Teadus ühendab: Inspiratsiooniõhtu eestlastele Brüsselis

27. novembril toimus Eesti Teadusagentuuri Brüsseli esinduses esimene Teaduse Inspiratsiooniõhtu. Inspiratsiooniõhtu eesmärk oli tuua ETAGi eestvedamisel Brüsselisse, Eesti Alalisse Esindusse EL-i juures, üheks õhtuks kokku Euroopa Liidu institutsioonides ja Belgia ülikoolides töötavad eestlased ning Belgias õppivad tudengid, kes tunnevad huvi teaduse vastu ning soovivad kaasa mõelda teadusteemadel.

Paljud Belgias elavad eestlased on seal seotud kas töö või õpingutega. Kuigi elu ja töö välismaal pakuvad palju uusi võimalusi ja tutvusi, unistavad paljud siiski sellest, et säiliks samuti kontakt ja suhtlus teiste Belgias elavate eestlastega, aga ka nendega, kes kodumaal toimetavad samas valdkonnas.

Kokku osales üritusel pea 50 inimest erinevatest Euroopa Liidu institutsioonidest (sh Joint Research Centre, DG TRADE, DG RTD, REA, CINEA) ülikoolidest ja ettevõtetest.

Inspireeriva sissejuhatuse tegi Carmen Kivistik Eesti Teadusagentuuri Brüsseli esindusest, kutsudes osalejaid aktiivselt aruteludes osalema ja kontakte looma. Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land pidas tervituskõne, jagades oma kogemust teadlasena välismaal töötamisest ning naasmisest Eestisse. Samuti rõhutas ta, et Eesti tööstuse ja majanduse kasv põhineb tugeval ja tipptasemel teadusel!

Tervituskõnedele järgnes paneeldiskussioon teemal „Kuidas hoida sidet Eesti teadusega?“ teadusdiplomaat Heidi Paju juhtimisel. Paneelis osalesid Maive Rute (Euroopa Komisjoni DG-GROW peadirektori asetäitja ja Tallinna Tehnikaülikooli doktorant), Siiri Kolka (Eesti Teadusagentuuri Euroopa teadusruumi tugevdamise meetmete vanemkonsultant), Tiit Lukk (Tallinna Tehnikaülikooli teadusprorektor) ja Toomas Kivisild (Leuveni Ülikooli evolutsioonigeneetika professor).

Maive Rute selgitas, miks ta otsustas alustada doktorantuuri just Eestis. Põhjuseks tõi ta soovi anda ühiskonnale tagasi oma kogemusi ja teadmisi ning seda on tema hinnangul väga hea ja õige teha just Eestis.

Tiit Lukk rõhutas, et välismaal õppimine ja töötamine on teadlasele kindlasti rikastav kogemus ning julgustas seda kõikidel läbi tegema. Samuti mainis ta, et need otsused on tegelikult sageli väga individuaalsed – miks minnakse ja millal ning kas tagasi tullakse. Tagasitulekuks peab olema sobiv terviklik ja soosiv keskkond, mis Eestis kindlasti on olemas, tuues positiivse näitena Eesti meditsiinisüsteemi võrreldes USAga.

Toomas Kivisild tõi näite, kuidas aastakümneid välismaal teadust tehes on võimalik Eestiga sidet hoida läbi teadusprojektide ja sõpruskonna hoidmise.

Siiri Kolka andis väga hea ülevaate, millised vastavad toetusmeetmed on meil  välismaal teaduse tegemise soodustamiseks ja ka tagasipöördumiseks.

Lõpusõnades rõhutas Eesti Teadusagentuuri Brüsseli büroo esindaja Kristel Oitmaa paneelis välja toodud põhisõnumeid, milleks olid omavaheline kokkuhoidmine ja infovahetus. „Teadus ühendab inimesi üle riigipiiride ning just sellised kohtumised annavad võimaluse jagada ideid, toetada üksteist ja aidata kaasa Eesti teaduse arengule ka välismaal elades ja õppides,“ märkis Oitmaa.

Kokkuvõtvalt näitas inspiratsiooniõhtu, kuidas teadus ühendab eestlasi ja loob piiriüleseid sidemeid ning koostööd. Eesti Teadusagentuuri Brüsseli büroo plaanib kindlasti jätkata teaduse inspiratsiooniõhtute korraldamisega ka tulevikus, kuna osalejate tagasiside üritusele oli väga positiivne.

 

Kristel Oitmaa

Carmen Kivistik

Eesti Teadusagentuuri Brüsseli büroo esindajad