Loading Üritused

« All Üritused

  • Üritus on toimunud.

ETAG Arvamusfestivalil: Teaduse alal

12. august 2023

Ühepäevane 2023 aasta Arvamusfestivali teaduse ala toob 12. augustil Paide vallimäel uudishimulike kuulajateni viis põnevat teemat, mille üle saab ühiselt arutleda. Eesti Teadusagentuuri vedada on neist kaks arutelupaneeli.

12.08, kell 12.00
Teaduskoostöö võimalikkusest julgeolekukriisis

2021. aasta märtsis mõistis Harju maakohus vanglakaristuse Hiina sõjaväeluure kasuks töötanud Eesti mereteadlasele. See oli Eesti teadusele ühtaegu üllatav ja hoiatav ning vähendas teadlaste indu Hiinaga koostööd teha. Samal ajal on Euroopas teadust rahastavaid organisatsioone ühendav võrgustik Science Europe piiriülese koostöö osas otsimas lahendusi, kuidas võimaldada andmete jagamist ja teaduslikku koostööd Hiinaga. Teadlastele saadab see vastuolulisi signaale. Kui seni on üldiselt rahvusvahelist koostööd nähtud kui üdini positiivset suundumust, siis nüüd tuleb aina enam arvestada rahvusvahelise poliitika ja julgeoleku mõjudega. Samas puuduvad teadlastel vastavad kogemused ning pole ka selgeid suuniseid, millisel juhul kaaluvad julgeolekuhuvid üles teadusliku koostöö. Arutelu eesmärgiks on tõstatada küsimusi ja teadvustada probleeme seoses rahvusvahelise teaduskoostööga.
Arutelus osalejad:
Julia Rosend (Haridus- ja teadusministeerium), Prof. Art Leete (Tartu Ülikool), Välisministeeriumi esindaja (TBC), Rainer Saks (julgeolekuekspert ja CybExer Technologies välissuhete juht).
Arutelujuht: Marten Juurik (teaduseetika valdkonna juht, Eesti Teadusagentuur)

 

12.08, kell 16.00
Kas igal ettevõttel peaks olema oma teadlane?

Teadlaskarjääris on harjumuspärane akadeemiliste asutuste vahel liikumine, see on juba ammu sisse töötatud rada. Selle kõrvale võiks tulla juurde mudel, kus teadlane saaks ka ettevõtete vahel roteeruda. Kaasnevad hirmud on kahepoolsed – ülikoolide ressursi nappus ning teisalt ettevõtjad ei soovi, et teadlane oma teadmisega nende juurest lahkub. Paneelarutelus tuleb juttu sellest, mis toob teadlasele kaasa erasektoriga koostöö tegemine või seal töötamine ja sellest, milliste eripäradega peavad ettevõtjad arvestama teadlase tööle võtmisel. Muu hulgas arutletakse teadussaavutuste rakendamise võimlustest ettevõtluses, kui suur on teaduse mõju majandusarengule ning tutvustakse teadlaste ja ettevõtete häid koostöönäiteid.
Arutelus osalejad:
Peep Pitk (Fibenoli arendusjuht), Karin Jaanson (Eesti Teadusagentuuri tegevjuht), Sigrid Rajalo (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi arendus- ja innovatsioonivaldkonna juht), Andi Hektor (Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi (KBFI) astro-osakestefüüsika vanemteadur)
Arutelujuht: Marju Himma-Kadakas (meediauurija ja -õppejõud ning teadusajakirjanik, ERR)
Värskeim info kogu teaduse ala programmi kohta on leitav ürituse Facebook’i lehelt.

Täpsem info

Kuupäev:
12. august 2023
Kategooria:
Koduleht:
https://arvamusfestival.ee/

Toimumiskoht

Paide