Kuidas ettevõtted ja teadlased koostööni viia?

Sel aastal täie hooga käima läinud ettevõtete ja teadlaste koostööpäevade sarja neljas sündmus keskendus puidule ja selle väärindamisele. Koostööformaadis, kus lõviosa päevast on mõeldud teadlaste ja ettevõtjate omavahelise koostöö suurendamiseks, näevad kasu mõlemad.  

„Kohtumine näitas, et tegelikult on ettevõtete käeulatuses väga palju ajujõudu ehk teadlasi, keda oli siin koos üle 40,“ kirjeldas koostööpäeval osalenud  Euroopa juhtiva saunade tootja Auroom OÜ kvaliteedi- ja arendusjuht Martin Salumaa. Koostööpäeva käigus selgus, et ka Auroomi väljakutsetele on teaduslik lahendus olemas. “Ja lähemal, kui arvasime,” lisas Salumaa. 

Oktoobris Eesti Teadusagentuuri, EASi ja Startup Estonia korraldatud koostööpäeva käigus oli võimalik ettevõttel teadlastega silmast silma vestelda ning vastastikku uurimisteemasid ning väljakutseid selgitada. Puidu väärindamisele läheneti kõige laiemas mõttes: nii puidukeemia, -disaini kui ka puitmööbli, -majade ning ehituse, energeetika, süsinikuturu ning taaskasutuse vaatest.

Koostööpäev koosnes kahest vestluste voorust: esimene vabas vormis lühivestluste voor keskendus kasutamata võimaluste ja väljakutsete tutvustamisele ning nende täpsustamisele; tein pikem ja sisukam voor võimaluste ja lahenduste kokkuviimisele.

Igale väljakutsele innukas lahendaja

Vestlused läksid väga kiiresti, vestlesin kõigi laudkondadega. Köitvaimad vestlused olid siiraste ja uudishimulike teadlastega, kes suutsid oma akadeemilise töö praktilistesse terminitesse panna ning otsisid lisaväljundit,” kirjeldas Salumaa. “Igale väljakutsele leidub innukas lahendaja.” 

Kartusel, et teadlastega arutlemiseks võib nappida oskusi ja teadmisi, polnud koostööpäeval osalenud ettevõtja Adam Kingi sõnul mingit alust. „Minu üllatuseks suutsid teadlased rääkida nii selgelt ja arusaadavalt,“ kirjeldas ta. Ta lisas, et just sellised sündmused on heaks võimaluseks omavahel arutleda ning oluline on neid ka jätkata. 

Lisaks sellele, et teadlased said ettevõtete tegemistele kaasa mõelda ning ka võimalikuks ühiseks koostööks võimalusi leida, tõi Tartu Ülikooli teadlane Silja Kuusk välja veel põhjuseid, mis taoline koostööpäev oluline on: „See avardab silmaringi ja siin on hea ka vanu tutvusi värskendada.“

EASi arenduskoostöö konsultandi Relika Alliksaar Williamsi sõnul on koostööpäevade suurem eesmärk tekitada harjumust ettevõtjate ja teadlaste vahel kohtumisteks ja aruteludeks valdkondade tuleviku üle. „Et oleks rohkem arutelu, harjutud üksteisega nõu pidama juba ka varem, mitte alles siis, kui käes on konkreetne probleem. Siis saame me koos ka tulevikku suunata,“ selgitas Williams.

Järgmisena fookuses tervisevaldkond

Senistele koostööpäevadele kohale tulnud teadlaste arv näitab selgelt, et vastupidiselt levinud müüdile, tahavad meie teadlased tegeleda ühiskonna ja ettevõtete probleemidega, tõi välja Eesti Teadusagentuuri nutika spetsialiseerumise valdkonna juht Viktor Muuli. „Koostööpäevad näitavad teadlastele, millised väljakutsed ettevõtete ees seisavad ja kuidas nemad oma teadmiste-oskustega saaksid aidata kaasa nendele väljakutsetele lahenduste leidmisele,“ lisas ta.

Koostööpäevade puhul on tegemist SekMo ehk sektoritevahelise mobiilsuse toetuse meetme ürituste sarjaga, millest esimene toimus tänavu märtsis ja keskendus energeetika ja keemia teemadele; teine loomemajanduse ning kolmas tehisintellekti, robootika ja IKT teemad. Põnevaid koostööpäevi, mille raames teadlasi ja ettevõtjad kokku viia, tuleb aga veel.

Järgmine SekMo koostööpäev toimub 10. novembril Tartus ning keskendub koostööle meditsiini- ja tervisevaldkonna ettevõtete ning teadlaste vahel.
8. detsembril kutsutakse Tallinnas kokku saama metallitööstuse ettevõtjaid ja valdkondlikke teadlasi.

Koostööpäevad on osalejatele tasuta ja neid rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi poolt Mobilitas Pluss programmist. Loe rohkem lisainfot ja registreeri koostööpäevadele SIIN