16. oktoobril toimus Riigikogu konverentsisaalis juba järjekorras üheteistkümnes teaduspoliitika konverents alapealkirjaga „Teadus kui Eesti arengumootor (XI). Elujõuline Eesti – tähendus ja valikud“, mis sel korral keskendus Eesti elujõulisusele.
Konverentsi ja Eesti noorteadlaste poolt konverentsi tarvis ette valmistatud inspireerivaid videoklippe saab järele vaadata Novaatori teadusportaalist.
Ürituse fotogalerii leiad siit.
Konverentsipäeva avas peaminister Kristen Michal oma tervitusega ning teema sissejuhatuseks pidas justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta kõne õiguskaitsest ja privaatsusest digiriigis, milles rääkis pikemalt usaldusest tehnoloogia vastu.
Konverentsi esimeses pooles vaatlesime laiemalt mis teeb Eesti ühiskonna elujõuliseks. Oma ettekannetega lahkasid teemat ettevõtja Erkki Raasuke, TLÜ osaluskultuuri professor Katrin Tiidenberg, TLÜ sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask ja TÜ linna- ja rahvastikugeograafia professor akadeemik Tiit Tammaru.
Esimese teemaploki lõpetas paneeldiskussioon, kus Eesti elujõulisuse teemal arutlesid ettevõtja ja ETKL volikogu aseesimees Ivo Suursoo, akadeemik Tiit Tammaru ning riigikogu liikmed Raimond Kaljulaid ja Liina Kersna ning poliitik Mihhail Kõlvart.
Konverentsi teises plokis vaatlesime lähemalt mis teeb eesti keele ja kultuuri elujõuliseks. Oma ettekannetega lahkasid teemat TÜ biosemiootika professor Kalevi Kull, õiguskantsler Ülle Madise, TÜ anglistika professor Raili Marling ja TÜ ajakirjandusuuringute kaasprofessor Marju Himma.
Päeva lõpetas paneeldiskussioon, kus Ülle Madise, Kalevi Kull ja riigikogu liikmed Jaak Valge, Tõnis Lukas ning Ando Kiviberg arutlesid kuidas suurendada Eesti kultuuri elujõudu, mida teha, et eesti keel ei taanduks “köögikeeleks“ ja kuidas võiks demokraatlik meedia ühiskonda ühendada.
Soovime tänada kõiki ettekandjaid värskete mõtete ja paneliste sisukate arutelude eest! Samuti täname taaskord hea koostöö eest Riigikogu kultuurikomisjoni, Rektorite Nõukogu, Eesti Teaduste Akadeemiat, Eesti Noorte Teaduste Akadeemiat ning Haridus- ja Teadusministeeriumi. Meie eriline tänu kuulub tänavuse konverentsi moderaatorile ja kaaskorraldajale, Tallinna Ülikooli rektor Tõnu Viigile!
Konverentsi ettekanded leiad konverentsi lehelt.