9.-14. septembrini Poolas, Katowices toimunud Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursil EUCYS (European Union Contest for Young Scientists) pälvis Annika Moppel eripreemia T4EU Allience Prize. Oma uurimistööga „Venemaa propagandavõtted infosõjas: Krimmi silla plahvatuse ja Rossiiskaja Gazeta näitel“ oli Moppel ainuke preemiasaaja, kelle uurimus oli valminud sotsiaalteaduste valdkonnas.
Teadusagentuuri teadushariduse valdkonna juht Katrin Saart tõdeb, et Annika Moppeli võistlustöö tekitas konkursil palju diskussiooni ning oli väga populaarne. „Teaduskonkursside puhul on alati väga oluline osa oma posterettekande esitlemisel ja töö tutvustamisel ning Annika töö puhul tekkis temaga arutlemiseks ja küsimuste küsimiseks lausa järjekord huvilistest. Mul oli hea meel näha, et selline tundlik ja laetud teema noortele niivõrd korda läks, kuid oluline on ka märkida, et Annika sai oma töö kaitsmise ja kõikidele lisaküsimustele vastamisega suurepäraselt hakkama. Loodan, et sellisel kõrgetasemelisel võistlusel osalemine ning kogu teadusfestivali melu andsid talle ainult innustust juurde ning olen kindel, et kõik tema suuremad võidud on alles ees.“
Annika Moppeli uurimustöö valgustab Venemaa riikliku meedia kasutatavaid infosõja taktikaid ning näitlikustab kuidas Venemaa riiklikus ajakirjanduses kasutatakse konkreetseid sündmusi oma narratiivi loomiseks, vastaspoole (ehk Ukraina) agressorina näitamisel ning oma tegude õigustamisel.
Venemaa propagandavõtteid lahkava uurimustöö juhendajad olid Monika Piirimäe (Hugo Treffneri Gümnaasium) ja Olga Einasto (Tartu Ülikooli Raamatukogu). Juhendajate hinnangul sündis uurimustöö õpilase enda isiklikust huvist infosõja temaatika vastu ning töö väärtus seisneb selles, et uurimus aitab mõista Venemaa propaganda mõju suurust ja võimalikku ulatust, andes ülevaate sellest, kuidas toimib Vene ajakirjanduses infoga manipuleerimine. „Venemaa peavoolumeedia propagandavõtete analüüs näitab, kuidas venemaalastele joonistatakse pilti reaalsusest. Kuna paljud meist küsivad, miks sealsed inimesed on Kremli-meelsed ning toetavad oma riigi agressiivset poliitikat, aitab Moppeli analüüs riigipropaganda ja psühholoogilise sõja rolli nende hoiakute ja uskumuste kujundamises mõtestada. Lisaks annab töö hea ülevaate Ukraina kriisist ning see aitab paremini mõista Vene-Ukraina (info)sõjas toimuvat. Analüüsimismaterjali hulk, mida autor jõudis lugeda ja kodeerida, on märkimisväärselt suur, ning selle eest väärib autor suurt kiitust.“
Annika Moppel valiti Euroopa noorte teadlaste konkursile Eestit esindama seoses eduka esinemise eest kevadel toimunud õpilaste teadustööde riiklikul konkursil – tema töö pälvis ka sel võistlusel gümnaasiumiastmes esikoha.
European Union Contest for Young Scientists ehk EUCYS on Euroopa noorteadlaste kõige olulisem teadusvõistlus, mida korraldatakse aastast 1989. Tänavu toimus konkurss juba 35. korda ning tõi kokku osalejaid 38 riigist. Võistlustulle asus pea 150 noort, vanuses 14-20. Konkursi võitjate nimekirja leiab võistluse kodulehelt ning ülevaate toimunust konkursi Facebooki lehelt. 13. septembril toimunud auhinnatseremooniat on võimalik järele vaadata YouTube’i keskkonnas.