Kui kaugele tohiks teadus minna enda personaalsete soovidega ja kus peaks jooksma piir? Kas mõjuvälja jäävaid inimrühmi tuleb kaasata ning kuidas seda otsust teha? Teaduse eetika ja sellega kaasnev ühiskondlik vastutus on filmikunsti huvitanud juba 1910. aastast, mil hõbelinale projekteeriti esimest korda „Frankenstein“. Huvi ning sotsiaalne poleemika pole enam kui saja aastaga lahtunud.
Juba kaheksandat aastat järjest on Eesti Teadusagentuuril au esitleda Pimedate Ööde filmifestivalil aasta aktuaalsemaid teadusteemalisi dokumentaalfilme programmis Teadus360°. Sel korral keskendub filmivaliku fookus teaduse eetikal. Avatakse arutelu teadusest, selle suhtest ümbritseva maailmaga ja teaduse sees toimuvast.
PÖFFi raames ootab teadussõpru viis värsket filmi. „Pikim hüvastijätt“ (rež: Ido Mizrahy, Iisrael, Kanada) ning „Teine keha“ (rež: Sophie Compton, Reuben Hamlyn, USA) mõtisklevad uute tehnoloogiate rakendamise ja nendega kaasuvatest psühholoogiliste mõjude üle. „Kosmoserahvas“ (rež: Lisa Cortés, Diego Hurtado de Mendoza, USA) avab teadusajalugu küljest, mis on varju jäänud ühiskonna tagurlikkuse tõttu. Dokumentaalfilm „Jäänused“ (rež: Linus Mørk, Taani) näitab teadlase eetilisi ja isiklikke dilemmasid teadutöö tegemisel ning filmis „Ookeani sügavus“ tuuakse meieni värvikas lugu, mis proovib vastata küsimusele: kes valitseb merepõhja?
Täpsem info ja kava PÖFFi veebilehel.
Neljale seansil järgneb kinosaalis põgus arutelu teadlase ja teadusajakirjaniku vahel, mis püüab mõtestada nähtud filmi ning luua seoseid Eestis toimuvaga.
- 5. novembril, kell 17:45 kommenteerivad Tartus Lõunakeskuse Apollo kinos filmi „Kosmoserahvas“ ERR-i teadusuudiste portaali Novaator toimetaja Andres Reimann ja Tartu Ülikooli sotsioloogia ja sotsiaalpoliitika kaasprofessor Mare Ainsaar.
- 6. novembril, kell 17:00 vestlevad Tallinnas Coca-Cola Plaza Apollo kinos filmi „Jäänused“ järgselt ERR-i teadusuudiste portaali Novaator peatoimetaja Jaan-Juhan Oidermaa ja Tartu Ülikooli evolutisoonilise genoomika professor Mait Metspalu.
- 7. novembril, kell 17:45 avab koos teadlasega Tallinnas Coca-Cola Plaza Apollo kinos filmi „Teine keha“ ERR-i teadusuudiste portaali Novaator toimetaja Sandra Saar.
- 10. novembril, kell 19:15 mõtestab Tallinnas Solarise Apollo kinos filmi „Ookeani sügavus“ ERR-i teadusuudiste portaali Novaator toimetaja Priit Ennet koos Eesti Geoloogiateenistuse meregeoloogia ja geofüüsika osakonna juhataja Sten Suurojaga.
Valitud teadusfilmide seanssidel on kinokülastajatel võimalus võita kinkepakke, mis sisaldavad Eesti teadlastega koostöös loodud tooteid Eesti Maaülikooli Polli aiandusuuringute keskuse, Nordwise, Elsavie ja Värska kuurortravikeskuse poolt. Loodetavasti aitavad need hoida õnnelikke võitjaid pimedal sügisajal terve ja rõõmsana.