Tallinnas kogunesid teadusmaailma liidrid 37 riigist

28.-30. oktoobril toimus Tallinnas Globaalse Teadusagentuuri (GRC) 2024. aasta Euroopa piirkonna kohtumine, mis tõi kokku osalejad 37 riigist. Kohtumise fookuses oli teaduse juhtimine AI-ajastul ja koosloome globaalsete väljakutsete lahendamisel. Ürituse korraldasid Eesti Teadusagentuur (ETAG) ja Science Europe.

Tallinnas toimunud kohtumine oli osa üleilmsest GRC ürituste sarjast, mille põhjal luuakse järgmise GRC kohtumise kava (toimub Saudi Araabias Riyadhis aastal 2025). Ürituse eesmärk on luua AI eetilise kasutamise raamistik ning teadusrahastuse ja teadusorganisatsioonide üleilmse koostöö strateegia. Euroopa piirkonna kohtumine oli planeeritud viiest piirkondlikust kohtumisest esimene ja sellel käsitletavad põhiteemad olid AI kasutamine teaduse juhtimisel ning kuidas tihendada teadlaste koostööd globaalsete probleemide käsitlemisel.

Anu Noorma (fotograaf: Edmond Mäll)

Kohtumise avas ETAGi juhatuse esimees Anu Noorma, kes toonitas oma avakõnes, et kuna Eesti on väike riik, on meie jaoks eriti oluline teha koostööd teistega ning et globaalsete väljakutsete lahendamine oleks riikidevahelise koostööta võimatu.

Science Europe´i president ja Norra teadusagentuuri juht Mari Sundli Tveit tõi oma kõnes välja, et Eestis toimuva kohtumise arutelude käigus sündiv raport saab olema äärmiselt oluline sisend Global Research Council´i aastakohtumisele ja selle tulemitele.

Üritust oli tulnud avama ka haridus- ja teadusminister Kristina Kallas, kes märkis, et sellised kohtumised aitavad uusi ideid genereerides innovatsiooni edendada ning suunata Euroopat teaduse ja innovatsiooni eesliinile, kus ta on olulise osa ajaloost olnud.

Euroopa Parlamendi liige Jüri Ratas tõi oma sõnavõtus välja vajaduse tippteaduse ja ühise koostöö abil vähendada Euroopa Liidu ja USA vahet teaduse ja innovatsiooni vallas ning lisas, et keeruline on teaduse rolli alahinnata, kuna see mõjutab sisuliselt kõiki aspekte meie elus.

Oma videotervituse saatis ka Euroopa Komisjoni teaduse ja innovatsiooni peadirektoraadi asedirektor Signe Ratso, kes märkis enda kõnes, et tugev Euroopa ei tunne piire ning vajame viienda vabadusena integreeritud teadust ja innovatsiooni.

Kohtumise üheks peaeesmärgiks oli tuua kokku teadusmaailma liidrid, et arutada kuidas tehisintellekti tohutul kiirusel toimuva arengu juures saaks AI’d vastutustundlikult lõimida teaduse haldustegevustega. Üritusel arutleti kuidas saaks AI kasutuselevõtt muuta teaduse võtmeprotsesse nagu eelretsenseerimine, rahaliste nõuete täitmine ja toetuste haldamine, kuid samal ajal tagades, et kogu protsess oleks eetiline ja ei kahjustaks teaduse väljakujunenud ökosüsteemi ja selle väärikust.

Arutelude teine põhiteema käsitles teaduse võtmerolli ülemaailmsete probleemide ja eesootavate kriiside lahendamisel, nagu kliimamuutused ja bioloogilise mitmekesisuse kadu, kus lahenduseks saaks olla veelgi parem üleilmne teaduskoostöö ja efektiivsemad kaasloome strateegiad. Osalejad arutlesid, kuidas GRC-sse kuuluvad organisatsioonid saaksid üheskoos luua koostööl põhinevaid innovaatilisi lahendusi, mis oleksid interdistsiplinaarsed, piirkondade ülesed ning tõhusad.

Nendele, hetkel teaduspoliitika debattide eesliinil olevatele, teemadele keskendumisega soovitakse üheskoos vastutustundlikult kujundada teaduse tulevikku ning tagada, et kogu AI-ga kaasnev võimekus oleks rakendatud eetiliselt.

GRC kohtumine Tallinnas 29.10.24. Vasakult Jüri Ratas, Kristina Kallas, Mari Sundli Tveit ja Anu Noorma (fotograaf: Edmond Mäll)

 

Globaalne Teadusagentuur (GRC) on virtuaalne organisatsioon, kuhu kuuluvad teaduse ja arenduse rahastajad kõikjalt maailmast. Anname platvormi üleilmseks koostööks ja teaduse ökosüsteemi parimate praktikate jagamiseks.

Eesti Teadusagentuur (ETAG) on arendust ja innovatsiooni toetav organisatsioon Eestis. Hoiame ja arendame tasakaalustatud, kõrgetasemelist ja rahvusvaheliselt edukat Eesti teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni süsteemi ja teadmiste põhist ning kestlikku Eesti ühiskonda.

Science Europe esindab suuri avalikke organisatsioone, mis viivad läbi või toetavad tipptasemel murrangulist teaduslikku arendustegevust Euroopas. Toome kokku maailma suurimate ja tuntuimate teadusasutuste ekspertteadmised, et üheskoos laiendada teadusliku arendustegevuse ja sellest saadava ühiskondliku kasu piire. Propageerime teadust ja teaduskogukonda, et aidata rajada Euroopa teaduspiirkonda ja vormida üleilmset teaduse kujunemist.

GRC kohtumine Tallinnas 29.10.24 (fotograaf: Edmond Mäll)

 

GRC kohtumine Tallinnas 29.-30.10.24 (fotograaf: Edmond Mäll)