Eesti, Läti ja Leedu teadusagentuuride kohtumisel rõhutati vajadust ühiste andmebaaside ja parema teaduskommunikatsiooni järele

24.-25. augustini viibisid Eesti Teadusagentuuri kutsel Eestis Läti ja Leedu teadusagentuuride esindajad. Kahepäevasel seminaril Vihulas tutvuti kolme riigi teadus-ja arendustegevuse ees seisvate ülesannetega, ning otsiti võimalusi senisest elavamaks koostööks.

Eesti Teadusagentuuri juhi Andres Koppeli sõnul oli Eesti, Läti ja Leedu teaduskorralduse lähtepositsioon taasiseseisvumise alguses ühesugune. „Praeguseks on kolme riigi teaduskorraldus üksteisest üpris erinevaks kujunenud. Erisused annavad samas võimaluse mõelda selle peale, kuivõrd teaduspoliitika mõjutab teaduse tulemuslikkust ning milliseid häid kogemusi saame üksteisega jagada ja mida on võimalik teha üheskoos. Naabritelt on ju ikka hea mõõtu võtta.“

Andres Koppel meenutas, et varasematel kohtumistel on leedulased tunnistanud, et nende teaduskorralduslike muudatuste eeskujuks on sageli olnud Eesti. „Praegu tasuks meil omakorda vaadata, kas leedulaste investeeringud teaduse ja ettevõtluse koostööks,  nende innovatsioonikeskuste programmi näol oleks meile heaks õppetunniks. Naabritele jättis hea mulje meie mitmekülgne ja süsteemne teaduskommunikatsiooni alane tegevus ja see, et Eestis on teaduskorralduslikud tegevused, nii teaduse rahastamine, rahvusvahelise koostöö koordineerimine kui ka teaduskommunikatsioon koondunud ühte organisatsiooni. Ka meie teadlaste, ülikoolide  ja teadusametnike  igapäevaseks  töövahendiks saanud Eesti teadusinfosüsteem on alati kiidusõnu esile kutsunud,“ rääkis Andres Koppel.

Arutelude käigus leiti, et  koostöö on juba praegu mitmes valdkonnas võimalik. Jõudusid saaks  ühendada teadusinfo andmebaaside ühtlustamiseks, hindamisekspertide vahetamiseks, teadustaristute arendamiseks ning teaduskommunikatsiooni parandamiseks.

Seminari järel otsustasid  kolme riigi teadusagentuuride esindajad koostada ühisavalduse, milles sätestatakse koostööteemad ning vajadus laiema riikidevahelise teadusalase koostöö järele. Pöördumises rõhutatakse ka seda, et kõik kolm riiki vajavad riiklike investeeringute suurendamist  teadus- ja arendustegevusse, mis on üha selgemalt riikide arengumootoriks ja konkurentsivõime teguriks.

Lisainfo: Andres Koppel, tel 731 7340; e-post:   andres.koppel@etag.ee