Ukraina teadlasi integreeriv IMPRESS-U toetusmeede on rahastanud esimesed projektid

Selgunud on esimesed neli projekti, mida Eesti Teadusagentuur rahastab USA, Balti riikide ja Poola koostöömeetmest nimega IMPRESS-U, mille rahastus võimaldab läbi viia kõrge riskiastmega teadusuuringuid,  millel on suur teaduspotentsiaal ning tõenäosus saavutada murrangulisi tulemusi.

Eesti Teadusagentuuri välisteaduskoostöö osakonna juhataja Maarja Adojaani sõnul on Eesti Teadusagentuur alates sõja algusest käivitanud mitmesuguseid toetusmeetmeid, et toetada Ukraina teadlasi ja teadusasutusi: „IMPRESS-U olulisus seisneb lisaks otsestele teadustulemustele ka Ukraina teadlaste kaasamises euroopalikku/USA teadlaste kogukonda ning  uute koostöösidemete loomises. Loodetavasti panevad need projektid aluse pikemaajalisele teaduskoostööle. “

Projektis „Ukraina krüptograafiliste standardite riistvaratõhus realiseerimine“ uurivad TalTechi teadlased koos partneritega USA-st ja Ukrainast, kuidas rakendada krüptoalgoritme rakendusspetsiifilises integraallülituses (ASIC). Kuna Ukrainal puudub ligipääs usaldusväärsele kiibi valmistamise tehnoloogiale, on hädavajalik, et ka riiklike krüptostandardite riistvararakendus peaks vastu võltsimistele selle valmistamise ja kasutuselevõtu ajal.

Projekti „Uurimuslikud uuringud objektide tuvastamise ja klassifitseerimise robustses masinõppes“ eesmärk on disainida ja rakendada olukorrateadlik objektituvastuse lahendus ebasoodsate tingimuste, madala andmekvaliteedi ja ebakindlate tingimuste jaoks. TalTechi teadlaste ja USA ning Ukraina partneri koostöös kombineeritakse erinevaid matemaatilisi, signaalitöötlus- ja pilditöötlusmeetodeid koos masinõppega, et suurendada objektide tuvastamise ja klassifitseerimise täpsust ning parandada nende töökindlust ja kiirust.

Ukraina küber- ja energiataristu süsteemidele suunatud projekti „Adaptiivne infrastruktuuri taastamine korduvatest vapustustest vastupidavuse stressitestide abil Ukrainas“ on kaasatud partnerid TalTechist,  USA-st, Ukrainast, Leedust ja Poolast. Projekti käigus on plaanis uurida kvantitatiivselt erinevaid süsteemi reageerimisetappe erinevatele šokkidele kasutades mitmekülgset metoodikat, mis ühendab võrguteaduse, vastupidavuse analüütika, läbipaistva otsustusprotsessiga AI ja digitaalse kaksiktehnoloogia.

Projekti „Põhjavee vastupidavuse hindamine integreeritud andmete uurimise kaudu Ukraina jaoks“ eesmärk on parandada arusaamist põhjavee dünaamikast ja saavutada piiriüleste piirkondade integreeritud veetasakaalu parameetrite määramine täpsemal ruumilisel ja ajalisel skaalal. Tulemused on kasulikud eelkõige Ukrainale, kus maapealse vaatlusvõrgu piirangud nõuavad tõhusamaid kaugseirel põhinevaid hindamistehnikaid. Projekt, mille eestipoolsed osalised on Tartu Ülikooli ning Eesti Geoloogiateenistuse teadlased, on ainuke seni IMPRESS-U meetmest rahastatud projekt, mille elluviimisse on kaasatud partnerid kõigist osalevatest riikidest.

NSF IMPRESS-U programm on koostööalgatus, mida juhib Ameerika Ühendriikide Rahvuslik Teadusfond (NSF) koostöös viie Euroopa riigi rahastamisorganisatsioonidega Eestist, Lätist, Leedust Poolast ja Ukrainast. IMPRESS-U projektid kestavad kaks aastat. Iga riik tasub oma riigi teadlaste kulud ning lisaks Ukraina teadlaste kulud, juhul kui nad on vastavas riigis. Ukrainas viibivate Ukraina teadlaste kulud kaetakse erafondidest. ETAG toetab igat rahastuse saanud Eesti osaprojekti 100 000 euroga. Lähemat teavet programmi ja tingimuste kohta leiab siit.

Lisainfo:

Katrin Piller
Eesti Teadusagentuur
Tel: 731 7382, 529 3236
katrin.piller@etag.ee