Keskkonnasõbralikum ÕTF

ÕPILASTE TEADUSFESTIVAL ON KESKKONNASÕBRALIK

*******

Õpilaste teadusfestivali korraldamisel pööratakse tähelepanu keskkonnale ja sarnaselt eelmisele aastale püütakse ka 2020. a. festivali korraldada võimalikult väikese keskkonnamõjuga. Sel aastal aitab festivalikülastajate keskkonnateadlikkust tõsta Tartu loodusmaja Eesti-Läti koostööprojekti „Energy Advice! Energiasäästu nipid“ toel.

 

 

 

  • Asukoht– Eesti Rahva Muuseumi peamaja energiatõhususe klass on C ehk tegemist on säästliku hoonega. Ligipääsetavuse mõttes oleks hea, kui asukoht oleks kesklinnas – lühikese jalutuskäigu kaugusel bussi- ja rongijaamast, kuid Tartus teist nii sobilikku keskkonda õpilaste teadusfestivali korraldamiseks peale ERMi ei leidu.
  • Transport– kuna Eesti Rahva Muuseum ei asu Tartu kesklinnas, siis enamus külastajatest vajab kohale jõudmiseks transporti. ERMi juures on olemas jalgrattaparklad, samuti toob külalised siia kohale linnaliinibuss nr 7 – uuri bussiaegu siit. Festivalikülastajad saavad festivali käepaela alusel sõita Tartu linnaliinibussiga tasuta! Korraldajad saadavad oma osalemise registreerinud koolidele käepaelad juba varem ette. Juhul, kui festivalile tulles teil käepaela veel ei ole, tuleb teil kohale jõudmiseks linnaliinibussiga osta sõidupilet.Festivalil oma töid esitlevate õpilaste Tartu-sisese transpordi jaoks on tellitud diiselbussid Euro 6 heitenormiga – lihtsalt öeldes saastavad need bussid keskkonda vähem! Veel parem valik oleks gaasi (või taastuvenergiast pärit elektrit) kütusena tarbivad sõidukid, kuid neid hetkel Eestis teenusvedudeks ei pakuta. Tellitud transpordiga tulijale soovitame samuti kasutada sõitjate arvuga võimalikult sobiva suurusega bussi, mille heitenorm oleks Euro 5 või Euro 6 – nii jääb õhk puhtamaks!
  • Toitlustus  – ERMi toitlustajad eelistavad eestimaisest toorainest toitu. Külalistele pakub fuajees toitlustusteenust ERMi pop-up kohvik. Festivalil töid esitlevatele õpilastele, nende juhendajatele ja žüriile on toitlustus korraldatud ERMi restoranialal, kus näiteks joogiveeks pakutakse kraanivett. Festivalil oma töid esitlevatele õpilastel palutakse joogiveepudel ise kaasa võtta, et seda vastavalt vajadusele kohapeal täita.
  • Jäätmed– tavapäraselt ei ole ERMi külastajatel võimalust tekkinud prügi ise sorteerida – see jääb koristajate hooleks, kes eraldavad prügist pakendi, paberi ning biojäätmed. Festivali ajal saavad aga külastajad võimaluse ise jäätmeid kohapeal sorteerida.
  • Infomaterjalid ja meened
    • Trükised tellitakse kõik ühest Eesti keskkonnasäästlikumast trükikojast Ecoprint. Võimalusel trükitakse reklaammaterjalid selliselt, et neid oleks võimalik ka järgmistel aastatel uuesti kasutada. Sarnaselt eelmise aastaga on jaotusmaterjalide väljatrükki vähendatud.
    • Meenekingid. Festivalil oma töid esitlevad õpilased saavad meenena kingituseks praktilised helkurriidest kotid. Erinevaid koostööpartnereid tänatakse aga hea söödava kingitusega!
    • Kaelakaardid. Nii õpilased kui oma tegevusi läbi viivad koostööpartnerid ja žürii liikmed saavad festivali ajaks endale kaelakaardid. Kõigil osalejatel on festivali lõppedes võimalus oma kaart korraldajatele tagastada, et seda järgmisel aastal saaks uuesti kasutada.
  • Tegevused  – selleks, et külastajad lahkuksid õpilaste teadusfestivalilt keskkonnateemadel haritumana, pakume Tartu loodusmaja ja Eesti-Läti koostööprojekti toel mitmeid tegevusi.
    • (Elektri)energiakeskus– kahe generaatorjalgratta abil saab keskkonnasõbralikult laadida nii oma telefoni kui püüda keema ajada vett. Uurida saab, kust ja kuidas see elekter siis ikkagi tuleb ning oma nahal proovida, kui kerge või raske selline telefonilaadimine on. Lisaks on esmakordselt vaatamiseks ja katsetamiseks väljas kliimamuutuste ja energiakasutuse teemaline interaktiivne sein.
    • Jäätmete sorteerimiskeskus– lisaks sellele, et festivalialal saab oma tekkinud jäätmed sorteerida vastavalt jäätme liigile, pakume võimalust saada jäätmete sorteerimise osas veel suuremaks professionaaliks. Tule ja õpi meie juures sorteerimist ning uuri, mis jäätmetest edasi saab!
    • Suure lava programm

*******

MIDA VEEL TEHA SAAKS?

 

********

KESKKONNASÕBRALIKUD AVALIKUD ÜRITUSED

Festivale ja avalikke suurüritusi toimub Eesti Statistikaameti (2015) andmetel Eestis aasta jooksul 6800, milles osaleb kokku umbes 1 433 000 inimest. Iga ürituse korraldamise ja sellel osalemisega kulutame ressursse, tekitame heitmeid ja toodame jäätmeid. Ühe festivali või suurürituse ökoloogiline jalajälg võib olla väga suur, kuid oma valikutega saame mõju keskkonnale märkimisväärselt vähendada.

Valdkondi, kus ürituse korraldajana saame keskkonnasõbralikumaid valikuid teha, on mitmeid. Näiteks  asukoht, transport (nii osalejad kui korraldusmeeskond, esinejad), toitlustus, vee- ja energiakasutus, erinevad trükised ja asjade ostud, jäätmed. Korraldajana on oluline prioritiseerida ning teha kaalutletud otsus, millistes valdkondades on võimalik ja jõukohane keskkonnasõbralikumaid valikuid teha.

Küsimus ei ole isegi mitte selles, MIKS keskkonnasõbralikumaid avalikke üritusi pidada, vaid pigem MILLAL sellega algust teha ja KUIDAS. Tänaseks on maailma suurimad festivalid teinud tohutuid jõupingutusi, et vähendada festivali korraldamisega kaasnevat ökoloogilist jalajälge. Peagi saab sellest nn uus normaalsus ning ürituste korraldajad, kes muudatustega kaasas ei käi, ei ole enam konkurentsivõimelised.