Kuni pühapäevani saab esitada oma töö õpilasleiutajate riiklikule konkursile

Eesti Teadusagentuuril on rõõm anda teada, et õpilasleiutajate riiklik konkurss tuleb taas. Osalema oodatakse 6–19-aastaseid noori, kellest parimaid ootab 32 350 euro suurune riiklik auhinnafond, mitmed eripreemiad ning võimalus esindada Eestit maailma suurimal teadus- ja inseneeriakonkursil Regeneron ISEF, mis toimub USA-s Los Angeleses.

Konkursi eesmärk on väärtustada teadust ja innovatsiooni ning tunnustada nutikaid ideid. Oodatud on kõik mõttesähvatused, mis aitavad lahendada meie igapäevaeluga seotud probleeme. Leiutamine on õppeprotsess, kus oluline on märgata ja analüüsida probleemi, et leida parim lahendus. Noorele võib selles protsessis olla abiks õpetaja, lapsevanem või hoopis huviringi juhendaja. Suvi on just parim aeg selleks, et midagi põnevat välja mõelda või idee paberile vormistada. Vanemate kooliastmete õpilasi julgustatakse konkursile esitama juba valminud loov- või praktiline töö.

Õpilasleiutajate riikliku konkursi hindamiskomisjoni esimees Tanel Liira teeb üleskutse avastada maailma läbi foto- või kaamerasilma. „Pildistage ja filmige üles kõik erilised hetked, toredad elamused. Tihti juhtub, et millegi laheda avastamishetkel ei peetagi seda millekski tähtsaks, kuid hiljem pole idee enam hästi meeles ja jääbki see konkursile esitamata,“ ütles ta.

Liira lisas, et konkursile on oodatud ka loov-, uurimis- või praktilised tööd, mis juba on suve jooksul käsil. „Aitad maal vanavanemaid, tahad nende elu lihtsamaks muuta – äkki aitavad masinad? Nii sündisidki robottolmuimejad ja mururobotid. Meie seas on inimesi, kes vajavad abi. Pane ennast teiste kingadesse ning mõtle välja lahendus, mis aitaks neil ise paremini hakkama saada ja esita oma idee konkursile,“ ütles ta.

Vajalikke materjale leiutamise toetamiseks leiab kodulehelt miks.ee/tugimaterjal. Lisaks saab inspiratsiooni kogumiseks tutvuda varasemate konkursile tulnud tööde kirjeldustega miks.ee/leiutised.

Tööde esitamise tähtaeg on 15. oktoober. Tööd tuleb esitada konkursside keskkonnas konkursid.etag.ee. Konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur ja seda rahastab Haridus- ja Teadusministeerium. Täpsema info tingimuste ja tööde esitamise kohta leiab kodulehelt: etag.ee/leiutajad.

 

Lisainfo:

Katrin Saart
katrin.saart@etag.ee
Eesti Teadusagentuur