Ilmunud on kogumik “Eesti teadus 2025”

Eesti Teadusagentuur (ETAG) esitleb värskelt valminud kogumikku “Eesti teadus 2025”, mis pakub põhjalikku ülevaadet Eesti teaduse hetkeseisust, arengusuundadest ja tulevikuväljavaadetest. Kogumik analüüsib teadus- ja arendustegevuse (TA) rahastamist, inimressursi arengut ning teaduse ühiskondlikku mõju. Lisaks antakse ülevaade Eesti teadusele hetkel olulistest teemadest.  

ETAGi juhatuse esimehe Anu Noorma sõnul on kogumik oluline tööriist teaduspoliitika kujundajatele, teadlastele ja laiemale avalikkusele: “Eesti teaduse jätkusuutlikkus sõltub meie võimest tagada stabiilne rahastamine, toetada noorteadlaste järelkasvu ning suurendada teaduse nähtavust ühiskonnas.” 

Kogumikust selgub, et 2023. aastal moodustasid Eesti avaliku sektori TA kulutused 0,76% SKP-st, ületades sellega EL-i keskmise (0,73%) ning asetades Eesti Euroopa Liidus 8. kohale. Samas on murettekitav, et konkurentsipõhise rahastamise osakaal riigi TA eraldistes on kasvanud 2019. aasta 74%-lt 2024. aastaks 83%-ni, mis muudab teadlaste töötingimused vähem stabiilseks. 

Inimressursi osas on märgata teadlaskonna rahvusvahelistumise kasvu: kui 2014. aastal oli kasumitaotluseta sektorites välisteadlaste osakaal 7,5%, siis 2023. aastaks oli see tõusnud 18,1%-ni. Samas on keskmine Eesti päritolu doktorantuuri astuja vanus tõusnud 34,8 aastani, mis viitab vajadusele noorteadlaste järelkasvu toetamiseks. 

Kogumikus tõstetakse esile teaduse rolli ühiskonnas ning sellega seotud väljakutseid. Üks autoreist, TalTechi juhtivteadur Toomas Vaimann, juhib tähelepanu inimressursi jätkusuutlikkusele: “Eesti teaduse suurimateks riskideks on õpetava kaadri vähenemine, järelkasvu vananemine ja eestikeelse järelkasvu kesine seis.” Kogumiku artiklite autorite seas olid ka Krista Fischer, Mart Laatsit, Tarmo Soomere, Toivo Maimets, Andres Koppel jpt. 

Kogumik “Eesti teadus 2025” on kättesaadav ETAGi kodulehel aadressil https://etag.ee/wp-content/uploads/2025/01/Eesti_Teadus_2025.pdf. Huvi korral on võimalik paberversiooni saada ETAGi kontorist ning märtsis ilmub kogumikust ka ingliskeelne versioon. ETAGi kodulehelt leiab ka varasemad sarnased kogumikud. 

Lisainfo:
Kadri Raudvere
Analüütik
Eesti Teadusagentuur
tel: 5698 1582
kadri.raudvere@etag.ee