Euroopa Liit uuendab teaduse rahastamispõhimõtteid

Euroopa Liidu teadusministrid jõudsid Luksemburgis toimunud läbirääkimistel kompromissile, mis lubab muuhulgas suurendada ka „Horisont 2020“ raamprogrammis osalevate madalama elatustasemega riikide teadlaste töötasusid ning vähendab Euroopa Liidu siseste suurte palgaerinevuste tõttu tekkinud ajude äravoolu ohtu. Täna erinevad liikmesriikide teadlaste palgad kuni 14 korda.

 

Läbirääkimiste käigus jõuti kokkuleppele, et lisaks praegu makstavatele palkadele on võimalik raamprogrammi „Horisont 2020“ projektides osalevatele teadlastele lisaks põhipalgale maksta kuni 8000 eurot lisatasu aastas.
Raamprogramm on Euroopa Liidu põhiline teadus- ja arendustegevuse rahastamisinstrument. „Horisont 2020“ on järjekorras juba kaheksas teaduse raamprogramm, mille kogumaht aastatel 2014 – 2020 on esialgsete ettepanekute järgi 80 miljardit eurot. Praegusest, seitsmendast raamprogrammist on Eesti teadusele alates 2007. aastast eraldatud 61 miljonit eurot. Eesti teadlased on osalenud raamprogrammides juba 20 aastat. ELiteadusuuringute raamprogrammi riiklik kontaktpunktide organisatsioon on Eestis Eesti Teadusagentuur.

Euroopa Komisjon nõustus ka ettepanekuga, et raamprogrammi projektiga seotud infrastruktuuri kulusid saab edaspidi osaliselt hüvitada otseste kuludena, mis võimaldab hüvitamist suurendada. Eesti teadusele, eriti meie uutele teaduskeskustele on ka see kindlasti positiivne uudis.

 

Teadusministrite kohtumisel osalenud haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo avas 12. oktoobril Brüsselis Eesti teadus- ja arendustegevuse kontaktbüroo. Büroo esindab Eesti teadustegevust otse Euroopa südames, loob kontakte Euroopa institutsioonide ja teiste riikide esindustega ning vahendab informatsiooni Euroopa teadustegevuse ja teaduspoliitika olulistest sündmustest Eestisse. Büroo tegevusi toetatakse Eesti riigi ja Euroopa Liidu eelarvest Euroopa regionaalarengu fondi vahendusel. Projekti eelarve on 2015. aasta augustini 368 000 eurot.

Rein Joamets
Avalike suhete osakonna konsultant
Haridus- ja Teadusministeerium
735 0155