Garage48 Future of Wood arhitektuuri ja puidu töötlemise arendusnädalavahetusel loodi lahendusi Ukraina ülesehitamise toetamiseks

Möödunud nädalavahetusel kogunes Tallinnas 160 arhitektuuri ja puidu töötlemise tudengit ja eksperti, et prototüüpida lahendusi Ukraina ülesehitamise toetamiseks. Garage48, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Teadusagentuuri ning TSENTER Kompetentsikeskuse kaaskorraldamisel toimus arhitektuuri, puidutöötlemise ja metsanduse valdkondadele suunatud arendusnädalavahetus juba kuuendat korda. Garage48 Future of Wood 2022 fookuses olid kerg-, moodul- ja ringhoonete projekteerimis- ja tootmistehnoloogiad, väheväärtusliku biomassi väärindamine ning uudsed puidutooted.

“Garage48 on tegutsenud Ukrainas digioskuste ja naisettevõtluse arendamiseks enam kui 10 aastat. Garage48 Wood arendusnädalavahetused on toimunud juba viis aastat, olles soosivaks platvormiks koostööle, uudsete lahenduste loomisele ja kitsaskohtade ületamisele arhitektuuris, puidutöötlemises ja metsanduses. Kaaskorraldajate ja kõigi partnerite sooviks sel aastal oli laiendada neid lahendusi ja võimalusi Eestist ja Baltikumist kaugemale, Ukraina ülesehitamise toetamiseks,” selgitab Kadri Tiisvelt, Garage48 juhatuse liige ning projekti koordinaator.

“Eesti Kunstiakadeemia hakkas juba sõja teisel päeval otsima lahendusi, kuidas pakkuda sõjapõgenikest Ukraina tudengitele võimalusi tulla siia õppima. Garage48 Future of Wood häkatoni kaaskorraldajatena saame oma enda kooli õpilastele pakkuda keskkonda, kus arendada lahendusi, mis aitaksid nende riiki üles ehitada,” selgitab Anna Tommingas, EKA Puitarhitektuuri Kompetentsikeskuse PAKK juht. “Arendades modulaarseid, madala süsinikjalajäljega ning ringmajanduse printsiipe järgivaid hoone tüpoloogiaid, aitame potentsiaalselt tekitada Ukrainas uut tootmise sõlmpunkti – sellist, mis aitaks ülesehitust läbi viia ja näidata teed ka rohepöörde eesmärkide täitmisele Euroopas ja kaugemal. Puidu kasutamine loob eelduse, et väljatöötatud lahendused on keskkonda säästvad. Lisaks sellele on puitmaterjal ja laiemalt biogeensed materjalid suurepäraseks platvormiks innovatiivsele mõtlemisele, sest nende täit potentsiaali pole veel kaugeltki rakendatud.“

„Eesti Teadusagentuuril on hea meel juba teist aastat nii vajalikku häkatoni kaaskorraldada,“ lisab Indrek Tulp, ressursside väärindamise programmijuht Eesti Teadusagentuuris. „Meie väljakutse häkatonile  – väheväärtusliku puit- või biomassi väärindamine – sobis hästi kokku nii selleaastase katusteemaga, milleks on Ukraina taastamine, kui ka rohepöörde eesmärkide täitmisega. Samas vaimus toetatakse ka Teadusagentuuri ressursside väärindamise programmis praktilisi teadusuuringuid, mis on suunatud eelkõige Eestis vähekasutatud puuliikide, madala kvaliteediga puidusortimentide ning puidutööstuse tootmisjääkide väärindamise uurimisele.“

Arendusnädalavahetuse tõi osalejad ja mentorid kokku üle Baltikumi ning ka näiteks Taanist, USA-st ja Kanadast. Ukrainast liitusid osalejad, mentorid ja žüriiliikmed virtuaalselt ja ka Tallinnas kohapeal. Tiimid moodustati ümber 19 idee, millele arendati nädalavahetuse jooksul prototüübid.

Arendusnädalavahetuse võitis tiim 1+X, kes arendavad Ukraina sõjas vanemad kaotanud lastele uut kodu, mis tugineb modulaarsel põhupaneelidest süsteemil ning on kasutatav  off-grid lahendusena. 1+X tiim võitis tootearenduseks 1000€, Creatomus tarkvara kasutamise eriauhinna ning osutus ka ESTDEV Eesti Arengukoostöö Keskuse väljakutsele paremini vastanud tiimiks.

Teise koha sai tiim Safe Space, kelle prototüübiks oli puitraamil tuginev telk, mis aitab rünnakute eest varjuvatel ja sõjategevuse eest põgenevatel inimestel oma peatuspaigas privaatsema ruumi luua.

Kolmanda koha võitis tiim KAMOON, kes arendasid mehaanilise seadme kiivri kamoflaaž-võrkude kudumiseks.

Thermory ja Ülemiste City ning Startup Estonia väljakutsed võitis Public Builder tiim, kes arendas ja testis nädalavahetuse jooksul plahvatuskindlast materjalist modulaarse ja kaitsva funktsiooniga mööbli, mida saab kasutada ka tänavaruumis. Auhinnaks on 2000€ lahenduse arendamise toetamiseks ning koostöö Thermory ja Ülemiste Cityga ning sTARTUp Day 2023 piletid.reSET tiimi modulaarse ruumi ja mööbli lahendus pälvis Taltech koostöötamise ala ja laborite kasutamise võimaluse järgmiseks kuueks kuuks.

Limitless House ühisrahastuse platvorm, mis toetab moodulmajade ehitust Ukrainas, liigub Tartu Teaduspargi S2B Launchpad inkubaatorisse.

Raitwood eriauhind läks tiimile Timber Blanket, kelle lahenduseks on modulaarsetest puitelementidest ehitusstruktuur, mis võimaldab ehitada varjualust parasjagu käesolevatest materjalidest.

Arendusnädalavahetuse finaali on võimalik järele vaadata otseülekande salvestuse vahendusel: https://www.facebook.com/Garage48/videos/1578277199275403

Fotod: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10158505269702142&type=3

Fotode autor: Silver Gutmann

Lisainfo:
Noora Ustav
noora@garage48.org

Liisi Rohtung
Liisi.Rohtung@etag.ee

*Pressiteate saatis algselt välja Eesti Kunstiakadeemia