. aasta sügisel, olles pälvinud rahastuse CHANSE’i 2021. aasta taotlusvoorus “Transformations: Social and Cultural Transformations in the Digital Age“. Samuti on konverentsil esindatud humanitaar- ja sotsiaalteadust rahastavad organisatsioonid (ministeeriumid ja teadusagentuurid) 24 riigist.
Konverentsil kajastatud projektides uuritakse eri aspektidest nii digitaliseerumist ennast kui ka transformeeruvat kultuuri ja ühiskonda laiemalt. Uurimisteemad ulatuvad digivahendite argistest, perekondlikest ja tööalatest kasutusviisidest digiandmete kasutamiseni arheoloogias; meediapädevuse toetamisest poliitilise ja teaduskommunikatsioonini; platvormitöö tegijate tööohutusest digimaailma visuaalse analüüsini; usukogukondade muutumisest identiteetide, väärtuste, aja ning surma tähenduste ja nendega seotud praktikate toimimiseni.