TeaMe 3.0

TeaMe 3.0 – teaduskommunikatsioon ja teaduse populariseerimine

TeaMe 3.0 on Euroopa Liidu kaasrahastatav meede, millega toetatakse teadusliku maailmavaate laiapindset kajastamist ning loodus- ja täppisteaduste (LTT) populariseerimist.

Meetme eesmärk on soodustada ühiskonnas teadlikkust teadusteemadest ja seeläbi kujundada positiivset suhtumist teadusesse. Selleks võimendame teadlaskonna ning ühiskonna omavahelist dialoogi ja tõstame noorte teadlaste osalust selles. Meedias suurendame teaduse ning tehnoloogia nähtavust noortele.

Programmi tegevustega toetame teaduskommunikatsioonialase pädevuse ja teadusmeedia kvaliteedi parendamist nii ajakirjanike, teadusasutuste, kommunikatsioonispetsialistide kui ka teadlaste hulgas. Ettevõtete, teadus- ning haridusasutuste vahelise koostöö soodustamisega arendame LTT valdkonna pädevusi, aitame tõsta karjäärispetsialistide teadlikkust LTT valdkonnast. Uurimuslikku õppe läbiviimist toetame uurimistööde koordinaatorite koolitamisega.

Tegevuste tulemusena:

  • suureneb Eesti inimeste (eriti laste ja noorte) teadlikkus teadus- ja arendustegevuse olulisusest;
  • on teadustegevuse väärtus ning kasulikus Eesti inimestele (eriti lastele ja noortele) selgem ning oluliselt kasvab teaduse roll otsuse tegemisel;
  • on lapsed ja noored teadlikumad teadlase ning inseneri elukutsest ja töö sisust;
  • on vähenenud sooline lõhe LTT valdkonnas õppimise valinud noorte vahel;
  • on paranenud uurimistööde koordinaatorite pädevus uurimistööde juhendamisel ning selle tulemusena on kasvanud uurimistööde atraktiivsus õpilaste hulgas.

Programmi eelarve on 7 004 764 eurot ja abikõlblikkuse periood on 01.07.2023–31.08.2029.

Siit leiad „Teaduskommunikatsioon ja teaduse populariseerimine (TeaMe 3.0)“ toetuse andmise tingimused.

Programmile on loodud rakkerühm, kes aitab oma ekspertteadmistega tegemiste ülevaatamisel ja suunamisel. Rakkerühma liikmed on nimetatud juhatuse käskkirjaga.

Meetme raames viiakse ellu 4 erinevat tegevust.

Tutvustame teadusteemasid laiemale avalikkusele. Tegevuse raames teeme populaarteaduslikke teadustelesaateid. Näiteks „Rakett 69“, mis on aastate jooksul saanud populaarseks ja teadusmaailma avastamist soodustavaks tõukeks just noorema sihtrühma seas. Algatasime uue projekti „Rakett Juunior“, mille sihtrühmaks on 4.-6. klasside noored. Laiema avalikkuse kõnetamiseks saame LTT ja inseneeria teemalisi kajastusi teha teadussaates „Ja nii ongi?“ duomedia.tv/janiiongi.

Haldame portaali Miks.ee ja sellega seotud sotsiaalmeediakanaleid. Nende kaudu jõuame noorte ning noortega tegelevate inimesteni (õpetajad, lapsevanemad, huviringide juhendajad). Selleks teeme sotsiaalmeedias teadusfakte, isikulugusid, koondame õppematerjale, kirjutame artikleid ja palju muud. Rohkem saab lugeda siit.

Kutsume ellu harrastusteaduse edendajate võrgustiku ning korraldame neile temaatilisi seminare. Kohtumisi toimub aastas 2-3 ning infot levitame e-maili listi kaudu. Rohkem saab lugeda siit.

Kujundame teaduslikku maailmavaadet ja hoiame karjäärispetsialiste kursis LTT erialadega.  Tegevuse raames korraldame karjäärinõustajate võrgustikule seminare ning koostööüritusi. Võrgustiku kaudu jagame infot ja materjale ning tutvustame parimaid praktikaid. Tegevuse tulemusena tõstetakse õpilaste teadlikkust LTT ning inseneeria valdkonna vastu.

Haldame veebilehte inseneeriapuu.ee, kus tutvustame inseneeria erialasid ning kajastame isikulugusid.

Oleme koostanud koolide ja kooliväliste partnerite koostöövormid ning jagame heade praktikate näiteid.

Pakume tuge uurimusliku õppe juhendajatele. Tegevuse raames korraldame uurimistööde koordinaatoritele seminare, mille raames arendame tehnoloogiaalast kirjaoskust ja loovust, jagame parimaid praktikaid. Oleme koostanud toetavad materjalid, mida õpetajad saavad tundides kasutada.

Tegevuse elluviija korraldab lastele ja noortele ning nende õpetajatele-juhendajatele iga-aastase õpilaste teadusfestivali. Selle eesmärk on pakkuda võimalust kogemuste vahetamiseks ning tõsta noorte enesekindlust oma uurimisprobleemiga tegemisel.

Kaaskorraldame teadushariduse konverentse.

Edendame teaduskommunikatsiooni ja teaduse populariseerimist. Jagame loodud TeaMe 3.0 rakkerühma võrgustikus parimaid praktikaid ning teeme koostööd. Rakkerühm aitab oma ekspertteadmistega tegemiste ülevaatamisel ja suunamisel. Rakkerühma liikmed on nimetatud juhatuse käskkirjaga

Tegevuse raames arendatakse teaduskommunikatsioonialaseid oskusi, et teadlased ja ajakirjanikud jõuaksid teadusinfoga laiema avalikkuseni, selleks hangime koolituse. Kommunikaatoritele ning teaduse populariseerijatele korraldame suvekooli ja teaduskommunikatsiooni konverentsi.

 

Kontakt ja lisainfo:

Kaidi Meus
TeaMe3.0 programmijuht
5359 1626
kaidi.meus@etag.ee