5. oktoobril Tartus, Vanemuise Kontserdimajas toimunud üleriigilisel Aasta Õpetaja auhinnagalal «Eestimaa õpib ja tänab» kuulutati Aasta haridusteoks Konguta Kooli projekt Juku Akadeemia.
Eesti Teadusagentuur toetab Konguta kooli ja Juku Akadeemia tööd teaduse populariseerimise projektikonkursi kaudu tänavu juba kolmandat korda. Konguta Kooli projekt Juku Akadeemia populariseerib teadust algkooliõpilaste ja lasteaialaste seas.
Konguta Kool on aastaid organiseerinud õpilaste teaduskonverentse, eelmisel aastal korraldati kooliolümpiamängud «Teadlaste Olümpiamängud Kongutas», kus olid omavahel lõimitud erinevad õppeained ja kehaline kasvatus. Juku Akadeemia toetab õppimisvõimaluste mitmekesistamist, õppekava ja igapäevaelu ühendamist ning IT alaste õpioskuste kujunemist.
Eesmärgiks on õpilastes huvi äratamine teadusmaailma vastu. Erinevate valdkondade teadlaste töid ja tegemisi tutvustades propageeritakse teadlase elukutset. Akadeemias saab õppida neljal erineval õppesuunal: matemaatika ja loodusteadused; robootika, programmeerimine ja innovatsioon; keeleteadus ja sotsiaalained; ajalugu ja kultuuripärand.
Õppetöö toimub analoogselt õppeveeranditele ja vaheaegadel toimuvad praktilised töötoad, teaduslaborid, õppekäigud, teaduskonverentsid ja praktikumid. Iga õpilane jätkab õpinguid oma lemmiksuunal. Koostöös juhendajaga valmib kevadsemestriks uurimistöö, mis kantakse ette Teaduskonverentsil. Teadustööd publitseeritakse „JukuAkadeemia“ trükisena ja säilitatakse Konguta kooli raamatukogus.
Aasta õppuriks tunnistati Valga Gümnaasiumi õpilane Sten Raide, kes võitis rahvusvahelisel leiutajate olümpiaadil Gruusias kuldmedali. Sten Raide esindas Eestit siinse noorte leiutajate konkursi preemiasaajana.
Steni idee on innovatiivne IT rattalukk, mis võimaldab ratast lukustada SMS-sõnumi või QR-koodi abil ning samal viisil ka lukku avada. IT-rattaluku eesmärk on vähendada rattavargusi ja aidata kaasa ratta kui tervisliku transpordivahendi kasutamise mugavusele. Eesti õpilasleiutajate riiklikku konkurssi korraldavad Eesti Teadusagentuur ja Haridus- ja Teadusministeerium.