Näitus “Estonian Research Excellence Showcase: ERC Grants Across the Years” on nüüdsest avatud ka virtuaalnäitusena

Mullu tähistas Eesti Teadusagentuur oma Brüsseli esinduse 12. sünnipäeva näituse “Estonian Research Excellence Showcase: ERC Grants Across the Years” avamisega Brüsselis, Eesti alalises esinduses Euroopa Liidu juures. Nüüdsest on kõigil huvilistel võimalus külastada ERC grandi saanud Eesti teadlastest rääkivat näitust Exciting Minds” virtuaalnäitusena Research in Estonia lehel.   

Näituse eesmärgiks on tutvustada Eestis tehtavat kõrgetasemelist teadust ning Eestist pärit või Eestis tegutsevaid teadlasi, kes on saanud oma tipptasemel teadustöö läbiviimiseks Euroopa Teadusnõukogu (ERC) grandi. Tegemist on teadlastega, kes on teerajajad oma uurimisvaldkondades ning grandi saamine on olnud nende teadlaste karjääriteel võtmetähtsusega.

Näituse avamine Eesti Teadusagentuuri Brüsseli esinduses 2024. aastal (foto: Lucas Boitquin)

ERC grandid on Eesti teadlaste jaoks äärmiselt olulised, kuna võimaldavad teadlastel vabalt valida mida, kuidas ja kus nad oma teadustööd teevad. ERC eesmärk on alates oma asutamisest olnud pakkuda teadlastele nii vabadust kui ka ressursse tipptasemel teaduse tegemiseks. Siiani on 30 Eesti teadlast saanud prestiižika ERC grandi ja arvestades väga tihedat konkurentsi grantide taotlemisel, on see Eesti teadlaskonna jaoks vägagi tähelepanuväärne saavutus.

Tiina Roose, üks ERC grandisaajatest, kelle saavutusi samuti näitusel on kajastatud, tõi välja, et näituse koostamine on eelkõige oluline seetõttu, et aitab tuua esile eestlaste või Eestiga seotud teadlaste teadustööd rahvusvahelisel skaalal ning presenteerida Eesti teadlaste maailmatasemel tulemusi. „Füüsilist näitust Brüsselis näinuna võin ma öelda, et see oli tõesti väga muljetavaldav ja suurepäraselt esitletud,“ lisas Roose. Teisalt rõhutas Roose näituse rolli koostöösidemete loomisel: „Minu jaoks seisneb näituse täiendav väärtus ka selles, et kui füüsilise näituse avamiseks kutsuti need näitusel kajastatud üle maailma töötavad teadlased kokku, siis alates sellest sündmusest on hakanud osalenutel tekkima tugevamad sidemed Eesti teadusmaastikuga – mitte ainult Eesti teadlaste vahel, vaid ka rahvusvaheliselt. Näiteks GScan’i koostöö Southamptoni ülikooli inseneriteaduskonnaga on kasvamas ning sellest võidavad nii Eesti kui ka Suurbritannia tööstus.“

Eesti Teadusagentuuri Brüsseli esindaja ja üks näituse loojatest Kristel Oitmaa kinnitas, et rahvusvahelist tähelepanu on juba pälvinud nii füüsiline kui ka virtuaalne ERC grandisaajate näitus: „Euroopa Teadusnõukogu on meid korduvalt toonud eeskujuks, kuidas riik oma teadlasi väärtustab, kuna ükski teine riik pole oma tippteadlasi sellisel viisil esile tõstnud. Loodud näitus ei ole pelgalt teadlaste tutvustus, vaid on selgelt Eesti teaduse visiitkaart maailmale. See tõstab esile meie teadlaste panuse ühiskonda, toob teaduse inimestele lähemale ning näitab selgelt, et teadmised loovad väärtust.”  Näitust saab mitmekülgselt kasutada, alates Eesti teaduse tutvustamisest saatkondades ja ülikoolides, aga ka inspiratsiooniallikana noortele teadlastele ja koostööpartneritele. “Soovime, et näitus rändaks läbi erinevate riikide ja linnade, tuues kokku teadlased, tudengid ja teadushuvilised, et luua uusi koostöösuhteid, jagada teadmisi ning näidata Eesti teaduse rahvusvahelist haaret ja väärtust,” lisas Oitmaa.

Näitus “Estonian Research Excellence Showcase: ERC Grants Across the Years” jätkab füüsilisel kujul rändnäitusena, mis liigub ETAGi Brüsseli esindusest edasi uutesse asukohtadesse. Näitus areneb pidevalt edasi ja tulevikus lisandub sinna uusi ERC Eesti grandisaajaid, peegeldades nõnda omal moel teaduse dünaamilist olemust. Järgmisena liigub näitus edasi Eestisse, Tartu Ülikooli raamatukogusse ning seejärel loodetavasti erinevatesse Euroopa linnadesse.

ERC on Euroopa Liidu teaduse rahastusasutus, mis toetab oma rahastusinstrumentidega eesliiniteadust ning uudse ja innovaatilise lähenemisega värskeid teaduslikke mõtteid uutes teadusvaldkondades. ERC missiooniks on toetada tipptasemel teadust Euroopas ja selle eesmärgi täitmiseks annab ERC grante, mis on avatud kõigi teadusvaldkondade teadlastele ning mille ainukeseks hindamiskriteeriumiks on teaduslik tipptase.

Näituse loomist rahastati Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest tegevuse „T&A rahvusvahelistumise toetamine: ühendumine rahvusvahelise teadmiste turuga” ehk programmi Mobilitas 3.0 kaudu.