Välisministeerium koostöös Sihtasutusega Eesti Teadusagentuur (ETAG) toetab Venemaa uuringute edendamist. ETAG korraldab Eesti teadlastele konkursi kahe Venemaa uuringutele keskenduva uurija leidmiseks ja nende tegevuse toetamiseks.
Toetuse eesmärk on toetada Eesti teadlaste osalemist Venemaa uuringutes ning kasvatada Eesti teadlaste Venemaa tundmist ja võimekust osaleda olulistes kõrgetasemelistes rahvusvahelises teadusuuringutes. Venemaa uuringud on Eestis alarahastuse tõttu kadumise äärel. Samas on Eesti julgeoleku seisukohast tegemist olulise valdkonnaga, milles vajame eksperte ja kindlust teadlaste järelkasvu osas.
Üheks toetuse andmise hindamiskriteeriumiks on aidata uuringutega kaasa teaduspõhise välispoliitika kujundamisele. Nii toetatakse teaduspõhist välispoliitikat teemadel nagu Venemaa läbirääkimisstrateegia, -taktika ja vahendite võrdlev käsitlus valitud riikide näitel või Venemaa impeeriumikeskse järjepidevuse käsitlus ja muude sarnaste teemade uurimine.
Venemaa teemaliste uuringute toetus võimaldab teadus- ja arendustegevusega tegelevas asutuses või ülikoolis Venemaa uuringutega tegeleval teadlasel keskenduda teadusuuringutele.
Uurija toetusele saab kandideerida kuni 2. juunini 2025. Taotlusvorm avatakse taotlejale pärast vabas vormis avalduse esitamist ETISe abitoe aadressile etis@etag.ee
Toetuse kasutamise tähtaeg on 31. detsember 2025. Toetuse suurus on 57 500 eurot. ETAG annab toetuse juriidilisele isikule, asutusele või ülikoolile, kus teadlane töötab. ETAGi antavast toetusest kuni 20% võib kasutada üldkuluks, ülejäänud osa jaguneb teadlase ja tema kaasatava meeskonna personalikulude katmiseks ja otseseks teadustöö kuluks.
Infopäev
Välisministeerium tutvustab infotunnil oma ootusi uuringutele ning vastab tekkinud küsimustele. Infotund toimub 8. mail kell 11.00 – 12.30. Teamsi lingil:
Microsoft Teams
Liitu koosolekuga kohe
Koosoleku ID: 362 209 622 161 3
Pääsukood: ia6Si9Bi
Kohtumine salvestatakse ning jääb järelkuulatavaks kuni konkursi lõppemiseni.
Kandideerimise tingimused
Konkursil võib kandideerida oma ala teadlane, kellel on Eesti doktorikraad või sellele vastav välisriigi akadeemiline kraad, või vähemalt 3-aastane teadustöö kogemus. Eelistatakse varasema Venemaa uuringute kogemusega kandidaate.
Uurija toetusele saab kandideerida kuni 2. juunini 2025. Taotlus esitatakse ETISe kaudu.
Konkursil osalemiseks tuleb kandidaadil esitada ETISes järgmised andmed ja materjalid:
- Kavandatava uuringu pealkiri
- Uurija andmed:
- Eesnimi
- Perekonnanimi
- Praegune ja varasemad töökoht/töökohad ning amet/ametid. Kuni viimased 10 aastat.
- Haridus (kõrgkool, valdkond)
- Teaduskraad (kraad, valdkond, aasta, välja andnud asutuse nimi)
- Link ETISe CV-le
- Kohustuslikud materjalid:
- Uurija taotlus, mis sisaldab:
- Tegevuskava 2025 (sh kavandatava uuringu üldteoreetiline taust, uurimishüpotees ning selle seos teadussuuna arengutega, uuringu põhieesmärgid ning oodatavate tulemuste olulisus nii Eesti kui ka Venemaa uuringute seisukohalt ning teaduspõhise välispoliitika kujundamisel; aja- ja tegevuskava). Esitada eesti keeles. Kuni 5 lehekülge.
- Uurija olulisemate (kuni 10), planeeritava uurimistööga seonduva teaduspublikatsiooni ja/või arendustöö loetelu (olemasolul lisada DOI-d).
- Loetelu taotleja olulisematest (kuni 10) planeeritava teemaga seotud teadustöödest või uurimisprojektidest.
- Vabas vormis ülevaade, kus tuuakse välja uurija sidemed ja taust seoses Venemaaga. Kuni 1 lehekülg.
- Lühike kirjeldus uurija viimase kuue kuu uurimisteemadest. Kuni pool lehekülge.
- Eesti ülikooli/asutuse nõusolek (esindusõigusliku isiku kinnitus).
Tulemused
Esitatud taotluste hindamiseks moodustab ETAG komisjoni. Üks komisjoni liige peab olema Välisministeeriumi esindaja.
Uurija toetus määratakse kuni 31. detsembrini 2025. Valitud kandidaadi, Eesti ülikooli või juriidiline isiku või asutus ja ETAGi vahel sõlmitakse kolmepoolne leping toetuse eraldamiseks ja kasutamiseks.
Uurija esitab ETAGile 31. detsembriks 2025 kokkuvõtte tehtud uuringutest. Uuringu jooksul kohtub uurija Välisministeeriumi ning ETAGi esindajatega oma töö tulemuste esitlemiseks ja/või aruteluks vähemalt kord uuringute käigus.
Vähese tähtsusega abi
Kui juriidiline isik on ettevõtja, antakse toetust vähese tähtsusega abina. Ettevõtja on isik või asutus, kes tegeleb majandustegevusega ehk pakub turul kaupu või teenuseid.
Vähese tähtsusega abi andmisel lähtutakse Euroopa Komisjoni määruses (EL) nr 2023/2831, milles käsitletakse Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamist vähese tähtsusega abi suhtes (edaspidi VTA määrus) (ELT L, 2023/2831, 15.12.2023), ning konkurentsiseaduse §-s 33 sätestatust.
Ühele ettevõtjale antava vähese tähtsusega abi kogusumma ei tohi mis tahes kolme aasta pikkuse ajavahemiku jooksul ületada 300 000 eurot. Kui ühele ettevõtjale on antud või antakse vähese tähtsusega abi komisjoni erinevate vähese tähtsusega abi määruste alusel, tuleb arvesse võtta ka teiste määruste alusel antud vähese tähtsusega abi. Üheks ettevõtjaks loetakse VTA määruse artikkel 2 lõikes 2 nimetatud ettevõtjaid.
Kui vähese tähtsusega abi ülemmäär on täis, siis jäetakse toetuse taotlus rahuldamata.
***
Dokumendid
Eelarve näidis
Vahe- ja lõpparuande vormistamise juhend
Hindamiskriteeriumid
Sihttoetuse eraldamise ja kasutamise leping
Lisainfo
Dr Liina Eek
Teaduspoliitika valdkonna juht
Liina.eek@etag.ee, +372 53001912
Eesti Teadusagentuur
Dr Imar Y. Koutchoukali
Teadusnõunik
Poliitika planeerimise osakond
+372 637 7174 | +372 5302 4653
Välisministeerium