Meditsiinivaldkonna teadlased said Tartu koostööpäeval äriideed testida 

Novembri keskel Tartus toimunud teadlaste ja ettevõtjate koostööpäev tõi kokku tervise- ja meditsiinivaldkonna tegijad. Lisaks kontaktide loomisele võimaldas kohtumine saada tagasisidet äriideedele. 

„Oleme suhteliselt algajad ärivaldkonnas ning tahtsime teada, kas kellelgi oleks praktiline huvi selle vastu, mida teeme,” sõnas TalTechi doktorant-nooremteadur Naatan Seeba, kes arendas koos TalTechis õppiva Zaur Shuvkuroviga välja meetodi, mille abil saab otse patsiendi vereplasmast mõõta potentsiaalsete rasvade alandamiseks mõeldud ravimite mõju. 

Idee on erakordne, sest varem sellist meetodit sellise mõju uurimiseks kasutatud ei ole. „Ehk kui ravimifirmad soovivad välja arendada mingit ravimit, mis alandaks inimeste vereringes rasvade taset, siis meie meetod võimaldab ravimikandidaatide mõju uurida otse inimese vereplasmas,“ kirjeldas Seeba.

Koostööpäev võimaldas noortel teadlastel oma idee laboriseinte vahelt välja tuua ning testida, kuidas see võiks laiemalt kasulik olla. Samuti saadi lisaks infole ja kontaktidele ka harjutada oma ideede esitlemise oskust. “Meie ootused said täidetud,“ sõnas Seeba kokkuvõtteks. 

Koosloome ideetasandilt

EASi arenduskoostöö konsultandi Relika Alliksaar Williamsi sõnul näitab teadlaste kogemus ilmekalt, miks on koostööpäevad olulised. „Et teadlaste ja ettevõtjate vahel oleks rohkem arutelu juba ideede tasandil, tekiks harjumus üksteisega nõu pidada ning üheskoos tulevikku suunata,” selgitas Williams.

Eesti Teadusagentuuri, EASi ja Startup Estonia korraldatud koostööpäev koosnes kahest vestluste voorust. Esmalt viidi läbi lühivestlused, mille jooksul said nii ettevõtjad kui ka teadlased tutvustada teineteisele enda uurimisteemat või -probleemi ning sobivusel näidata üles huvi järgnevaks koostööks. Teine voor keskendus võimaluste ja lahenduste kokku viimisele. „Päeva esimeses pooles tekkinud sobivuse baasil said osalejad keskenduda pikematele ja sisukamatele vestlustele,“ lisas Williams.

Koostööpäeval Tartu Ülikooli esindanud tehnoloogiasiirde ekspert Friedrich Kaasik tõi välja, et igal ettevõttel ja teadlasel on oma pisikene nišš, kuhu nad sobituvad ning võtmeküsimuseks on, kuidas senisest paremini koostööd sihitada ning sobivaid valdkondi kokku panna. Kaasiku sõnul parandavad  koostööpäevad ka teadlaste omavahelist koostööd. 

Levinud formaat Euroopas

Eesti juhtiva tarkvaraarendusettevõtte Thorgate esindaja Karl Õkva ootus oli koostööpäeval kohata erinevaid teadusvaldkonna ettevõtteid ja teadlasi, kellele omakorda nõu ja jõuga abiks olla näiteks tarkvara arenduses. „On tore näha, et Eestis on kontaktide jagamine ja ühine koostöö kasvamas ja loodame, et jõuame sellise formaadiga ülejäänud Euroopale järgi enne, kui on liiga hilja,“ sõnas Õkva.

Koostööpäevade puhul on tegemist SekMo ehk sektoritevahelise mobiilsuse meetme ürituste sarjaga, millest esimene toimus 2022. aasta märtsis ja keskendus energeetika ja keemia; teine loomemajanduse; kolmas tehisintellekti, robootika ja IKT teemadele, neljas puidu ja viies meditsiini ja tervise teemadele.

10.  jaanuaril 2023 kutsutakse Tallinnas kokku saama metalli ja masinaehituse valdkonnas tegutsevaid ettevõtjaid ja teadlasi. Koostööpäev on osalejatele tasuta ja seda rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi poolt läbi Mobilitas Pluss programmi.

Loe rohkem lisainfot ja registreeri koostööpäevale SIIN.