Euroopa teadusagentuuride ja suurte teadusorganisatsioonide ühendus Science Europe saatis Euroopa poliitikutele märgukirja, milles hoiatab Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi Horisont 2020 eelarve jätkuva kärpimise eest.
Möödunud aastal kärpis Euroopa Komisjon Horisont 2020 eelarvet 2,2 miljardi euro võrra selleks, et osaliselt rahastada Euroopa Strateegiliste Investeeringute fondi (EFSI). Märgukirjas rõhutatakse tungivalt, et teadusuuringute rahastamiseks ei ole sobilikud mitte laenud vaid uurimistoetused ning Euroopa Liidu teadusuuringute programmi Horisont 2020 eelarve vajab kaitset uute võimalike kärbete eest.
Eesti Teadusagentuuri juhi Andres Koppeli sõnul väärib Science Europe märgukiri Horisont 2020 eelarve kaitseks Euroopa poliitikute täit tähelepanu. „Märgukirja ajendiks on tõsine mure selle pärast, et Euroopa ühise teaduspoliitika suunajad ei kärbiks tiibu Euroopat edasi viivatel teadusuuringutel ning innovatsioonitegevustel. Eriti halvasti mõjutaksid kärped neid riike, kelle teaduse jaoks on rahvusvaheline koostöö nende väiksuse või arenguvajaduste tõttu iseäranis oluline. Eesti teadlaskond ja väikeettevõtjatele oleksid H2020 uued kärped väga halvaks uudiseks,“ rõhutas Andres Koppel
Horisont 2020 on maailma suurim teadus- ja arendustegevust ning rahvusvahelist koostööd toetav programm. Programmi eelarve aastateks 2014–2020 oli programmi alguses ligikaudu 80 miljardit eurot, millega toetatakse tipptasemel teadust, teaduse abil ühiskonnaprobleemidele lahenduste otsimist ning juhtpositsiooni saavutamist tööstuses. Kolmepoolsetel läbirääkimistel EFSI rahastamiseks vähendati 2015. aastal Horisont 2020 eelarvet 2,2 miljardi võrra.
Kuigi konkurents programmi rahadele on ülikõrge, on Eesti osalejad olnud väga edukad ja oma projektidele juba saanud rohkem kui 52 miljonit eurot (seisuga 31.05.2016)
Link märgukirjale:
http://scieur.org/h2020-statement
Lisainfo:
Andres Koppel, ETAG juhatuse esimees, tel 731 7340, e-post andres.koppel@etag.ee
Faktid H2020 ja EFSI kohta:
H2020 kogueelarve 2013 aastal oli 80 miljardit. Allikas: http://ec.europa.eu/research/horizon2020/pdf/press/fact_sheet_on_horizon2020_budget.pdf)
Kolmepoolsetel läbirääkimistel EFSI rahastamiseks vähendati 2015. aastal Horisont 2020 eelarvet 2,2 miljardi võrra. (Vt ka http://era.gv.at/object/document/1914)
Allikas: https://era.gv.at/object/news/1876
Lisainfo SE kohta:
Science Europe (SE) on Euroopa teadust rahastavate organisatsioonide ja suurte teadusasutuste ühendus, mille eesmärk on toetada Euroopa teadusruumi ja liikmete huve esindades kujundada Euroopa teaduspoliitikat. Science Europe’i liikmete hulka kuulub 50 organisatsiooni 27 riigist.
Eesti Teadusagentuur on üks Science Europe’i asutajaliikmetest. Eesti teadlased on esindatud mitmetes SE teaduskomiteedes ja töörühmades.