Eesti Teadusagentuur tihendab teaduskoostööd Jaapaniga  

Alates eelmisest nädalast kuulub Eesti Teadusagentuur (ETAG) Euroopa huvirühma rahvusvahelise ühisalgatuse EIG CONCERT-Japan liikmete hulka. 

Oma ametlikus teates kinnitab EIG CONCERT-Japan, et ETAGi liitumine on kahtlemata oluline samm Euroopa ja Jaapani teadlaskondade koostöö tugevdamisel ning uute võimaluste loomisel. Samuti oodatakse väga nende teadmiste ja vaatenurkade lisandumist võrgustikku, millega Eesti omalt poolt saab panustada. ETAGi liikmeks astumine kinnitati ühisalgatuse olemasolevate liikmete poolt ühehäälselt. 

Liitumine EIG-CONCERT võrgustikuga loob uusi võimalusi 

Liitumine võrgustikuga on ETAGi jaoks oluline samm, mis avab uusi võimalusi Eesti teadusökosüsteemi ühendamiseks EIG CONCERT-Japani väljakujunenud võrgustikuga. Eesti lisandumine võrgustikuga aitab aga veelgi enam tugevdada partnerlussuhteid Euroopa ja Jaapani vahel, et ühiselt lahendada globaalseid väljakutseid. 

“Me loodame väga, et sellest koostööst EIG-CONCERT ühisalgatusega on suurt kasu Eestile, sest teaduskoostöö Jaapaniga annab meile juurde võimalusi edendada vägagi kõrgetasemelisi ja uuenduslikke teadusuuringuid,” ütles ETAGi juhatuse esimees Anu Noorma.   

Senine teaduskoostöö on keskendunud mobiilsusele 

Seni on ETAGil olnud juba üle 20 aasta pikkune koostöö Jaapani Teaduse Edendamise Ühinguga (JSPS), kuid selle koostöö raames on üldjuhul fookuses teadlastele mobiilsuse võimaluse pakkumine. Jaapani teadus- ja tehnoloogiaagentuur (JST) rahastab aga teadusprojekte ja lähtub top-down põhimõttest.  

JST rahvusvahelistest skeemidest kõige asjakohasem Eestile ongi EIG-CONCERT programm. See on oma sisult varasem Horisondi raamprogramm ERA-NET, kuid mis Horisont 2020 lõppemise järel on jätkuvalt aktiivne – seni osales 13 rahastusasutust 11 riigist. EIG-CONCERT programm toimib jätkuvalt ERA-NETiga samadel põhimõtetel ehk iga riik rahastab oma teadlaste osalust konsortsiumiprojektis. Konsortsium peab koosnema minimaalselt kolmest partnerist, kellest vähemalt üks peab olema Jaapanist ning kaks partnerit kahest erinevast taotlusvoorus osalevast ELi riigist. 

Igal aastal valivad EIG-CONCERTiga liitunud rahastusorganisatsioonid, mis teemal taotlusvoor korraldada. Näiteks 2024. aastal oli vooru teemaks: „Digital Transformations and Robotics in Sustainable Agriculture“, mis sobib hästi ka Eesti jaoks oluliste fookusvaldkondadega. 

Eestil oli võimalik EIG-CONCERT 2024. a taotlusvoorus osaleda ühekordselt, ilma programmiga liitumata. EIG-CONCERT programmiga ametlik liitumine annab meile nüüdsest aga võimaluse ka kaasa rääkida taotlusvooru teema valikul ja sisu kujundamisel. Uus voor on plaanis avada mais 2025. Taotlusvooru tähtaeg on tavaliselt suvel ja projektid saavad alustada aasta lõpus või järgmise aasta alguses. 

Euroopa huvirühma (EIG) rahvusvaheline ühisalgatus CONCERT-Japan toetab ja arendab teaduse, tehnoloogia ja innovatsioonialast koostööd Euroopa ja Jaapani vahel. EIG CONCERT-Japani põhifookuseks on korraldada Euroopa-Jaapani ühiseid teadusuuringute projektikonkursse ja muid teadustegevusega seotud algatusi, mille eesmärk on tugevdada teaduskoostööd ja teadlaste vahetust kahe piirkonna vahel. Rahvusvahelise teaduskoostöö soodustamise ning Euroopa ja Jaapani teadlaskondade vahelise dialoogi edendamise kaudu püütakse kaasa aidata kaasaegsete teadusuuringute arendamisele ja innovatsioonile, mis võiksid viia teaduslike edusammudeni valdkondades, mis on olulised nii Euroopale kui Jaapanile (nt energeetika, keskkond ja tehnoloogia).