Täna andis EV President Toomas Hendrik Ilves üle riiklikud preemiad parimatele õpilasleiutajate konkursil osalenud õpilastele ning nende juhendajatele. Kokku pälvisid kolmes vanusekategoorias riikliku preemia 38 õpilast.
Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees Andres Koppel ütles üritust avades, et leiutamine on inimesele omane ainulaadne võime. „Leiutamine on tore ja samal ajal lihtne, seda ei pea tegema ainult elukutselised leiutajad ja teadlased, vaid igaüks võib leida viise, kuidas maailma paremaks muuta!“
President Toomas Hendrik Ilves ütles auhindu üle andes, et esmapilgul väikestest ideedest saavad suured asjad, kui olla järjekindel – kõik asjad ei pruugi kohe õnnestuda, kuid tuleb julgelt mõelda ja oma mõtted teoks teha. „Teie olete tulevikus skaipide, crabcadide, transferwisede ja teiste maailma muutnud leiutiste autorid. Teie olete meie tulevik! Tänan teid, et olete olnud julged ja nutikad!“
Õpilasleiutajate riikliku konkursi I preemia vanemas vanuseastmes võitis Andri Soone Kadrina Keskkooli 11. klassist tööga „Addie – krüptoraha aadresside lihtsustamine“. Lisaks riikliku preemia saamisele sõidab Andri Eestit esindama ka maailma suurimal noorte teadus- ja innovatsioonimessil Intel-ISEF, mis toimub Ameerikas Pittsburghis 2015. aasta maikuus.
Vanemas vanuseastmes anti lisaks välja kaks II ja kolm III koha preemiat.
Parimaks kooliks tunnistati Kadrina Keskkool, kelle õpilane võitis gümnaasiumiastmes esikoha ka eelmisel aastal.
Õpilasleiutajate riikliku konkursi I preemia saajad keskmises vanuseastmes on:
– Teodor Undrits (Tartu Tamme Gümnaasiumi 9. klass / Tartu Loodusmaja) ja Madis Reemann (Tartu Kesklinna kooli 9. klass / Tartu Loodusmaja) töö „Kiirrattalukk“ eest;
– Jan Erik Konksi (Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi 9. klass) töö „Jää lõhkuja“ eest;
– Koit Reinkubjas (Ülenurme Gümnaasiumi 8. klass) töö „Kiir-teip“ eest.
Keskmises vanuseastmes anti lisaks välja neli II ja viis III koha preemiat.
Õpilasleiutajate riikliku konkursi I preemia saajad noorimas vanuseastmes on:
– Lisette Gorjunov (Parksepa Keskkooli 3. klass) töö „Massaažirõngas“ eest;
– Rainis Lükk (Väike-Maarja Gümnaasiumi 1. klass) töö „Lihtne süüa“ eest;
– Hugo Sebastian ja Marie Simone Raudam (Tallinna Prantsuse Lütseumi 2. klass ja 1. klass) tööde „Libisemisvastane määre jalatsitele“ ja „Isiklik rannakabiin“ eest.
Noorima vanuseastme II ja III koha preemiate saajaid oli kokku 12.
Parima infotehnoloogia valdkonna idee autorid Maria Solei Järvet ja Mireena Mandel Tallinna Gustav Adolfi Gümnaasiumi 7. klassist pälvisid Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eripreemia. Tüdrukud pakkusid oma töös „Buster“ välja mobiilse lahenduse koolibussi ootavatele lastele. Eriauhinnad andsid üle veel USA Suursaatkond, Kuninglik Taani Saatkond, Energia Avastuskeskus ja Teaduskeskus AHHAA.
Õpilasleiutajate riikliku konkursi kõikide võitjate tulemused on üleval veebilehel https://www.etag.ee/teadpop/opilasleiutajate-konkurss/
Eesti Teadusagentuuri ning Haridus- ja Teadusministeeriumi korraldatud konkursi eesmärk on arendada noortes innovaatilist mõtlemist ning suunata neid otsima uuenduslikke lahendusi meid ümbritsevatele probleemidele. Konkursi preemiafond oli 25 950 eurot.
Konkursile esitatud ideedest paistavad välja erinevad ühiskonna murekohad – liiklusohutus, probleemid kodus ja koolis, vanurite toimetulek, aga muidugi ka igavene probleem – kuidas leida üles kaotatud asjad. Gümnaasiumiastme tööde tase tõuseb iga aastaga ning välja on pakutud suur hulk tehniliselt väga nutikaid lahendusi, mis tehnoloogia võimalusi oskuslikult ära kasutavad.
Õpilasleiutajate konkursile oodati 1.–4. klassi lastelt fantaasiarikkaid ideid, 5.–9. klassi lapsed pidid lisaks ideele välja tooma ka võimaliku tehnilise lahenduse, 10.–12. klassi õpilaste esitatud ideed pidid olema reaalselt teostatavad. Kokku esitati konkursile 695 leiutist 872 autorilt. Õpilasleiutajate riiklikku konkurssi on korraldatud alates 2008. aastast. Kokku on selle aja jooksul lapsed ja noored saatnud üle 4600 idee. Igal aastal valmib põnevamatest ideedest näitus, mis rändab aastaringselt mööda koole. 2014. aasta näitust sai esmakordselt näha 11. detsembril Energia Avastuskeskuses. Lisaks on valik ideedest väljas Tallinna Teletorni Eesti tippude ekspositsioonis.
Lisainfo:
Margit Lehis
Konkursi koordinaator
Eesti Teadusagentuur
tel: 730 0335, 520 3270
e-post: margit.lehis@etag.ee
Pressiteate edastas:
Signe Ambre
Teaduse populariseerimise osakonna arendusjuht
Eesti Teadusagentuur
tel: 588 48 398
e-post: signe.ambre@etag.ee